Piť veľa vody – zdá sa, že jasnejšia a jednoduchšia rada neexistuje. No správny pitný režim v lete často naráža na našu lenivosť, nedbanlivosť či jednoducho na obyčajnú nepozornosť. Tu je niekoľko rád, ktoré v horúcom lete každému uľahčia život.

Po celý rok
V súvislosti s horúcim slnečným počasím, ktoré k nám momentálne prichádza je potrebné zdôrazniť potrebu dostatočného príjmu tekutín. Poctivé dodržiavanie pitného režimu by však malo byť záležitosťou celého roka a nie len sezónnym trendom. Vaše telo potrebuje dostatočný prísun vody a najmä minerálov aj v zime a v chladnejšom počasí.  V lete je však táto potreba vzhľadom na vysoké teploty pochopiteľne o čosi intenzívnejšia. Poďme si preto povedať niekoľko jednoduchých rád, ktoré môžu prispieť k vášmu plnohodnotnému a zdravému prežitiu leta.

Denný príjem
V lete by ste mali denne vypiť cca 3 litre tekutín. V prípade väčších strát tekutín potením počas športu či inej aktivity je potrebné adekvátne zvýšiť aj ich príjem. 2-3 litre sú však zlatý priemer, ktorého by ste sa mali držať. Prečo? Dodržiavanie tejto hranice sa pozitívne prejaví napríkad aj na metabolizme, ktorý sa optimalizuje. Telo s takýmto príjmom tekutín ich má dosť na to, aby bez problémov prebiehala látková výmena, aby sa telo detoxikovalo – čistilo a počas letných páľav malo dostatok energie celý deň.

Zdroj a teplota
Pri príjme 2-3 litrov tekutín denne je však dôležité zdôrazniť, že káva a alkoholické nápoje sa nerátajú. Tie skôr energiu a tekutiny z tela zoberú, než doplnia. Tekutiny by ste mali doĺňať predovšetkým prostredníctvom nie príliš studenej (nebezpečenstvo prechladnutia) čistej vody, čajov a stolových vôd, ale aj ovocia a zeleniny, v ktorých sa voda a najmä zdravé minerály nachádzajú prirodzene. Keď už hovoríme o mineráloch, nemali by sme zabúdať na minerálne vody, ktoré nám okrem tekutín dodávajú životne dôležité minerály ako vápnik, draslík, sodík či horčík. Slovensko je známe ako krajina stoviek minerálnych prameňov a bola by škoda, ak sme ich bohatstvo nevyužívali naplno.