Aj keď začiatok jari bol teplotne ako na hojdačke, v týchto dňoch si už definitívne môžeme povedať, že máme jarné počasie. A ak bývate v rodinnom dome, znamená to, že môžete (okrem starostlivosti o záhradu) relaxovať na vašej terase bez toho, aby ste sa triasli od zimy.

Zistite, prečo sú pergoly tak obľúbené

Veď sa len priznajte, určite ste už netrpezlivo čakali na dni, kedy budete môcť len tak relaxovať na vašej terase v pohodlnom tričku s potlačou, ktorá vznikla kvalitnou sublimáciou. Či si budete čítať knihu, alebo grilovať s priateľmi, to necháme na vás. My vám poradíme, ako svoju terasu ešte vylepšiť.

Čo je to za vylepšenie? No predsa pergola. Ak ňou doplníte svoju terasu, posuniete relax na záhrade na úplne novú úroveň. Ich popularita v posledných rokoch stúpa a niet sa čomu diviť, investíciu do pergoly rozhodne neoľutujete.

Dve základné kategórie pergol

Hlavnou úlohou pergol je postarať sa o to, aby ste aj počas horúcich dní mali na terase príjemný chládok. Taktiež dokážu vašu terasu ochrániť pred dažďom. A keď prestane pršať, môžete okamžite strechu pergoly otvoriť. Dômyselný odtokový systém sa postará o to, aby voda, ktorá po daždi ostala na streche pergoly, stiekla mimo vašu terasu.

Keď už sme pri strechách pergol, podľa typu strechy môžeme pergoly rozdeliť na dve základné kategórie: pergoly s látkovou sťahovateľnou strechou a bioklimatické pergoly, ktoré majú strechu zloženú z lamiel, ktoré je možné naklápať podobne ako žalúzie. Aký je z praktického hľadiska medzi nimi rozdiel?

Látkovú strechu môžete kompletne stiahnuť a napríklad po zotmení si užívať ničím nerušený výhľad na nočnú oblohu. Bioklimatická pergola vám umožňuje plynulejšie regulovať množstvo slnečných lúčov dopadajúcich na terasu a zároveň môžete pootvorením strechy vytvoriť na terase prirodzené prúdenie vzduchu, ktoré spríjemní chvíle na vašej terase. Zdroj obrázka: Autor: Soloviova Liudmyla / Shutterstock.com