Vrstvenie oblecenia

V súčasnej dobe už nie je nutné obliekať sa do hrubých vrstiev oblečenia. Moderné materiály zabezpečia, aby sme sa pri outdoorových aktivitách v lete, čo najmenej potili a naopak v zime zasa nemrzli. Výrobcovia sa snažia vyrobiť športové oblečenie čo najtenšie a najprispôsobivejšie nášmu telu tak, aby sme sa cítili čo najpohodlnejšie.

Pre správnu termoreguláciu tela je vhodné dodržiavať trojvrstvový princíp obliekania. „Každá vrstva má svoju funkciu, takže miesto toho, aby vás vonkajšie podmienky obmedzovali, môžete sa prostrediu jednoducho prispôsobiť pridaním alebo odobraním vrstiev,“ vysvetľuje Marek Novotný, zástupca značky Odlo a dodáva: „Aby vrstvenie správne fungovalo, je dôležité voliť vhodné materiály podľa počasia a tiež podľa frekvenčnej a nefrekvenčnej aktivity.“ 

Prvá vrstva sa označuje ako sacia

Pri výbere funkčnej spodnej bielizne by ste sa mali zamerať predovšetkým na jeho zloženie. Aby ste sa cítili v teple a suchu, je vhodné zvoliť oblečenie vyrobené zo syntetických vlákien ako je polyester alebo polypropylénu. Látka musí byť príjemná na dotyk, pretože bude v kontaktu s pokožkou. Vybrať si môžete bielizeň s jemnými švami alebo úplne bez nich, aby vás to nikde neobmedzovalo. Táto vrstva má za úlohu rýchlo odvádzať pot z tela. Pokiaľ by sme si obliekli obyčajné bavlnené tričko, vlhkosť by zostala na tele a mohli by sme ľahko prechladnúť. V ponuke je viac druhov termotričiek, termonohavíc a termoponožiek.

Vrstvenie oblecenia

Izolačná vrstva

Druhá vrstva je takzvaná izolačná a jej úlohou je udržať telesné teplo. Táto vrstva by mala byť z priedušných materiálov, ktoré odvádzajú vlhkosť. Opäť sa odporúčajú osvedčené materiály vyrobené zo syntetických vlákien, ktoré majú navyše výhodu, že rýchlo schnú. V tomto prípade je ideálne vybrať si fleecovú mikinu. Pokiaľ nie je vonku veľmi daždivo alebo veterno môžete zvoliť novú kategóriu outdoorového oblečenia, ktoré ma izolačné a zároveň ochranné vrstvy. Tieto vlastnosti platia pre výrobky z materiálov softshell, ktorý čiastočne nepremoká, je odolný voči vetru a je tiež priedušný. Softshellové bundy môžete použiť ako druhú alebo tretiu vrstvu.

Ochranná vrstva

Počas zlého počasia by ste však mali použiť dostatočne ochrannú vrstvu, ktorá zaistí vaše pohodlie. Úlohou tejto vrstvy je zachovať spodnú izolačnú vrstvu suchú, teda nepustiť vodu, vietor a chlad k telu a zároveň odvádzať vnútornú vlhkosť von. Vhodné sú bundy, ktoré sú vyrobené z polyesteru alebo z  polyamidu a zároveň majú funkčnú membránu. Iba tak ostanete v teple počas zlého počasia.

Vrstvenie oblecenia