Krása výplne

K najobľúbenejším estetickým zákrokom patria aplikácia botulotoxínu a výplňové materiály. Pozrime sa spolu s MUDr. Máriou Petrášovou, dermatovenerologičkou a majiteľkou Kliniky estetickej medicíny Dermapoint v Žiline, ktoré sú najpoužívanejšie a na čo sú vhodné.

Výplňové materiály obnovujú našu krásu a znovunavracajú nám svieži a mladistvý vzhľad. V dnešnej dobe je silný dopyt po kráse a každá žena by mala vedieť, kde sú jej hranice, ktoré už neprekročí. To je základ. Na ostatné je najvhodnejšie opýtať sa špecializovaného lekára. Určite sa neodporúča dávať si robiť tieto zákroky v rôznych kozmetických salónoch, nakoľko nemusí ísť o atestovaného odborníka a môže vám do tela zaviesť v horšom prípade aj infekciu.

Kraľuje kyselina hyalúronová

Estetická medicína ide vpred míľovými krokmi. Faktom je aj to, že omladzovacie zákroky sú minimálne invazívne, majú okamžitý efekt a málo vedľajších účinkov. Aj preto sú z roka na rok žiadanejšie. Prím vo výplniach si už dlhodobo udržiava plne vstrebateľná kyselina hyalúronová. Je to najmä z dôvodu, že je prirodzene obsiahnutá vo všetkých živých organizmoch. „Množstvo kyseliny hyalúronovej v koži človeka vekom klesá, čo má za následok zníženú hydratáciu a tiež tvorbu vrások. Výhodou tohto produktu je jeho pomerne dlhotrvajúci efekt a schopnosť udržať si pôvodný objem počas celej fázy biodegradácie,“ hovorí MUDr. Mária Petrášová. Aplikácia kyseliny hyalúronovej sa vykonáva ambulantne. Po lokálnej anestézií sa kryštálovo čistý gél vpichom jemnej ihly aplikuje do liečenej oblasti. Krátko po zákroku sa môže objaviť jemné začervenanie, opuch, či svrbenie. Sú to bežné poinjekčné príznaky, ktoré miznú zvyčajne do 48 hodín. „Túto metódu využívame nielen na vypĺňanie vrások, ale aj na zväčšenie pery, vytvorenie obrazu plných pier, či zvodného našpúlenia,“ konštatuje M. Petrášová.

Zákrok môže vykonať len špecializovaný lekár

Všetko má svoje Krása výplnepre aj proti a kyselina hyalúronová má tiež svoje ú
skalia. Mimoriadne viaže vodu. Znamená to, že ak jej lekár vstrekne viac, ako je potrebné, môže aj samotný opuch spôsobiť upchatie ciev a odumretie tkaniva. „Veľmi dôležitá je technika zákroku. V rizikových lokalitách, ako sú partie pod očnicovými oblúkmi, na lícach, v obočí či v blízkosti nosa, sa používa tupá slepá kanyla, nie tenká ihla. Je to bezpečnejšie. Ak sa pichne materiál len povrchovo, najčastejšie pod očami, začne modrá farba cez kožu presvitať. Vyzerá to, akoby ste mali pod očami tmavé vačky. Niektoré výplne sa totiž musia pichnúť až na okostnicu, nie do strednej vrstvy kože alebo pod povrch. Na to si lekár, ktorý nemá školenie a dostatočné skúsenosti, netrúfne,“ hovorí M. Petrášová. Nepríjemné je aj prekorigovanie. Najtypickejším príkladom sú podľa slov M. Petrášovej tzv. kačacie pery. Niektoré ženy si ich však vyslovene žiadajú, takže nie vždy možno hovoriť o nesprávne urobenej práci. Iné ženy ich zase kvôli tejto „reklame“ odmietajú. „Keď navrhnem päťdesiatročnej žene tento zákrok, najprv odmietne. Až následne, keď jej vysvetlím, že horná pera sa len jemne napne a vyhladia sa drobné radikálne vrásky, pristane na zákrok. Efekt je svieži a prirodzený a nikto ho neidentifikuje,“ hovorí M. Petrášová.

Omladenie s efektom až na tri roky!

Aké ďalšie kožné výplňové materiály poznáme? Ďalším pomerne často používaným materiálom je kolagén. Je derivátom z čistého hovädzieho kolagénu. Pri použití injekčnej metódy je výsledok okamžitý, je však potrebné ho po čase opakovať. Navyše je pred jeho aplikáciou potrebné urobiť test na alergiu. Vyhladzovací efekt však vydrží takmer osem mesiacov. „Pomernou novinkou je vstrebateľný výplňový materiál Radiesse. Je to alternatíva kyseliny hyalurónovej obsahujúca hydroxyapatit vápenatý. Obsahuje pre telo prirodzene sa vyskytujúce látky, preto nedochádza k alergickým reakciám. Výplň Radiesse od amerického výrobcu Merz Aesthetics je vhodná pre ošetrenie hlbokých vrások a je ideálna pre omladenie pokožky na rukách, krku a dekolte. Efekt tejto výplne môže trvať až tri roky! Výplň sa v tele prirodzene odbúrava,“ hovorí MUDr. Mária Petrášová. Súčasná ponuka výplňových materiálov je pomerne široká. Odporúča sa poradiť sa s lekárom, ktorý vám podľa stavu vašej pokožky a požiadavky na výsledný efekt, vypracuje plán zákrokov a to aj na základe vašich finačných možností.