
Udržiavať si zdravý životný štýl je prospešné nielen pre to, aby sme sa momentálne cítili dobre a fit, ale aby sme si pevné zdravie udržali aj vo vyššom veku čo najdlhšie. Predsa len máte plány, čo budete robiť s voľným časom na dôchodku, tak treba mať na ne aj energiu a silu.
Tak ako trénujeme telo, mali by sme trénovať aj mozog
Zdravá strava, pravidelné športovanie, to všetko pomáha nášmu telu držať sa dlhodobo v dobrej kondícii. Vo vyššom veku však na nás čakajú aj nástrahy neurologického pôvodu. A úprimne, aj keby si vo vyššom veku zachováte kondíciu dlhoročnej športovkyne, potrebujete aj, aby vám fungovala hlava.
Môžete síce navštevovať kvalitnú neurológiu v Nových Zámkoch, ale vysedávanie v nemocničných čakárňach predsa nebolo vo vašich plánoch na dôchodok. Preto pritom všetkom zveľaďovaní svojej postavy vo fitku a počítaní kalórií pri každej príprave jedla, nezabúdajte pocvičiť aj svoj mozog.
Zabavíte sa a zároveň budete predchádzať neurologickým problémom v starobe
Nemusíte hneď začať riešiť náročné rovnice. Trénovať mozog sa dá aj hravým spôsobom. Obľúbená skladačka z nášho detstva, puzzle, je totižto skvelou prevenciou proti vzniku stareckej demencie a Alzheimerovej choroby.
Pri skladaní puzzle totižto „namáhame“ obidve mozgové hemisféry. Ľavá analyzuje jednotlivé tvary, kúsky a ich farebnosť a pravá nám pomáha intuitívne si vytvárať v hlave finálny obraz, ktorý chceme poskladať.
Úspešné spájanie jednotlivých dielikov nám prináša pocit radosti a zadosťučinenia a v našom mozgu sa tvorí dopamín. Tento neurotransmiter pomáha regulovať emocionálne reakcie, akými sú radosť, stres a nervozita a má aj významnú úlohu v motorických funkciách mozgu a pri vytváraní energie pre naše telo.
Stimuluje srdce, reguluje tok informácií v našom mozgu, ovláda pohyb a umožňuje nám prežívať pocity, vášne a potešenia. Skladaním puzzle si tak veľmi prospešný dopamín prirodzene vytvárame.
Zdroj obrázka:
Autor: gpointstudio / Shutterstock.com