Čím viac je človek nenasýtený vo svojom existujúcom vzťahu, tým má silnejšiu potrebu kompenzovať si to niekde inde. Ak partner urazí a zneužije dôveru, veľmi ťažko sa to vracia. Väčšina párov to nedá.

Prečo sa dopúšťame nevery? Pri svadbe sme si sľúbili, že spolu zostaneme v dobrom aj v zlom, a keď opadne zamilovanosť a pocit, že spolu dokážeme viac, prichádza realita. Začíname vidieť na partnerovi aj to, čo sme predtým pod vplyvom ružových okuliarov nevideli. Niektorí psychológovia tvrdia, že ak prejdeme týmto štádiom vzťahu a uvedomíme si, aký skutočne náš partner je a že ho už jednoducho nezmeníme, vydržíme spolu navždy. V dobrom aj v zlom.

Lenže práve v období, keď vidíme partnera už reálnymi očami, sa veľa vzťahov rozpadá. Hovorí sa, že človek sa nemení, avšak ovplyvňovať ho môžu napríklad vonkajšie okolnosti, ktoré nedokáže vnútorne spracovať a popasovať sa s nimi (napríklad strata výhodného zamestnania). Alebo my sa posúvame ďalej, on zostáva stáť a z nášho zvyšovania sebahodnoty si robí žarty. Hľadáme teda spriaznenú dušu a skončíme s ňou – tvrdo povedané – v posteli. Väčšinou to ešte nie je ten „ďalší pravý“, ale len únik od problémov. U mužov sa k nevere pridružujú aj pudy a chuť vyskúšať niečo nové. O nevere sme hovorili s Alešom Kalinom, ktorý sa osobnostnému koučingu venuje od roku 2003 a je autorom emočných rovníc.

Aká je najčastejšia príčina nevery?
Každý človek má svoje vnútorné potreby a spôsoby ich napĺňania. Navyše, nás nikto nikdy neučil, ako si máme vytvárať pekný vzťah, takže často skončíme vo vzťahu, ktorý je podobný tým, ktoré sme zažívali s predchádzajúcimi partnermi,  alebo sa nám v nich premietajú rodičia, prípadne sestra či brat. Zážitky, ktoré sme prežívali v predchádzajúcich vzťahoch, nám prechádzajú do budúcich vzťahov. A pokiaľ naše vzťahy v minulosti neboli veľmi pekné, tak sa nám začnú problémy objavovať aj v ďalších vzťahoch. Keď sa človeku niekde niečo nedarí a necíti sa dobre, má potrebu kompenzovať si nedostatok lásky, prijatia, sexu, rozhovorov či spoločných myšlienok niekde inde. A to už je malý krok k tomu, aby sa na scéne objavil niekto iný. Čím viac je človek nenasýtený vo svojom existujúcom vzťahu, tým má silnejšiu potrebu si to kompenzovať inde. Najčastejším dôvodom nevery je fakt, že človek je vo svojom vzťahu nespokojný. V niektorých prípadoch je v ňom spokojný, avšak pre nedostatok lásky má ďalšie dve alebo tri ženy, aby sa uistil, že ak by sa jedna láska skončila, má pripravenú ďalšiu.

Výskumy tvrdia, že viac sa k nevere priznávajú muži. To však vôbec nemusí znamenať, že by boli viac neverní… Alebo áno?
Vo všeobecnosti platí, že ženy neprepadajú tak často nevere ako muži. Ženy majú tendenciu o veciach viac premýšľať, muži sú impulzívnejší a idú viac „do akcie“. Muži a ženy majú iné potreby, a pokiaľ žena zostáva ženou a jej ženskosť a sexualita nie sú narušené niektorými minulými vplyvmi, náchylnejší na páchanie nevery sú muži.

Pri zvažovaní prípadnej nevery hrá hlavnú úlohu ľudský mozog. Ten totiž prirodzene vyhodnocuje nové vnemy a porovnáva ich s tými, ktoré pozná. Podobné je to aj v prípade, keď stretneme nového, zaujímavého človeka. Tieto myšlienky však nemusia viesť k nevere…
Existuje tzv. vzťahové pravidlo, ktoré nazývam 70 na 70. Toto pravidlo som objavil pri práci s ľuďmi a pozorovaním ich emočných zápisov v hlave. Z toho vyšlo, že nám mozog posiela rovnice zamilovanosti – to, že sa nám páči niekto, kto má podobné emočné programy v hlave ako my. Ak niekoho stretneme, môže sa nám zdať príjemný, a to zo stránky tela, pachu, toho, ako komunikuje, varí, cestuje, čím jazdí, aké má názory a podobne. Vo vzťahu môžeme byť spokojní, a aj tak sa nám niekto môže páčiť – a je to normálne. Ak vo vzťahu nie sme spokojní, tak nás mozog bude viac posúvať k tomu, aby sme si kompenzovali to, čo doma nemáme, s tým, koho sme stretli. Túžba byť s niekým iným je prirodzená, ale človek sa dospievaním učí ovládať svoje sexuálne túžby. Ak mám na niekoho chuť, a je to celkom prirodzené, dokážem túto túžbu ovládať. To je to, čo radím ľuďom. Je dobré mať sexuálne túžby, je skvelé, že sa nám páčia iní ľudia, ale je dobré využiť to na to, aby som dokázal svoju sexuálnu energiu prenášať do svojho existujúceho vzťahu a využil to, čo sa mi na novom partnerovi páči, na to, aby som zlepšil svoj vzťah.

Čo robiť v partnerskom vzťahu, aby bola žena stále príťažlivá pre muža, a naopak?
V partnerskom vzťahu sa robí tzv. technická previerka vzťahu, kde si dvojica sadne a preberie si veci, ktoré fungujú a nefungujú, čo by sa dalo zlepšiť, a naopak, čo by sa malo prestať robiť, aby vzťahový motor neškrípal. Hodnotí sa tiež tzv. sexuálny barometer a tzv. emočná krivka vzťahu, teda to, ako som sa za posledný polrok vo vzťahu cítil. Dobrý vzťah je založený na tom, že funguje komunikácia, dvojica nemá zakopané veci pod posteľou a funguje sexuálny barometer, teda, že sa cítime vo vzťahu dobre aj zo sexuálnej stránky. Technická stránka vzťahu nám zabezpečuje, aby sme boli vo vzťahu stále spokojní alebo aby včasné nekompatibility, ktoré by sa mohli zjaviť, vyšli rýchlejšie na povrch. Príťažlivosť je dôležitá, je potrebné na sebe neustále pracovať, ale najprv je potrebné zvládnuť to, čo je v pozadí. Tam je komunikácia a vyriešené veci. Vypovedané všetky tabu témy. Treba sledovať, ako sa s partnerom cítime na stupnici od 0 do 10 a aký máme sexuálny barometer. Pokiaľ na týchto veciach pracujeme, príťažlivosť je prirodzený jav.

K nevere prichádza väčšinou vtedy, ak je pre partnera jeho partner už „stratený“, avšak stále žijú spolu, lebo majú spoločný majetok, deti, a tiež berú ohľad na to, čo by povedali ľudia. Má význam opravovať nekompatibilný vzťah, alebo sa zamyslieť nad tým, že by som mal zo vzťahu odísť?
Je pravda, že 52 % párov v Česku sa rozvedie, a to sú tí, ktorí povedia, že to už nefunguje. Potom sú tí, ktorí vo vzťahu nejako prežívajú, a to je presne to, čo hovoríte – že ich drží majetok, deti a ľudia okolo. Kedy má význam vzťah opravovať? Ak nám sexuálny barometer ešte neklesol pod 7,5 a stojí nám to za to. Dvojica si musí položiť otázku, či chce pokračovať. Keď obidvaja povedia áno, existujú spôsoby, ako vzťah opraviť. Ak si povedia nie, mozog im dáva najavo, že konto dôvery vyhorelo a je načase odísť.

Je tu aj tolerovaná nevera. Žena vie, že ju muž podvádza, a napriek tomu s ním zostáva. Prečo?
Dôvodov môže byť viac. Napríklad strach zo samoty, z finančného nezaistenia, obavy o to, ako to bude s deťmi, strach, že to žena nezvládne a že na ňu muž bude zlý. Svoju úlohu zohrávajú aj vzorce od rodičov a nízke sebavedomie a sebahodnota. U ľudí, s ktorými som pracoval, sa najčastejšie objavoval strach, že nezvládnu finančne zabezpečiť seba a deti, že rozbijú rodinu, s čím súvisí pocit viny. A, samozrejme, nízke sebavedomie, keď si žena samu seba predstavuje ako  škaredú, čudnú a neatraktívnu. V tomto prípade sme najprv začali zvyšovať sebavedomie a sebahodnotu týchto ľudí, aby sa dokázali postaviť na vlastné nohy a presadiť si svoje.

Dá sa nevera prežiť a žiť s partnerom ďalej, akoby sa nič nestalo?
Veľmi, veľmi ťažko. Ak partner urazí a zneužije moje konto dôvery, veľmi ťažko sa to vracia. Väčšina párov to nedá. Poslednému páru, s ktorým som pracoval, trvalo takmer dva roky, než bolo schopní nahádzať všetko na „čiaru“ a prestať si to vyčítať. Lenže toto zvládne necelých 10 %, zvyšok sa rozsype. Je to tak veľmi bolestivé, že sa cez to nedá preniesť.

Ste autorom emočných rovníc. Pre koho sú určené?
Emočné rovnice sú programy v hlave, ktoré sa nám tam dostávajú v priebehu celého života. Každý problém, ktorý máme, je daný tým, že sme sa niekedy v minulosti nesprávne rozhodli, alebo si neveríme, nevieme sa správať, viesť ľudí, sme vystrašení a podobne. To všetko vyviera z toho, že mozog nám na to dáva určité pocity, nálady a myšlienky. A tie sú dané programami, podľa ktorých to mozog spočíta. Keď si predstavíme, že niekto má emočný vzorec „som hlúpy“, a má na porade prednášať nové názory a myšlienky, čo mu bude hlásiť jeho „computer“? Bude sa báť, potiť, nebude mať svoju komfortnú zónu. Zo svojej funkcie nakoniec buď odíde, alebo ho vyhodia, pretože budú potrebovať niekoho, kto si bude viac veriť. Ak bude mať žena/muž napísané v hlave, že sex je zlý, tak bude potlačená jej/jeho sexualita. Emočné rovnice sú programy, ktoré sa nám dostali do hlavy od čias pozorovania mamy a otca a všetkého, čo sa dialo naokolo. A tie potom určujú to, ako sa v živote cítime, čo robíme a ako sa rozhodujeme. Čo ľuďom emočné rovnice prinesú? Ak človek začne na sebe pracovať, odblokuje sa od všetkých nepríjemných myšlienok, pocitov, blokov, ublížení… Vypláchne to zo seba a mozog sa dostane do stavu, keď bol dieťaťom. Čiže sa z neho stane čistý, láskyplný človek, ktorý žije príjemne od rána do večera bez nepríjemných pocitov a myšlienok, a to je vlastne cieľ celého osobného rastu a osobnej premeny. Cítiť sa dobre.

Andrea Hinková-Tarová