
Tešíte sa na Vianoce? Väčšina z nás áno, aj keď lamentujeme nad množstvom povinností, ktoré obdobie pred štedrým večerom prináša doma i v práci. Starostlivo plánujeme nákup darčekov, zostavujeme menu na štedrovečernú večeru i celé sviatky. Upratujeme domácnosť, čistíme okná, zbavujeme sa starých vecí, aby sme Vianoce privítali v čistote a hojnosti.
Náš stres zvyšujú paradoxne aj vianočné či mikulášske večierky, besiedky, stretnutia pri horúcom punči na vianočných trhoch. I tieto, inak veľmi radostné udalosti, nám zrýchľujú toto obdobie.
Urobte si vianočnú inventúru
Ak som vzbudila očakávania, že na nasledujúcich riadkoch prinesiem zázračný recept, ako sa zbaviť vianočného stresu, tak vás sklamem – nemám ho. Snáď len želanie, aby ste si vedeli starostlivo vybrať, kde naozaj chcete byť a čo je pre vás skutočne dôležité. To, k čomu vás chcem pred Vianocami pozvať, je trochu iné upratovanie. Vo sférach vlastných vzťahov a emócií, vo svojom vnútri. Taká malá vianočná inventúra. Urobte si v tomto hektickom období čas pre seba, pripravte si ten najlepší čaj v obľúbenej šálke a položte si dôležité otázky: Ako sa mám, ako sa cítim? Som spokojná, vyrovnaná, šťastná? Robím veci, ktoré milujem? Som obklopená ľuďmi, ktorých mám rada a ktorí majú radi mňa? Som k sebe láskavá? Hovoríte si, čo je to za hlúposť, samozrejme, že som k sebe láskavá. Láskavosť v mojom ponímaní znamená, že som so sebou spokojná. Bodka. Spokojná s tým, ako vyzerám, čo robím, ako sa vnímam, čo som dosiahla. Ani náhodou vás nenahováram, aby ste zastali v čase a nepracovali na sebe. Len vás pozývam, aby ste sa na túto malú chvíľu plne akceptovali. Ak ešte neviete všetko, čo by ste raz mali vedieť, nerobíte všetko, čo by ste v budúcnosti chceli robiť, znamená to len toľko, že ste ešte nechceli, nevedeli alebo nemohli. Aj doteraz ste robili najlepšie, ako ste vedeli. Už len prijať toto ako prostý fakt (bez pocitov viny, prosím), môže znamenať obrovské vnútorné oslobodenie.
Doprajme si ľahkosť žitia
Nebuďte na seba prísna. Mám skúsenosť, že najväčšie nároky na nás nemajú iní, ale najprísnejším posudzovateľom na seba sme my samé. Pomáha nám to rozvíjať svoje schopnosti a danosti, čo je fajn. Na druhej strane to môže, paradoxne, byť aj veľmi brzdiace a zväzujúce. Doprajme si ľahkosť žitia, doprajme si luxus byť, teraz, v tejto chvíli, nedokonalá, jednoducho taká, aká ste. Poznáte ľudí, ktorí majú svoje chyby a predsa sú pre nás neodolateľní? Aj chyby nás posúvajú, niekedy ich jednoducho musíme robiť, aby sme ich prostredníctvom našli správnu cestu.
Buďte vďačná
Poznáte kúpeľ šťastia a vďačnosti? Je to účinná technika na zvýšenie momentálneho osobného šťastia. Spočíva v tom, že si spíšete skvelé veci, ktoré sa vám na sebe páčia, ktoré sa vám stali či sa vám osobne podarili a na ktoré ste hrdá. Máte ešte trochu čaju v šálke? Tak poďme na to. Pomôžem inšpiráciou – napr. som starostlivá mama, dobrá kolegyňa, darí sa mi v tanci či v športe, pečiem skvelé mufiny, viem vymeniť žiarovky, mám pekný hlas alebo fakt pekné nohy. Nateraz dajte dovolenku všetkým myšlienkam typu – ale neviem variť ako moja svokra alebo falošne spievam či neviem dobre po anglicky. Nakoniec doplňte zoznam vecami, za ktoré ste v živote (alebo aspoň dnes) vďačná. Napríklad som vďačná za mojich rodičov, deti, za novú či starú prácu, pekné ráno, rozkvitnutý vianočný kaktus, za moju obľúbenú kávu, darovanú knihu či koncert Eda Sheerana alebo Mira Žbirku, dobrú kamarátku alebo susedu. Verte, keď začnete, nezastavíte sa. Je to osviežujúce a pomôže vám to uvedomiť si, akým skvelým človekom v skutočnosti ste.
Hovorte nahlas o svojich túžbach
Keď už máte toto rande sami so sebou, a predsa tam zostal ešte kúštik nespokojnosti, opýtajte sa, aká vlastne chcete byť. Vy sama pre seba, nie tá žena, ktorou chcete byť pre ostatných. Čoho potrebujete viac? Možno viac lásky, pozornosti, pohody, času pre seba? Nečakajte, kým ostatní prídu na to, čo potrebujete. Ak sa tak nestalo doteraz, je veľmi pravdepodobné, že ani vaši blízki netušia o vašich želaniach. Naučte sa rozprávať o svojich túžbach, snoch, potrebách. Kto iný to vie lepšie povedať ako vy? Pre niekoho to nie je ľahké, neučili nás to v žiadnej škole. Dovoľte iným nazrieť do vášho vnútorného sveta. Znie to zvláštne? Možno áno, najmä ak to nebolo vašou doterajšou súčasťou. Verte, že hovoriť o svojich potrebách sa dá aj jemne, bez pocitov krivdy (nik nevie ako sa cítim) či bez pocitov viny (chcem príliš veľa).
Otvorte svoje srdce
A teraz malé vzťahové zamyslenie. Sú vaše vzťahy také, aké si prajete? Výživné a plnohodnotné? Také tie ozajstné? Rešpektujúce, tolerantné, živé? Živosť vzťahov je potrebné udržiavať, či ide o lásku, priateľstvo alebo len kolegialitu či kamarátstvo. Určite platí, že ak nie sme s nejakým vzťahom spokojné, sami ho nezmeníme, ale môžeme urobiť prvý krok. Takže investujme do vzťahov. Svoj čas, pozornosť, pochopenie. Verte, vráti sa vám to tisícnásobne a obohatí to váš život. Dajme najavo svojmu manželovi či partnerovi, že nám na ňom záleží. Niekde tomu pomôže dobrá večera, „obyčajné“ objatie, pekný rozhovor, spoločné popoludnie pri športe, prechádzka – každý čo má rád. Zahrajte sa so svojimi malými deťmi tak ozajstne, bez pozerania na hodinky alebo mobil, vojdite do ich sveta a užite si to. Ak sú vaše deti už veľké, vypočujte ich, prejavte záujem o ich záľuby, prácu, sny. Že sa nezvyknú zdôverovať? Nuž, ak tieto veci nie sú bežnou súčasťou nášho života, je najvyšší čas. Chce to trpezlivosť, citlivosť a mať schopnosť vytvoriť vhodnú príležitosť. Vianoce sú na to ako stvorené. Zvyk je železná košeľa. Zaužívaný zvyk úprimne hovoriť o svojich pocitoch a zároveň skutočne počúvať ostatných, to by bol ten najkrajší dar pre celý život.
Čím viac otvorenosti, tým viac pochopenia pre seba i svoje okolie. Schopnosť porozumieť sebe i ostatným je rozhodujúcou esenciou pre náš spokojný, šťastný a vyrovnaný život.
Spoločnosť Be Balanced robí workshopy a tréningy z oblasti emocionálneho prežívania, komunikácie a vzťahov.
Viac informácií nájdete na www.bebalanced.sk
Miroslava Košibová