Tartan, gingham, madras či windowpane vzor sa na fashion scéne objavujú už dlhé roky. Ak vám predchádzajúce názvy zamotali hlavu, je na čase osvojiť si túto terminológiu, spojenú s najviac využívanými vzormi na pánskych košeliach. Tento stručný sprievodca vám pomôže sa zorientovať.

Gingham / Vichy káro

Gingham, inak označovaný aj ako vichy káro, je dvojfarebný kockovaný vzor z bavlnenej tkaniny alebo jej zmesi. Obľúbenou farebnou kombináciou je červeno biela alebo modro biela. V minulosti bol gingham vzor určený na textílie do domácnosti – typické “piknik” obrusy alebo ako posteľná bielizeň. Koncom 20. storočia sa tento trend presunul aj do oblasti módy – často sa používa práve na gombíkové pánske košele.

Tartan

Predstavuje štvorcový tkaný vzor, pôvodne spájaný s národným škótskym odevom – kiltom. Tartových vzorov sú tisíce, líšia sa šírkou pruhov a viacfarebným prevedením (v minulosti slúžili pre rozlišovanie príslušnosti k určitému klanu). Tento vzor sa zvyčajne tlači na hrubé bavlnené látky, preto je jeho nosenie spájané s chladnejšími mesiacmi. V súvislosti s pánskym oblečením je využívaný hlavne na košele, ale môžete ho nájsť aj na kabátoch či doplnkoch.

Madras

Madras je svojim vzorom takmer identický ako tartan. Odlišuje sa však materiálovo (zvyčajne sa tlačí na ľahkú bavlnu vhodnú na nosenie v lete) a farebne – využívajú sa intenzívne odtiene žltej, oranžovej alebo červenej, farby typické pre krajinu pôvodu, Indiu.

Windowpane

Vzor, charakteristický svojimi jemnými líniami – tenkými čiarami vytvárajúcimi štvorce, resp. obdĺžniky pripomínajúce okenné tabule. Výška “okien” je o niečo väčšia ako ich šírka, vďaka čomu dokáže tento vzor svojho nositeľa opticky predĺžiť. Farba, vymedzenie a hustota čiar sú kľúčové a udávajú, aký odvážny alebo naopak konzervatívny bude finálny výsledok. Tento vzor sa zvyčajne spája s formálnym oblečením – obleky, saká, vesty alebo pánske košele.

Zdroj obrázku: Tom Gowanlock / Shutterstock.co