Spoločnosť Oresi kuchyne sa rozhodla venovať do dražby trendové kuchynské dvierka s umeleckými kresbami známej výtvarníčky Ivany Šátekovej. Matná čierna, ktorá je momentálne horúcim hitom kuchynského dizajnu, nesmie chýbať ani na tomto špeciálnom kúsku.

Výrobca kuchýň Oresi spája dizajn, technológie a umenie v každodennom živote. Firemná filozofia dostupného dizajnu podporuje umenie v pekných a praktických veciach, pretože každý si zaslúži mať príjemnú a dobre vyzerajúcu kuchyňu. Týmto spôsobom otvárajú ľuďom dvere ku krásnu. Práve preto oslovili umelkyňu Ivanu Šátekovú, aby vytvorila unikátne dielo, ktoré pomôže nielen dobrej veci, ale zároveň spríjemní ľuďom ich domovy. Kuchyňa je srdcom domova, je to dôležitá miestnosť, v ktorej to žije a s ktorou sa spájajú spomienky na detstvo a pohodu. Mali by sme žiť v peknom a funkčnom prostredí, venovať sa spoločnému stolovaniu a sebe navzájom. Varenie by malo byť pre nás radosťou. Keď nás obklopuje niečo vzhľadné a vkusné, utvára to nás, našu dušu, náš vkus.

Vďaka firemnej filozofii vznikol jedinečný koncept štúdia Oresi Green Cube, ktoré projektoval známy architektonický ateliér. Koncept showroomu je európskym unikátom: ideálna poloha v centre mesta (Hodžovo námestie), moderná budova, prehliadka štýlových kuchýň, priestory na eventy, kde si môžete na vlastnej koži vyskúšať rôzne kuchynské prevedenia i dizajnové spotrebiče, ktoré inde vidíte len v katalógu.

Komiks v kuchyni? Prečo nie?!
Ak patríte k milovníkom umeleckých diel, tak si túto udalosť rozhodne nenechajte ujsť. Výtvarníčka Ivana Šáteková vytvorila pre Oresi tri jedinečné umelecké diela, ktoré po dražbe budú patriť trom rôznym majiteľom. Namiesto tradičného plátna tentoraz použila čierne matné kuchynské dvierka z dekoru Velvet Star. Dielo nesie príznačný názov United Kitchens. Kuchyňa, ktorá nás spája, kuchynské zvyky, ktoré pretrvávajú. Ivana si ako inšpiráciu vybrala tému spoločného stolovania a zvyklostí. Vytvorila premiérový kus nábytku v podobe troch lineárnych bielych kresieb s komiksovým nádychom, ironizujúcim výtvarným jazykom a dobre namiešanou dávkou humoru typickou pre jej tvorbu. Ako sama hovorí, bola to pre ňu obrovská výzva. Obstarala si fixky a riešila, ako tému správne a výstižne poňať, keďže v tomto smere dostala voľnú ruku. Aj nápad rozdeliť dielo na tri časti bol jej.

Doteraz ste mohli komiksy sledovať len v časopisoch, filmoch alebo vidieť na bytových doplnkoch, ale prečo nie aj v kuchyni? „Sme radi, že môžeme byť súčasťou tohto výnimočného projektu, ktorý spája krásne umelecké dielo s našimi kuchyňami v prospech dobrej veci,“ konštatuje Eva Szakálová, marketingová manažérka Oresi. Toto umenie sa páči a je určené pre širokú verejnosť. „Každý z nás túži byť výnimočný a tento kúsok taký naozaj je. Novým majiteľom určite dodá nielen štýl, ale aj pozitívnu energiu do ich domova,“ uzatvára Peter Heriban, dizajnér Oresi.

Navyše, matná čierna je aktuálne horúcim konkurentom trvácnej bielej. Okrem toho, že pôsobí netradične, má veľmi príjemnú cenu, ako napokon všetky Oresi kuchyne. Dostupný dizajn je filozofiou firmy. „Hoci na Slovensku ešte stále prevažuje obľuba bielej klasiky, čím ďalej, tým viac ľudí sa zaujíma o trendovú kombináciu elegantnej matnej čiernej s masívnym drevom, ktorá dodá ten správny šmrnc každému interiéru v prijateľnej cene,“ hovorí Peter Heriban, dizajnér Oresi. Nejde o náročné dielo s hlbokým významom, nad ktorým je potrebné premýšľať. Nepotrebujete mu rozumieť, je jednoduché, vyplýva zo života, je vtipné a vhodné aj pre deti. Preto je dražba otvorená pre širokú verejnosť – pretože každý si zaslúži mať doma svoj vlastný kúsok umenia.

Kam poputujú peniaze?
Poslaním neziskovej organizácie Raná starostlivosť je pomoc a podpora rodinám, ktoré majú dieťa so zrakovým a viacnásobným znevýhodnením – telesným, mentálnym alebo aj iným zmyslovým. Aktuálne poskytuje službu včasnej intervencie 70 takýmto rodinám s deťmi od narodenia do 7 rokov veku. „Poradkyne včasnej intervencie dochádzajú priamo do domácností rodín v Bratislavskom a Trnavskom kraji a poskytujú im komplexné služby. Podporujú a posilňujú kompetencie rodičov tak, aby dokázali rozhodovať o dôležitých veciach vo svojich životoch, venujú sa celkovému vývinu detí, posudzujú ich zrakové funkcie a následne navrhujú vhodné stimulácie. Naše poradkyne taktiež požičiavajú do rodín hračky a vyrábajú adaptované pomôcky na mieru pre konkrétne dieťatko, poskytujú sociálne poradenstvo o finančných kompenzáciách a nárokoch na zdravotné pomôcky, v prípade potreby poskytujú kontakty na iných odborníkov,“ ozrejmuje Zuzana Krchňavá, riaditeľka organizácie. Raná starostlivosť organizuje aj pravidelné kluby a viacdňové pobyty, kde sa rodiny zoznamujú, zdieľajú svoju náročnú životnú situáciu, vzájomne sa podporujú a inšpirujú.

Podľa dostupných štatistík na Slovensku žije 8 700 – 14 000 detí so zdravotným postihnutím alebo s rizikovým vývinom do 7 rokov veku. Podiel týchto detí na zdravej populácii zodpovedá 3,5 %. Náklady Ranej starostlivosti, n. o., na službu včasnej intervencie sú priemerne 130 eur mesačne pre jednu rodinu. Pri počte 70 rodín, ktorým organizácia pomáha, je to takmer 10 000 eur za mesiac. Finančné príspevky samosprávnych krajov nepostačujú a Raná starostlivosť musí získavať prostriedky na svoju činnosť aj z iných zdrojov.