O Slovensku sa hovorí aj ako o krajine liečivých prameňov. Naši predkovia ich výnimočné účinky využívali po celé stáročia na liečenie rôznych zdravotných neduhov. Vzácne tisícročné termálne pramene vyvierajú aj v Trenčianskych Tepliciach. Ako sa zistilo uhlíkovou metódou, vek tejto vody je odhadovaný na neuveriteľných 20 až 23 tisíc rokov, čo je zárukou jej absolútnej ekologickej čistoty.

 

Miestne sírne termy sú unikátne vďaka optimálnej balneologickej teplote vody v bazénoch, ktorá sa v závislosti od jednotlivých prameňov pohybuje v rozpätí od 36 do 40 °C. Vďaka tomu sú priam ideálne na vonkajšiu a vnútornú balneoterapiu bez potreby ohrievania alebo ochladzovania.

„Liečivá voda v jednotlivých našich prameňoch je kvalitou a chemickým zložením veľmi podobná. Sírovodík v súčasnosti nazývaný sulfán, čo je najdôležitejšia zložka našej termálnej vody, je vo vode rozpustený plyn, ktorý pri ohrievaní, ochladzovaní alebo transporte rýchlo uniká do vzduchu,“ upresňuje balneotechnik Martin Matuščin.
Zložením je termálna voda spod Strážovských vrchov ako stvorená na liečbu pohybového aparátu. „Čoraz častejšie sa u našich pacientov stretávame s bolesťami chrbta, ktoré spôsobuje súčasný životný štýl,“ uvádza MUDr. Vladimír Buran.

V kúpeľoch Trenčianske Teplice sú v ponuke rozmanité druhy vodoliečby. „Z vodných procedúr sú obľúbené najmä bylinkové kúpele s perličkou, ktoré pôsobia predovšetkým na celkovú fyzickú aj psychickú relaxáciu,“ vysvetľuje kúpeľný lekár MUDr. Buran. Často využívaný je však aj striedavý šliapací kúpeľ, ktorý zasa zlepšuje prekrvenie nôh a znižuje pocit únavy a tlmí bolesť. Odporúča sa taktiež pri plochých nohách a iných ortopedických poruchách dolných končatín. V ponuke širokej palety procedúr je aj často využívaný suchý uhličitý kúpeľ, ktorý regeneruje a prekrvuje tkanivá a zároveň zlepšuje kapilárne prekrvenie, čím sú vyživované všetky tkanivá.


Nielen pre tých, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom, je k dispozícii hneď 5 bazénov s termálnou vodou, ktoré sa využívajú v rámci balneoterapie. Zázračná voda z Trenčianskych Teplíc pôsobí analgeticky, zlepšuje prekrvenie tkanív, uvoľňuje svalové napätie, čo vedie k zlepšeniu pohyblivosti a celkovým pôsobením prispieva k zlepšeniu telesnej kondície a uvoľneniu psychického napätia. Pobyt v bazénoch je možné veľmi efektívne kombinovať hneď s niekoľkými druhmi liečivých zábalov a obkladov: limoplast obkladom, rašelinovým obkladom, parafínovým zábalom a minerálnym fangom.
Zábaly prehlbujú tepelné účinky kúpeľa, vďaka čomu sa výborne uvoľňuje svalové napätie.


O zázrakoch, ktoré termálna voda z prameňa v Trenčianskych Tepliciach dokáže urobiť s telom aj dušou sa môžete presvedčiť najlepšie sami. Doprajte si procedúry a oddych podľa svojho vkusu v malebnom prostredí trenčiansko-teplických kúpeľov.
www.kupele-teplice.sk