Vrstvenie je trendy! A to nielen v obliekaní, ale aj vo svete vôní. Ak neviete, čo si pod vrstvením vôní predstaviť, ide o jednoduchú voňavú alchýmiu, ktorá sa postará o skvelú vôňu aj náladu.

Možno túto situáciu poznáte: Ráno na seba šplechnete kvapku obľúbeného parfumu, ale… už po pár minútach necítite nič. Práve takzvané vrstvenie dokáže podporiť intenzitu a výdrž vône. O čo teda ide? V skratke o to, že svoj obľúbený parfum podporíte použitím „správne voňavej“ kozmetiky. Tá by mala mať ideálne rovnaký základ, ako váš obľúbený parfum. Ak sa teda voniate kvetinovou vôňou, mala by po kvetinách voňať aj kozmetika, ktorú používate. Od mydla, cez sprchový gél, až po telové mlieko. A chybu, samozrejme, neurobíte ani s kvetinovou avivážou. Vďaka vrstveniu budú všetky vône v harmónii a vydržia.

Kam aplikovať obľúbený parfum?
„Žena by mala vôňu nanášať na miesta, na ktorých túži po bozku,“ to ženám radila slávna Coco Chanel. Dnes sa skôr zhodneme na tom, že parfum patrí na miesta, kde je pokožka viac prekrvená. Chybu neurobíte, keď ho nanesiete do lakťovej a podkolennej jamky, na vnútornú stranu zápästí, za uši, na krk, do výstrihu alebo do oblasti pupka. Náš tip: Siahnite po voňavej hydratačnej kozmetike. Na hydratovanej pokožke totiž vôňa vydrží dlhšie než na pokožke suchej. Základ vône telového mlieka by mal zodpovedať základu vášho parfumu. Nápadom sa medze nekladú, limity neexistujú – jediným limitom je váš čuch. Máme pre vás však pár tipov, ako z vrstvenia vyťažiť čo najviac a neurobiť chybu.

Kombinujte vône, ktoré spolu ladia
Pri vrstvení nikdy nesiahnete vedľa, ak skombinujete parfum a kozmetiku s rovnakým základom. Ak tvorí základ vášho obľúbeného parfumu citrusová vôňa, siahnite po citrusoch i v prípade ošetrujúcej kozmetiky. Ak je základ drevitý, mala by byť drevitá i ostatná kozmetika. V každom prípade skúsené experimentátorky dokážu excelentne skĺbiť i na prvý čuch nesúrodé vône – a výsledok môže byť úžasný.

Začnite tým „najsilnejším“
Aby sa okolo vás nešíril voňavý, ale ťažký odor niekoho, kto to prehnal s parfumom, majte na pamäti pravidlo, ktoré radí začínať vždy tým najsilnejším. Silné a ťažké parfumy použite ako prvé, potom prípadne vrstvite ľahšie toaletné vody a nakoniec ľahké spreje.

So silnou a dominantnou vôňou šetrite
So silnou vôňou je tiež dobré šetriť. A ak si nie ste istá tým, ktorá z vašich vôní je tou silnou a dominantnou, urobte si malý test: Streknite v kúpeľni do vzduchu obľúbené vône a potom kúpeľňu na 4 minúty zavrite. Akú z vôní cítite ihneď po otvorení? Áno, tú najsilnejšiu a najdominantnejšiu. A s tou pri voňaní zaobchádzajte ako so šafranom.

VÔŇA MÁ VPLYV NA NÁLADU
Kvetinové, orientálne, cyprištekové, citrusové, drevité a kožené –zoznámte sa so šiestimi hlavnými „voňavými“ rodinami. Vône z každej z nich majú iný vplyv na naše pocity a našu náladu. Zatiaľ čo jedny dokážu povzbudiť, iné sú ideálne pre chvíle odpočinku a na relax. Chcete zabudnúť na vyčerpanie a únavu? Siahnite po kvetinových vôňach. Jemná vôňa kvetov na väčšinu z nás totiž pôsobí ako prírodný nabíjač. Okrem toho sú kvetinové vône spúšťačom dobrej nálady. Máte smútky? Po kvetinách voňajúca kozmetika ich pomôže rozpustiť. Orientálna vôňa vás zbaví stresu – upokojí a  uvoľní.. Kozmetika s orientálnou vôňou, ako napríklad: vanilka, santalové drevo a rôzne iné korenia, je skvelou voľbou, keď chcete vypnúť a relaxovať. Radia sa sem aj takzvané gurmánske vône – na čele s kakaom a s čokoládou.