Oko skladá sa z mnohých častí, z ktorých každá má svoju špecifickú funkciu. V tomto článku si zaostríme na sietnicu a žltú škvrnu.


Zdravá sietnica je dôležitá
Kde v oku sietnicu nájdeme? Sietnica je film na zadnej stene oka, ktorý prijíma svetlo prechádzajúce očnou šošovkou. V zadnej časti sietnice sa nachádzajú svetlocitlivé zrakové bunky – tyčinky a čapíky, prednú časť tvoria pigmentové bunky, ktoré vysielajú výbežky medzi tyčinky a čapíky. Vďaka týmto bunkám sa transformuje svetlo na chemické nervové impulzy, čiže premieňajú svetlo na elektrické signály, ktoré sú vysielané do mozgu tak, aby dokázal pochopiť čo vidíme. Sietnica môže byť poškodená úrazom, chronickými ochoreniami alebo pribúdajúcim vekom. Poškodenie sa prejavuje rôznymi zmenami vo videní – záblesky v zornom poli, obraz padajúcich sadzí, výpadok zorného poľa smerom od periférie, rozmazané videnie, pokrivený obraz či čierna škvrna v centrálnom zornom poli a podobne.

Žltá škvrna súvisí s ostrosťou videnia
Stred sietnice sa nazýva žltá škvrna (makula) a má asi 5 mm. Nájdeme tu najväčšiu hustotu čapíkov a teda aj najostrejšie videnie. V jej úplnom strede nie sú vôbec žiadne tyčinky. Obraz, na ktorý sa pozeráme kolmo, sa premieta práve do tohto bodu.
Červenkastú farbu makula získala vďaka pigmentom, ktoré obsahuje – luteín a zeaxantín. Vďaka žltej škvrne, teda ostrému videniu, registrujeme aj drobné detaily a môžeme vykonávať činnosti, ktoré to vyžadujú – napríklad čítanie alebo šoférovanie auta. Zaujímavé je, že žltá škvrna v skutočnosti nie je vôbec žltá, ale o niečo červenšia ako okolie. Makula sa sfarbuje na žlto, až po zastavení všetkých prejavov života.

Čo spôsobuje poškodenie žltej škvrny?
Okrem staroby môže byť žltá škvrna poškodená nesprávnou životosprávou. Na správne fungovanie makuly negatívne pôsobí fajčenie, stresový faktor, znečistené ovzdušie, nezdravé stravovanie, obezita, dlhodobý deficit spánku, nedostatočná výživa a podobne. Medzi najväčšie rizikové faktory ešte zaraďujeme dedičnosť, cukrovku, vysoký krvný tlak, zvýšenú hladinu cholesterolu a dlhé či intenzívne vystavenie oka silnému žiareniu bez ochrany.

Ostré videnie závisí od kondície žltej škvrny
Keďže si náš organizmus nevie karotenoidy luteín a zeaxanín sám vytvoriť, sme odkázaní na ich príjem zo stravy alebo cielenej výživy vo forme výživových doplnkov. Ak máte pocit, že vaša bežná strava na výživu vašich očí nestačí, zamerajte sa na cielenú výživu s výživovými doplnkami Ocuvite, ktoré vám dostatočne doplnia do tela presne tie potrebné látky, ktoré vaše oči potrebujú. Ocuvite Complete, Ocuvite Luteín forte a aj posledná novinka Ocuvite Luteín Premium boli vyvinuté na základe vedeckých poznatkov. Všetky produkty obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E, pričom Ocuvite Luteín Premium obsahuje v jednej tablete vyššie množstvo luteínu aj zeaxanínu, aj preto ešte lepšie vyživuje centrálnu oblasť sietnice a podporuje tak dobré a ostré videnie (www.ocuvite.sk).

Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach. Okrem cielenej výživy pomôžete svojmu zraku, ak do svojho každodenného života zaradíte pohybovú aktivitu, dostatok spánku, kvalitnú ochranu očí, budete sa vyhýbať rizikovým faktorom a v neposlednom rade budete chodiť na pravidelné kontroly k očnému špecialistovi.

SÚŤAŽ!!! Hrajte o Ocuvite Luteín Premium. Napíšte dole do komentára ako sa nazýva stred sietnice a traja z vás môžu vyhrať novinku Ocuvite Luteín Premium