Koľko času venujete pohybu? Ak nepatríte medzi aktívnych športovcov, možno by mohol dnešný deň odštartovať vašu snahu urobiť pre svoje zdravie viac. Sedavé zamestnanie či vozenie sa v aute nahraďte chôdzou, bicyklovaním alebo dlhšou prechádzkou so psom. A hlavne pritom zotrvajte.

Možno práve dnes padne to rozhodnutie, že zaradiť pohyb do bežného dňa, nebol zlý nápad. Letná sezóna, dlhšie dni a teplejší vzduch vás možno dokonca presvedčia natoľko, že šport sa stane súčasťou vášho životného štýlu. Aj keď tomu nechcete veriť, šport to sú endorfíny, spokojnosť, príjemná únava.

Znižuje riziko výskytu chorôb
„Telesná aktivita, cvičenie a šport znižuje významným spôsobom riziko závažných chronických chorôb. Medzi takéto choroby nepatrí len nadváha (obezita) a cukrovka, ale aj také ochorenia, akými je srdcový infarkt alebo mozgová mŕtvica. Pre mnohých bude možno k počudovaniu, že šport chráni aj pred zhubnými nádormi. Presvedčivo je to dokázané pri rakovine prsníka a rakovine hrubého čreva,“ hovorí MUDr. Peter Minárik.

Koniec výhovorkám!
Niekedy stačí naozaj málo a argument, že na cvičenie nemáte čas, neobstojí. Telo sa vám odvďačí za každý pohyb. Je predsa prirodzenejšie, ak vyvážite príjem a výdaj energie, než sa pustíte do nezmyselnej drastickej diéty. Skúste napríklad vybehnúť domov či do práce po schodoch a nečakať na výťah. Choďte do obchodu či do mesta na kávu pešo. Dajte si ráno aspoň 10 minútový strečing či choďte s deťmi cez víkend do lesa na krátku túru. Spomeňte si predsa na našich starých rodičov či na naše detstvo. Behali sme po sídlisku celé dni, prišli sme domov hladní a smädní. A vôbec nás „nezabilo“, ak sme si dali na večeru buchty s lekvárom či malinovku. „Nie zákazy a odriekanie, ale rozumné a vyvážené stravovanie, spolu s aktívnym životným štýlom vo forme pravidelného cvičenia, pohybu a športu, sú zárukou uchovania lepšieho súčasného i budúceho zdravia,“ dodáva MUDr. Peter Minárik.