
Nepríjemný, nevzhľadný a váš dlho sprevádzajúci spoločník, ktorý sa objaví v najmenej vhodnú dobu. Páli, tlačí, pne, štípe a obťažuje až do zmiznutia. Príde vám povedomý? Tak to asi patríte medzi tých nešťastníkov, ktorí trpia oparmi.
Čo opar je a prečo vzniká?
Opar alebo herpes je drobný pľuzgierik vyskytujúci sa najčastejšie na perách alebo v ich okolí. Spôsobený je vírusom Herpes simplex, ktorý akonáhle prenikne do organizmu, ostáva v ňom už navždy. Ak je vaša imunita silná, vírus sa neprejavuje. Pokiaľ však váš imunitný systém nefunguje tak ako má, vírus sa prebudí a dá o sebe vedieť v podobe nepríjemného oparu. A čo vznik pľuzgierikov podporuje? Napríklad prechladnutie, dlhodobý stres, hormonálne zmeny, únava, veľká fyzická námaha či nadmiera slnka a tepla.
Ako sa opar prejavuje
Začínajúci opar sa prejavuje svrbením alebo pálením postihnutej kože. Normálne je tiež ľahké pnutie až brnenie. V priebehu dňa na pere vyskočí pľuzgierik, ktorý neskôr praskne a vytečie z neho tekutina. Tu veľa ľudí urobí zásadnú chybu a tekutinu si nevedomky rozotrú po pere. V takom prípade vznikne nebezpečenstvo vzniku ďalších pľuzgierikov, pretože „oparová voda“ je vysoko infekčná. Po ďalších pár dňoch sa na prasknutom opare vytvorí chrasta, ktorá kvôli namáhaní pier často opäť popraská. Chrasta svrbí, páli a môže z nej vytekať krv. Ani po vymiznutí oparu potom nemáte vyhrané. Aj keď sa opar stratí, často po ňom ostane začervenané miesto, prípadne jazva, ktorá opäť môže nejaký čas svrbieť či páliť. Opar tak nie je otázkou len pár dní, ale niekedy aj niekoľkých týždňov.
Čo nikdy nerobiť
Pretože je opar vysoko infekčný, odporúča sa v dobe jeho prepuknutia sa s inými osobami nebozkávať, nepiť z jedného pohára či používať hygienické pomôcky iných ľudí. Tak uchránite pred oparom predovšetkým svojich blízkych. Čo však nerobiť, aby ste nepriťažili sami sebe? Nikdy opar neprepichujte, nestrhávajte si z neho chrastu a nestláčajte ho. Len tak zabránite ďalším pľuzgierikom na svojich ústach či pod nosom.
Čo naopak zaberá
Už od prvých náznakov oparu vám môže pomôcť Cannadent regeneračné sérum z veľmi známej konopnej značky Cannaderm. Chránená receptúra tohto séra obsahuje kvalitný, za studena lisovaný, konopný olej z Kanady a účinné extrakty z klinčeka, arniky, jedle sibírskej a Tea tree. Na postihnuté miesto postačí niekoľkokrát denne aplikovať malú kvapku, ktorá rýchlo a dlhodobo dezinfikuje. Výhodou Cannadent séra je tiež to, že je vhodné aj pri výskyte áft, kútikov a otlakov od protéz alebo zubného strojčeka.
Dôležitá je aj prevencia
Ak trpíte na opakované výskyty oparov, je dôležitá predovšetkým prevencia. V rámci nej sa predovšetkým vyhýbajte uterákom a pohárom postihnutých osôb a situáciám, ktoré výskyt oparov podnecujú, teda nadmerné slnenie či stres. Vyskúšať môžete aj Cannadent balzam na pery vo forme lipsticku, ktorý dostanete v lekárňach a zdravých výživách.
Viac informácii môžete nájsť na webovej stránke: www.cannadermsk.sk