opalenie

Riziko zhubného nádoru kože – malígneho melanómu – zvyšuje najmä opakované spálenie sa v detskom veku a tzv. nárazové opaľovanie (občasné intenzívne vystavovanie sa slnku).

Melanóm je zákerný najmä v tom, že je mnohotvárny. Môže mať rôzne farby – odtiene hnedej, čiernej, môže sa v ňom objaviť červená, biela i modrá. Existuje dokonca melanóm, ktorému chýba pigment (tzv. amelanotický melanóm).

Kde sa nachádza?
Melanóm často charakterizuje nepravidelný tvar, rozstrapkané, zubaté okraje a fakt, že rastie a mení sa. Obvykle má aj priemer väčší ako bežné materské znamienko, ciže viac ako 5 – 6 mm. Melanóm sa môže zriedkavejšie vyskytnúť na oku, slizniciach, či dokonca pod nechtom. Podozrivá by mala byť aj každá nehojaca sa lézia na koži. Každý človek by mal poznať svoje znamienka a niekoľkokrát do roka si sám i s pomocou niekoho z rodiny prehliadnuť kožu doma pred zrkadlom. Netreba pritom zabúdať na uši, pokožku hlavy pod preriedenými vlasmi, a tiež na plôšky nôh a genitálie. „Len tretina melanónov vzniká z materského znamienka, či iných pigmentových névov,“ hovorí MUDr. Desana Borecká, onkodermatologička z Národného onkologického ústavu v Bratislave.

Podozrivé sú aj znamienka v úrovni kože
Melanóm môže vzniknúť aj na zdravej koži. U mužov sa tento rýchlo metastázujúci nádor vyskytuje najčastejšie na chrbte, u žien na dolných končatinách, čiže na tzv. slnečných terasách ľudského tela. Okolo 60 až 90 percent melanómov vzniká následkom UV žiarenia. Môže sa však vyskytnúť aj na tých častiach kože, ktoré nie sú vystavované slnku. Väčšina ľudí si myslí, že znamienka, ktoré sú v úrovni kože, nie sú nebezpečné. Podozrievajú len tie vyčnievajúce. Nie je to však pravda. Niekedy je dôvodom na preventívne odstránenie znamienka aj jeho umiestnenie, napríklad ak je na mieste, kde ho môže dráždiť spodná bielizeň. Ak sa znamienko nachádza na mieste chronického dráždenia, je lepšie ho preventívne vybrať, kým nemá znaky bujnenia.

Agresívny typ rakoviny
Časový úsek, v priebehu ktorého tento agresívny typ rakoviny kože stihne vytvoriť metastázy, sa počíta na mesiace. Často metastázuje do mozgu, ale aj do lymfatických uzlín, pečene, kostí či pľúc. Štádium ochorenia sa určuje podľa hrúbky nádoru, šírenia v lokálnych lymfatických uzlinách a výskytu vzdialených metastáz. Jednotlivé štádiá sa označujú rímskymi číslicami od I. po IV., pričom jednotka označuje nádor in situ (zostáva blízko miesta svojho vzniku) a štvorka je primárny nádor so vzdialenými metastázami.

Svoju úlohu zohráva aj genetika
Spozornieť by mali ľudia so svetlou pokožkou, plavovlasí, rusovlasí, so sklonom rýchlo sa spáliť, a tiež ľudia s mnohopočetnými a netypickými pigmentovými znamienkami. Melanóm charakterizuje aj rodinný výskyt, takže ak mal tento druh rakoviny váš priamy príbuzný (otec, matka, súrodenec), riziko stúpa až 8 – násobne. Z hľadiska vážnych následkov nadmerného vystavovania sa UV žiareniu na zdravotný stav človeka, preradila Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny zdroje solárií z kategórie „pravdepodobne spôsobujúce rakovinu“ do kategórie „spôsobujúce rakovinu“. Mnohí odborníci volajú po zákaze solárií pre mladých ľudí.

Histologické vyšetrenie
Skúsený odborník v kožnej ambulancii môže už pohľadom , ale najmä s pomocou špeciálneho kožného mikroskopu, tzv. dermatoskopu, rozlíšiť, či na koži ide o zhubný alebo neškodný kožný nádor. Vo väčšine prípadov však treba určiť presnú diagnózu histologickým (mikroskopickým) vyšetrením odstráneného podozrivého ložiska. Platí, že akýkoľvek pigmentový nález by sa mal vyberať chirurgicky, aby sa mohol odoslať na histológiu. Ak raz znamienko spália laserom, histológ nemôže určiť typ nádoru ani jeho biologické správanie, čo je základ liečebného postupu.

Ženy a muži
„Melanóm je plne vyliečiteľný v počiatočných fázach nádorového rastu. Aj preto je základnou podmienkou úspešnej liečby rozpoznať ho včas,“ hovorí MUDr. D. Borecká. Podľa jej slov sú pre melanómy charakteristické dva extrémy – na jednom konci spektra sú pacienti s malými, tenkými melanónmi, ktorých sa podarí vyliečiť rozšírenou chirurgickou excíziou (vyrezaním aj s časťou okolitej kože). Na druhej strane sú pacienti s metastázami, u ktorých sú veľmi obmedzené liečebné možnosti. „Určité náznaky stabilizácie až poklesu vo výskyte melanómu, bolo pozorované najmä v mladšej vekovej skupine 25 – 44 rokov. V prípade ľudí mladších ako 40 rokov sa melanóm častejšie vyskytuje u žien. Po veku 65 rokov sa dvakrát častejšie vyskytuje u mužov, po osemdesiatke u mužov až trikrát častejšie. U žien sa zvýšil výskyt tenkých melanómov, u mužov bol najvýraznejší nárast hrubých lézií,“ konštatuje D. Borecká

Do rámčeka
Čo by vás malo znepokojiť?

A – Predstavuje asymetriu. Nebezpečné je znamienko, ktoré nemá pravidelný oválny alebo kruhový tvar.

B – Predstavuje ohraničenie, okraj (z anglického border). Pigmentové znamienka môžu byť ostro ohraničené, ale okraj môžu mať aj rozstrapkaný, mnohotvárny. Tu sa žiada byť opatrným.

C – Dôležirtá je farba (color). Ak má znamienko viacero farebných odtieňov, treba ho ukázať odborníkovi.

D – Znamená priemer (diameter) alebo rozmer (dimension). Znamienka s priemerom menším ako 5 mm sú väčšinou neškodné.

E – Elevácia znamená vyvýšenie pôvodne plochého znamienka. Môže sa tým myslieť aj evolution, čiže vývoj. Podozrivé je všetko, čo rastie.

F – Znamená funny looking lesion – zvláštne vyzerajúce ložisko, iné ako ostatné v okolí (syndróm škaredého káčatka).