sport

Jar pomaly prichádza a s ňou aj otázka, ako sa dostať do formy, a pritom sa efektívne regenerovať?

Svalová únava či presilenie môžu byť tak nepríjmenými sprievodnými javmi, že človeka môžu až odradiť od športovania. Vyskúšajte tieto základné tipy pre účinnú regeneráciu tela.

Základom je hydratácia


Určite netreba nikomu podrobnejšie vysvetľovať, že ak chcete dosiahnuť požadované výsledky cvičením, musíte dodržiavať pitný režim. Pitie vody počas tréningu je automatické, avšak pitie tekutín aj po fyzickej aktivite by malo byť samozrejmé. Správnou hydratáciou tela môžete podporiť a urýchliť regeneračný proces. Počuli ste už o silnom antioxidante, ktorý je 176-krát účinnejší ako vitamín C, podporuje cievny systém, dodáva telu viac energie, pričom ho zároveň nezaťažuje? Nie je žiadnym tajomstvom, že molekula vodíka H2 má tieto vysoko regeneračné účinky, ktoré pôsobia blahodarne na rôzne oblasti tela. Vyskúšali sme si ich na vlastnej koži pitím vodíkovej vody. Urýchľuje totiž regeneráciu po športovom výkone, pôsobí ako prevencia proti poškodeniu buniek, zápalom a nekontrolovateľnému rastu buniek. Ako vám môže pomôcť udržať sa krásnymi a fit? „Vodík dobíja vašu energiu, pretože samotná molekula vodíka obsahuje vysokú hustotu energie. Okrem toho urýchľuje regeneráciu svalov a znižuje svalovú únavu,“ vysvetľuje Mgr. Tomáš Dostál, šéftréner GOLEM CLUB.

Po každom cvičení „strečujte“

strecing
Strečing je nepostrádateľný po každej fyzickej aktivite. Uvoľňuje stuhnuté svalstvo a pomáha predchádzať prípadným úrazom. Ak ste si doteraz ešte nezaradili strečing do cvičebného plánu, určite to neodkladajte. Účinným spôsobom strečingu môže byť aj joga. Pomáha zvýšiť flexibilitu, posilniť rovnováhu a psychickú pohodu zároveň. Na odkrvenie zaťažených nôh po aktivite si postačí ľahnúť na chrbát a nohy podržať vo výške kolmo na stenu na pár minút. Tento jednoduchý cvik pomáha rovnomerne prekrviť ostatné časti tela, čo zabraňuje opuchom.

Spánok je najlepším nástrojom regenerácie svalov


Nie zbytočne sa hovorí, že spánok lieči. Spúšťa totiž v tele proces hĺbkovej regenerácie, podobne, ako keď si reštartujete a aktualizujete počítač. Svoje telo je dôležité počúvať, pretože každý človek má iný potrebný čas na kvalitný spánok. V súvislosti s fyzickou aktivitou je jeho dostatočná dĺžka dôležitá hlavne preto, že v REM fáze prebieha komplexná regenerácia tela po intenzívnom tréningu. Tento fakt využívajú aj profesionálni športovci.

Správna masáž pomáha unavenému telu


Zdvihnite ruku, kto nemá rád masáže? Tento príjemný spôsob uvoľnenia a zotavenia stuhnutého tela je niekedy naozaj na nezaplatenie a budete sa po ňom cítiť nepochybne úžasne. Ak nie ste zrovna milovníkom masáží od cudzích ľudí v salóne a doma práve nemáte svoju polovičku, vystačíte si aj sami. Starý osvedčený recept hovorí, že si namáhané miesta treba masírovať teplou vodou smerom proti srdcu. Účinne pomáha odbúrať a zmierniť svalovicu.

Wellness pre fyzický aj psychický oddych


Návšteva wellness centra pôsobí blahodarne na pohybové ústrojenstvo, ale aj psychiku. Občas treba vedieť aj správne vypnúť.

FLASKA- láska na prvý dúšok poteší svojou praktickosťou milovníkov cvičenia vo fitness centrách. Pitie vodíkovej vody počas fyzickej aktivity vám pomôže dobiť energiu, zvýšiť svoju výkonnosť a urýchliť regeneráciu. Vodíkovú vodu si vďaka prenosnej FLASKE môžete vychutnať kdekoľvek. Podporuje imunitu, lepšie zvládanie stresu, a tiež prispieva k redukcii hmotnosti. „Dobite si baterky” už po pár dúškoch.