Do procesu starnutia vstupuje viacero faktorov. Najsilnejším je genetika. Svojmu vzhľadu však môžeme pomôcť aj pozitívnym myslením, pravidelným športovaním a zdravými stravovacími návykmi. Štartérom alebo aj pomyselnou bodkou v tomto kruhu je pomoc estetickej medicíny. Musí ju však robiť atestovaný lekár, ktorý vie, ako sa vekom mení koža.

Aj o tom, ako sa správne rozhodnúť pre výber lekára, sme hovorili s MUDr. Máriou Petrášovou, dermatovenerogičkou z kliniky estetickej medicíny Dermapoint.

Jedného dňa sa pozrie žena do zrkadla a povie si, že je načase svojej kráse pomôcť. Častým podnetom na zmenu sú aj kamarátky, ktoré nejaký zákrok už absolvovali. Ako má žena premýšľať a čo urobiť, keď chce niečo na sebe vylepšiť?
V prvom rade by si mala nájsť kvalitného lekára, čo je však v súčasnosti dosť zložité, pretože ponúk na trhu je veľa a žena sa v nich nevie zorientovať. A keď už k lekárovi príde, je na neho odkázaná. Takže základnou pomôckou môže byť napríklad referencia od spokojnej kamarátky. V súčasnosti ľudia aj veľa čítajú diskusie o lekároch, čo môže byť tiež vhodným podnetom k rozhodnutiu. Následne by už mala prísť do ňou vybraného strediska a tam sa pýtať, či ide skutočne o lekára, z akého odboru má atestáciu (ideálne je, ak je to dermatológia alebo plastická chirurgia) a či sú prístroje, ktoré používa v klinike, certifikované. To je začiatok.

Následne by mala s lekárom odkonzultovať, čo ju trápi a chcela by vylepšiť. Realita je často taká, že si žena vidí nejakú vrásku, kúpi si akciu na zľavovom portáli a ide si dať urobiť procedúru. Predpokladám, že tento prístup nie je ideálny. Ako by to malo byť správne?
Možných zákrokov je veľmi veľa a žena často nevie zopakovať ani názvy, nieto ešte správne vyhodnotiť, ktorý zákrok je na čo vhodný.  Žena si môže vidieť vrásku na tvári, ktorá však pre iného môže byť neviditeľná. Napríklad príde žena, ja vidím, čo všetko by bolo vhodné upraviť, ale ona si vidí len tú jednu vrásku. Dobrý lekár ovláda celý proces starnutia a to, ako sa mení koža, čo je pod ňou a ako sa vekom mení. Vidí na žene známky starnutia a vie, čo sa jej kde posunulo a aké sú možnosti vylepšenia. Samotná konzultácia pred zákrokom by mala trvať okolo 45 minút. Je to veľmi dôležité, lekár by žene mal počas nej vysvetliť, čo sa na jej tvári zmenilo a akým spôsobom sa to dá opraviť. V prípade, že by suma prevyšovala jej možnosti, môže jej urobiť harmonogram na celý rok, počas ktorého sa dopracuje tam, kam potrebuje. A možno aj zistí, že tá vráska, ktorá jej prekážala, vôbec nebola problém.

Kedy začať navštevovať kliniku estetickej medicíny?
Je to veľmi individuálne, pretože na koži sa zo 70 – 80 percent prejavuje genetika. Niektorá žena sa dopracuje k plastickej operácii horných viečok trikrát za život a iná ju nepotrebuje ani raz. Proces starnutia prebieha u každého inak. Ak však vidím na 20-ročnej žene, že niečo sa už u nej mení, tak jej zákrok urobím. Neexistuje hranica, podobne ako sa nedá povedať, že daný zákrok vydrží paušálne u každej ženy rovnako. Niektoré ženy starnú rýchlejšie, iné pomalšie. Veľmi dôležitú úlohu tu zohráva aj životný štýl. Keď však príde 50-ročná žena prvýkrát na estetický zákrok, vylepším ju zložitejšie, ako keď chodí od napríklad 30 rokov pravidelne a postupne zákroky dopĺňame. Na jednom lekárskom workshope v Paríži sme konzultovali, či existuje nejaká veková hranicu a či my lekári nejakú určíme. Nakoniec sme ju nestanovili, nechali sme na posúdení lekára, nech určí, od akého veku začne aplikovať klientkam napríklad botulotoxín. Pravda je totiž taká, že aj 18-ročnej žene je niekedy vhodné ho podať, no na druhej strane ho neaplikuje napríklad 16-ročnej tínedžerke len preto, že sa veľa potí. V momente, keď klientka zavŕši vek 18 rokov, je zodpovedná sama za seba.

Jeden za najčastejších mýtov o botulotoxíne hovorí o tom, že keď si ho raz dáte a prestanete naň chodiť, tak vám ochabne tvár. Ako je to v skutočnosti?
Je to čistý nezmysel. Botulotoxín z tela vylúčime, zmetabolizujeme a treba ho aplikovať opakovane. Ide skôr o psychologický efekt, pretože na krásu sa ľahko zvyká.

Hovorili ste, že každá žena starne inak. Existuje nejaké pravidlo, koľko by mal napríklad zákrok botulotoxínu vydržať?
Do určitého pravidla sa zmestí približne 70 percent ľudí. Veľa zohráva genetika a tiež množstvo dávky. Keď žena chce iba oslabiť vrásky, aby vyzerala uvoľnene a čelo aj trochu krčila, lekár jej dá menšiu dávku. S tou však nemôže čakať, že jej vydrží 6 mesiacov, a lekár by jej mal povedať, koľko to asi vydrží. Ak je žena spokojná s výsledkom, približne o 4 mesiace bude opäť chcieť menej, pretože jej to bolo prirodzené a cítila sa tak dobre. Môže si dať napichať aj viac, vydrží jej to síce 6 mesiacov, ale prvé dva mesiace sa možno bude trápiť tým, že má spadnuté obočie. Aj táto situácia je o tom, ako to lekár klientke vysvetlí.

Aký je v súčasnosti trend v estetickej medicíne?
Urobiť pekný, uvoľnený výraz, aby nebol ovisnutý, smutný a unavený. Všetky tmavé „veci“, ktoré máme na tvári, sú tiene. A tie vznikajú z toho dôvodu, že máme nerovnosti a priehlbinky, či už okom viditeľné, alebo nie. A tieto tiene je potrebné odstrániť. Andrea Hinková-Tarová