Koľko máte na tele znamienok? Určite aspoň jedno a s najväčšou pravdepodobnosťou ich bude viac. Ide tak v podstate o prirodzenú súčasť kože. To však neznamená, že by ste znamienkam na svojom tele nemali venovať pozornosť.

Znamienka môžu byť vrodené alebo získané

Znamienka sú v podstate v koži nahromadené melanocyty, čo sú bunky produkujúce pigment. Majú rôzne tvary a veľkosti. Z hľadiska ich vzniku ich môžeme rozdeliť na vrodené a získané. Vrodené vznikajú vznikajú už v tele matky, z čoho vychádza aj populárne pomenovanie „materské znamienka“. Vyskytujú sa samostatne a môžu mať rôznu farbu, tvar a aj veľkosť.

Získané znamienka sa zvyknú objavovať od detstva až do 20. roku života. Jedným z hlavných faktorov ich vzniku je vystavovanie sa ostrému slnečnému žiareniu. Preto treba hlavne deti (ale aj seba) chrániť pred priamym slnečným žiarením a to nielen počas dovolenky v Hurghade, ale počas leta aj v bežné dni medzi 10. a 15. hodinou. Získané znamienka sa vyskytujú zoskupené vo väčšom množstve.

Ako zistiť, či je znamienko nebezpečné?

Aj keď o znamienkach zvykneme často hovoriť ako o znamienkach krásy, realita je oveľa menej romantická. Znamienka môžu (ale nemusia) byť predzvesťou rakoviny kože, preto akonáhle sa vám v dospelosti objaví nové znamienko, prípadne staršie zmení svoj tvar, bez váhania by ste mali kontaktovať lekára a dohodnúť sa na kontrole znamienka.

Vyšetrenie, pri ktorom sa kontrolujú znamienka, sa nazýva dermatoskopia. Ide o bezbolestné vyšetrenie, pri ktorom sa špeciálnou kamerou s niekoľkonásobným zväčšením skúma znamienko a posudzuje sa jeho štruktúra, ktorá môže vykazovať určité „rakovinové“ znaky. Ak dermatoskopia nevylúči, že znamienko je rizikové, ďalší krok je „navštíviť“ chirurgiu Trenčín a nechať si znamienko chirurgicky odstrániť. Následne bude odoslané na histológiu, kde sa definitívne určí, či bolo znamienko rizikové, alebo nie. Autor: Pixel-Shot, Foto: Shutterstock.com