Hanecka a Hablovicova

Hneď po Vianociach a príchode Nového roku sa začínajú plesy, zábavy a fašiangové veselice. Už viete, čo si oblečiete?

Nechajte sa inšpirovať rozhovorom s tým najpovolanejším – popredným módnym návrhárom Borisom Hanečkom.

Boris, ako sa podľa teba obliekajú slovenské ženy? Podliehajú módnym trendom alebo si hľadajú svoj štýl?
Módne trendy boli rezultátne a nespochybniteľné v 50, 60 a 70 rokoch a možno aj do roku 1999. Dnes sú trendy skôr na inšpiráciu. Keď chce žena vyskúšať niečo nové, načrie do trendov, aby sa inšpirovala. Ak by však niekto predpísal, že máme nosiť fialovú farbu alebo nebodaj mimózovo žltú, v ktorej väčšina ľudí pôsobí choro, nie je to správny smer. Táto farba však môže byť použitá napríklad na topánkach alebo doplnkoch. A to sa často opomína.

Pokiaľ ide o farby, nie je tomu tak dávno, keď všetky ženy chodili v ružovej farbe.
Niekedy sa to stane nevedome, vo väčšine prípadov ľudia nechcú byť uniformní. To je socializmus, a tým sme si už prešli. Vtedy nič nebolo, tak ľudia nosili jeden sveter. Trend nie je diktát, ale vodítko, inšpirácia k tomu, aby si ženy urobili svoj štýl po svojom.

 

Boris Hanečka s Luciou Hablovičovou

 

Žena by mala mať svoj štýl, v tom sa zrejme zhodneme.
To je nevyhnutné. Možno by mala osloviť nejakého poradcu, ktorý jej aj kritickým okom povie, na čo má a na čo už nie. Keď si napríklad oblečie na seba šaty v staroružovej farbe, žena s konfekčnou veľkosťou 48, pôsobí v tom ako prasiatko. Chudej žene bez pŕs môžu šaty v takejto farbe dodať krivky, objem, radosť do života a ešte aj zosvetliť kruhy pod očami. To je diagnostika, ktorej sa venujú stylisti, kritici, módni poradcovia alebo kamaráti. Prípadne aj vaša súdnosť by vás mala nasmerovať k objektívnemu pohľadu do zrkadla. Vo všeobecnosti ale platí, že by si slovenské ženy mohli dovoliť viac a oslobodiť sa. Zoberme si také Talianky, ktoré majú ochabnuté ruky a na večeru chodia v špagetových ramienkach. Naše ženy sú akoby v kŕči, najradšej by sa zahalili celé. Mali by byť trochu slobodnejšie. Áno viem, na móle predvádzajú 15 ročné modelky a každý sa s mladosťou porovnáva. Mladosť však trvá krátku dobu. Žena však môže byť krásna aj potom.

Slovenky módu milujú, avšak keď prekročia 40 dostanú kŕč. Prečo je to tak? Alebo, čo robiť, aby to tak nebolo a obliekali sa slobodnejšie?
Musia sa najmä prestať porovnávať. So všetkými ženami, o ktoré zavadí oko ich partnera.

To ale nie je otázka módy, ale sebalásky, sebaúcty, sebahodnoty, …
Áno, nepotrebujú dizajnéra a stylistu, ale psychológa. Ženy často bojujú s veternými mlynmi. Mladosť je tu chvíľu, je to jar. Oni však môžu byť krásne aj v lete, na jeseň, a tiež v zime. Všetci aj tak uznávame ženy, ktoré vedia nosiť vrásky a nemajú príliš veľa korektúr. Nie som proti korektúram, ale keď to niekto „prepískne“, je to ako s tetovaním. Zmení sa na tapetu. Momentálne vo svete je nemódne nemať vrásky.

Prejdime k plesovým róbam, keďže aj na budúcoročný Ples v opere budeš pripravovať dámam róby. Vlani si predstavil spolu s Luciou Hablovičovou úžasnú róbu v pánskom štýle. Čo ťa inšpirovalo?
Túto róbu sme nosili v hlave s Luckou už asi 5 rokov. A stále nám prišlo, že to ešte nie je dobre načasované. Teraz sme si povedali, že keď nie teraz, tak už nikdy. A najmä po tej predchádzajúcej róbe, v ktorej vyzerala ako víla. Bola nezabudnuteľná, a teraz sme museli urobiť presný opak, ale opäť zažiariť.

Aké budú budúcoročné róby? Ovplyvňujú ich trendy?
Chodia ku mne rôzne ženy a každá ma inšpiruje. Pri výbere šiat vychádzam z toho, akú má pleť, postavenie, čomu sa venuje, čo si môže dovoliť či aké farby môžeme použiť vzhľadom na jej pleť a vlasy. Dôležité je aj to, ako nosí svoje telo, jej neverbálna komunikácia a ďalšie faktory. Pri výbere šiat na svadbu a ples nezohrávajú najdôležitejší atribút trendy. Tie platia pri cassual alebo pri koktailových večierkoch, ale róba je nesmierne neprajná pre ženu. Môže v nej totiž vyzerať aj obstarožne. Poznám ženy, ktoré sú už veľmi zrelé (okolo 50 rokov) a vynikajúco vyzerajú v rifliach, saku, alebo v rôznych kombináciách na bežný deň. Ak však nemajú ideálnu postavu, nemilosrdná večerná róba ukáže všetky ich krivky, vrásky, …. Večerná róba musí vychádzať zo štýlu konkrétnej ženy, nie z aktuálnych trendov. Štýl obsahuje aj to, že sa v šatách bude cítiť dobre. Nesmie byť v kŕči, ale vzbudzovať dojem ľahkosti.

Ešte mi napadol jeden veľmi aktuálny trend, ktorý je na jednej strane zatracovaný a inde vyzdvihovaný. Ponožky v lodičkách. Čo na to hovoríš?
Toto je starý trend, ktorý sa opäť vracia. Je ponožka a ponožka, lodička a lodička. Viem si to predstaviť nastylované veľmi zle, a tiež famózne. Módne domy Gucci a Prada majú veľký výtvarný tím, ktorý sa inšpiruje absolútnym nevkusom. Všetko, čo je zlé, si zoberú a pretavia do niečoho krásneho. Predstav si napríklad krásnu prepletanú sandálu s hrubou ponožkou – to môže byť tak nádherné, ako keď kone majú návleky. Medzi krásou a škaredosťou je veľmi tenká rovina. Preto nerád dávam rezultátne odporúčania. Móda znesie iróniu, vtip aj sebadeštrukciu. Coco Chanel povedala, že keď ti pochvália šaty je to veľmi zlé. Mali by pochváliť teba, že vyzeráš skvele. Šaty nemajú byť samoúčelné, ich funkciou je byť katalyzátorom. Teda niečím, čo sa deja nezúčastňuje, ale ho podporuje. Móda je alchýmia. Je to o pomeroch, proporciách, tvaroch a vôbec nie o trendoch.

Andrea Hinková – Tarová
Foto: Orange