Väčšina z nás miluje slnko, radi z neho naberáme energiu, milujeme slnečný kúpeľ! Je ale pobyt na slnku a opaľovanie zdravé? Za určitých podmienok áno.

V prvom rade si povedzme, že poznáme 3 druhy UV slnečného žiarenia.

Ako pôsobí slnečné žiarenie?
Tým prvým je UVA. Toto žiarenie nás nepáli nebolí, je „neviditeľné“, ale preniká hlbšie do pokožky a poškodzuje jadrá fibroblastov, ktoré majú na starosti produkciu kolagénu a elastínu. Ich znižovanie v pokožke má za následok vädnutie pleti, vznik vrások, stratu pružnosti a pevnosti pokožky. UVB žiarenie je v malom množstve potrebné na premenu vitamínu D. Túto zložku však vnímame veľmi citlivo, páli nás, spôsobuje začervenanie pokožky a dokonca pri väčšom „spálení sa“, môžu vznikať aj pľuzgiere. Opakovaním môže dôjsť k trvalým zmenám, pigmentovým fľakom, ba dokonca i k ochoreniu kože. UVC žiarenie je veľmi nebezpečné, ale prakticky sa na zemský povrch nedostáva, vďaka atmosférickému filtru.

Hľadajte prípravky s ochranným faktorom
Pri slnení sa musíme chrániť prípravkami s SPF faktorom, a tiež je nutné zvýšiť starostlivosť o pleť ako takú. Pri starostlivosti o pleť pred a po slnení, by sme sa mali riadiť troma slovami: HYDRATOVAŤ+ OCHRAŇOVAŤ + REGENEROVAŤ. Dôkladné denné čistenie prípravkom, ktorý pokožku nevysúša a hydratuje ju, by malo byť samozrejmosťou. Môžete použiť aj jemný peeling (napríklad v kombinácii s denným čistením), ale s intenzívnejšími peelingami to nepreháňajte. Dôležitá je aj hydratácia regeneračným tonikom, ktorým dosiahnete okamžité zvlhčenie pleti. V mnohých je prítomný vitamín B3, ktorý pomáha pri odstraňovaní pigmentových škvŕn alebo silný antioxidant. Ten „odchytáva“ voľné radikály, ktoré tiež vznikajú pri opaľovaní. Každé ráno a večer dajte pokožke výživu v podaní sér. Tie vnikajú hlbšie do pokožky ako bežný krém (a najmä po tridsiatke je už nevyhnutnosťou). Posledným krokom je hydratácia ľahkým hydratačným krémom na deň aj s ochranným faktorom.

Čo spôsobuje ich vznik?
Nežiaducimi účinkami slnečného žiarenia na pokožke sú aj pigmentové škvrny. Trápia mnohé z nás a v menšej či väčšej miere je ich hlavným tvorcom slnečné žiarenie. Vyskytujú sa na exponovaných častiach, ktoré sú často vystavované slnečnému žiareniu (tvár, predlaktia, ruky a tiež plecia). Pokožka pritom reaguje aj na nízke dávky UV žiarenia, preto sa treba chrániť neustále, počas celého roka. Existujú aj iné príčiny vzniku pigmentových škvŕn, resp. kombinácia rôznych faktorov. Veľmi častým javom sú hormonálne zmeny v tehotenstve. Hyperpigmentáciou je postihnutých až 50 – 75 percent „tehuliek“. Ide o špeciálny druh pigmentových škvŕn (chloasma gravidarum), ktoré sa sústreďujú najmä na čele, ale aj na tvári ako takej. Na zvýšenie ženských hormónov a vznik hyperpigmentácie vplýva aj antikoncepcia či lieky, respektíve fotosenzibilné látky. Na ich vzniku má veľký podiel aj genetická dispozícia, a preto, ak týmto problémom trpíte, dávajte pozor na pleť vašich detí. Mladá pleť je navyše citlivejšia na UV. No, a potom tu máme ešte tzv. starecké škvrny. Môžu sa vyskytovať na rôznych častiach tela a ich prvé prejavy môžu prísť už po 30 roku života.  

 Ako ich liečiť a skryť?
Čo s pigmentovými škvrnami? Odstrániť ich, alebo zjemniť pomocou kozmetických prípravkov na to určených. Odporúča sa pritom používať celý komplex. Séra idú hlbšie do pokožky, rozbíjajú ich alebo bielia. Vo výbave by vám nemali chýbať rozjasňujúce, bieliace masky, tonic a samozrejme krémy, ktoré sa dajú veľmi dobre kombinovať s ochranným mejkapom a púdrom. Ten slúži aj na estetické prekrytie škvŕn a celkové farebné zjednotenie pleti. Niekomu zaberie hneď „len“ krém a iný musí použiť celý rad. Závisí to aj od veľkosti, typu a „veku“ danej pigmentovej škvrny. Intenzívnejšia, radikálnejšia liečba môže nastúpiť na jeseň, keď slnečné lúče nie sú už tak intenzívne. Je ňou mikrodermabrázia, chemický peeling, prípadne IPL, alebo laser. Liečba by mala byť pravidelná a šetrná a je v mnohých prípadoch dlhá. Počas nej pleť chránime a nevystavujeme ju slnečnému žiareniu. Majme na pamäti, že riešime dôsledok a nie príčinu pigmentových škvŕn. Je dosť pravdepodobné, že sa kde-tu objavia opäť. Preto nezabúdajte na prevenciu a ochraňujte svoju pleť, venujte jej pozornosť a starostlivosť. Zaslúži si to. A vy si zaslúžite krásnu žiarivú pleť.

Prečo sa neviete v lete pekne opáliť?
Zhnednutie pokožky má na starosti bunka melanocyt (má tvar „chobotnice“), v ktorej sa z látky „tyrozín“ pod vplyvom UVB žiarenia vytvára (po približne 2 – 3 dňoch) hnedé farbivo melaním. Ten sa vďaka „chápadlám“ dostáva na povrch pokožky, časť zostáva v spodnej časti bunky (preto sme opálení aj neskôr, v zime). Nedostatok tyrozínu je jednou z príčin, prečo sa neviete pekne, do hneda opáliť. Môžete vyskúšať konzumáciu mandlí, jadierok, sézamu, banánov – čiže potravín s obsahom medi (Cu).

 Čo znamená SPF a aký faktor si vybrať?
SPF je filter, ktorý chráni našu pokožku pred zlými účinkami slnečného UV žiarenia. Vďaka jeho číslu si vieme vypočítať dobu, za akú je pokožka chránená prípravkom. Teda napr. SPF 30 = 30 x 15min, 10min, pričom minúty znamenajú čas, ktorý môžete stráviť na slnku, bez akejkoľvek ujmy. Číslo SPF teda neudáva účinnosť prípravku, ako si to často myslíme, ale čas ochrany pokožky. Účinnosť ochrany je skrytá pred verejnosťou, ale napr. pri SPF 30 je pokožka chránená cca na 80-90 percent. Zvyšovaním čísla SPF sa účinnosť zvyšuje len o málo (napr. SPF 50 o cca +5 percent).  Radšej teda používajte ochranné prostriedky častejšie a nemusia mať extrémne vysoké číslo SPF (ak samozrejme nejde o extrémne podmienky).

Helena Antalová

Autorka je  Independent Sales Director Mary Kay, Inc  a-studio