Príroda odetá do bieleho rúcha je potešením pre všetky vnemy a zmysly. Zima na horách poskytuje množstvo krásnych pohľadov a skvelé športové vyžitie. A zimné športy posilňujú nielen telesnú kondíciu, ale aj psychiku.

Aktívny oddych v krásne zasneženej prírode a plnohodnotné športové vyžitie – to sú zážitky, ktoré ponúkajú zimné športy na horách. Okrem turistiky, sánkovania a snoubordingu je to najmä lyžovanie, ktoré je na Slovensku stále vyhľadávanejším športom. Ku ktorým lyžiarom patríte vy? Najpopulárnejšie je klasické zjazdové lyžovanie na upravených svahoch. Beh na lyžiach má tri najrozšírenejšie štýly – klasický, turistický a korčuliarsky. Skialpinizmus si vyžaduje aj určité lezecké a orientačné schopnosti, keďže sa jedná o lyžovanie vo voľnej prírode. Každá lyžiarska technika však prináša radosť z pohybu a poskytuje pocit slobody.

Lyžovanie pôvodne slúžilo na prepravu ľudí a tovaru. Až v priebehu dvadsiateho storočia sa z neho stala obľúbená športová a rekreačná aktivita. No kvalitné zážitky na lyžiach si vyžadujú aj kvalitný výstroj. Ako pripraviť lyže na zimnú sezónu? Servisná prehliadka lyží je výrobcami odporúčaná aspoň raz ročne. Pokiaľ lyže nie sú dobre nabrúsené a na ich hranách sa nachádzajú známky hrdzavenia, skorodované miesta je potrebné odborne opraviť. Aby si lyže uchovali dobrú funkčnosť, potrebujú tiež pravidelné voskovanie. A po každom lyžovaní je dôležité lyže uskladňovať v čistom a v suchom prostredí.

Medzi základné vybavenie lyžiara patria lyže, palice, lyžiarky, prilba a okuliare. Lyžiarska prilba by mala mať čo najnižšiu hmotnosť a čo najmäkšiu výstelku. Prilba so štítom chráni oči pred snehom, vetrom, dažďom, UV žiarením a navyše, umožňuje lyžiarovi nosiť aj dioptrické okuliare. Vetracie otvory by mali byť individuálne nastaviteľné, v prípade silného vetra by sa mali dať aj celkom uzavrieť. Výhodné je odnímateľné vnútro, ktoré sa dá bežne prať a dôležitý je aj jednoduchý typ zapínania. Lyžiarske okuliare zlepšujú viditeľnosť aj v nepriaznivom počasí. Tvar a veľkosť lyžiarskych okuliarov je potrebné vyberať podľa proporcií tváre. Kľúčové je tesnenie a ventilácia.