Kuchyňa je samozrejme jedným z najviac kľúčových miest vo vašom dome alebo byte. Je preto dôležité, aby všetko, čo si v nej navrhnete, bolo pohodlné a príjemné najmä pre vás samotných. Poviete si, že to nie je žiadna náročná úloha, ale keď príde na „lámanie chleba“, zistíte, že sa môže veľmi veľa vecí skomplikovať. Dá sa tomu predísť, ak si rozvrhnete svoj čas a urobíte v tomto smere vlastný systém. Možno vám pomôžu vám aj tieto nasledujúce kroky

  1. Plánovanie

Analyzujte svoj životný štýl, zloženie rodiny, ako prijímate hostí a ako formulujte svoje požiadavky na kuchyňu. Jeden potrebuje luxus  s plno formátovým vybavením, zatiaľ čo iní sa uspokoja s malým kuchynským kútikom a varnou doskou s dvoma horákmi, úzkou umývačkou riadu a malou chladničkou. Plánovanie vyberania kuchynského nábytku a vybavenia je dôležité ešte pred detailnými konštrukčnými procesmi. Pred zavedením všetkých potrubí a elektriky. Nechajte si preto na základe rozmerov miestnosti vypracovať vizualizáciu kuchyne a budete v tom obraze.

  1. Konštrukcia kuchyne

Pri výbere kuchyne väčšina kupujúcich venuje hlavnú pozornosť fasádam a vonkajšiemu vzhľadu, ktoré ale prakticky jej využívanie neovplyvňujú. Oveľa dôležitejšie z hľadiska prevádzky komponentov sú rám a príslušenstvo, ktoré potom jednoducho doplníte štýlovou elektrickou zásuvkou, tak aby ani ten najmenší detail nenarušil celkovú harmóniu a dojem. Väčšina výrobcov kuchyne štandardne vytvára z drevotriesky. Jedná sa ale o lacný materiál, takže cena bude príjemná, ale z hľadiska funkcionality tu čakajte minimálnu mieru spokojnosti. Dávajte pozor na hrúbku a pôvod rámových dosiek, najmä ak máte v úmysle doplniť žulové alebo mramorové materiály.

  1. Estetika

V takto navrhnutej kuchyni strávite veľmi veľa času a niekto dokonca celý zvyšok svojho života, takže ak si nie ste 100 % istí, myslite aj na budúcnosť. Uvedomte si, že teraz čítate len pár riadkov s užitočnými informáciami, no v praxi sa to prejavuje úplne inak a často aj s neželanými následkami. Biela je neutrálna, no rýchlo sa zašpiní – ak máte malé deti, tak určite. Ideálne by boli pastelové farby svetlých odtieňov, no zároveň nič príliš výrazné. Upútať môžete aj jednoduchou líniou a často vám v tom pomôžu aj ostatné doplnky, ako napríklad zaujímavo riešené moderné screnové rolety.

  1. Skladovanie

Úložný priestor je pri každom jednom bývaní posvätný a kuchyňa nie je výnimkou. A práve v kuchyni je často umiestnené naozaj všetko. Sušič prádla, žehliaca doska, čistiace náradie a chemikálie pre domácnosť. Najvýhodnejšie je preto prideliť týmto položkám samostatnú skrinku, kde sa zmestí naozaj všetko. Ak chcete zvýšiť počet miest skladovania, mali by ste zvoliť závesné skrinky. Ani jednu z týchto vecí by ste nemali podceniť a dovoľujeme si povedať, že ich môžete aplikovať pri akomkoľvek inom priestore, ktorý ste sa rozhodli renovovať alebo zariadiť inak a lepšie. Ak sa do toho pustíte, držíme vám palce.