Práca, domácnosť a neustály kolotoč, ale aj večerné party a nezdravý životný štýl, sú poväčšine strojcom stresu, ktorý sa odráža nielen na našom zovňajšku. To všetko zanechá na pokožke stopy.

Pokiaľ aj vaša pleť volá po očiste, siahnite radšej do chladničky, než po drahom kréme. Stačí byť trocha kreatívny a svoju tvár môžete hýčkať aj vďaka regeneračnej maske z kvalitného bieleho jogurtu, ovocia, zelenine alebo napríklad čaju. A ako si takú domácu regeneračnú masku pripraviť?

Základom všetkých masiek je biely jogurt. Pleť hydratuje a udržiava ju sviežu a jemnú. Odstraňuje z nej známky stresu a upokojí podráždenú pokožku.

Neoddeliteľnou súčasťou jogurtu je aj mliečny tuk, ktorý dokáže vypnúť pokožku a vyplniť aj drobné vrásky. V kombinácii s uhorkou alebo čajom pripravíte domácu jogurtovú masku, ktorá bude robiť divy s vašou pleťou už od prvého použitia. Vyskúšajte jednu z dvoch masiek, ktorých ingrediencie nájde každý doma.

 

Maska prvej pomoci pri únave
Máte pocit, že je vaša tvár sfarbená do siva a vrásky akoby vyliezali na povrch? Unavená pleť trápi po náročnej oslave väčšinu ľudí. Riešení je niekoľko – môžete si zaobstarať drahý krém, počkať na zázrak, alebo si vyskúšať niečo prírodné, čo vás prirodzene skrášli. Doprajte si odpočinok a nechajte svoju pokožku voľne dýchať.

Na jogurtovo-uhorkovú masku budete potrebovať:

1 biely jogurt
¼ šalátovej uhorky
1 lyžičku olivového oleja

Jogurt nechajte odstáť pri izbovej teplote, aby nebol studený. Potom ho vyklopte do misky a vmiešajte do neho lyžičku olivového oleja. Uhorku nastrúhajte, zbavte ju prebytočnej šťavy a pridajte do zmesi. Tvár si umyte teplou vodou, aby sa uvoľnili póry a naneste masku na tvár. Nezabudnite položiť dve kolieska uhorky na unavené očné viečka. Táto maska je vhodná pre všetky typy pleti. Uhorka patrí do skupiny „kozmetickej zeleniny“, ktorá obohatí každú masku svojimi blahodarnými účinkami. Dokáže pokožku vypnúť, hydratovať, a zároveň vyčistiť. Teraz už len ostáva vybrať si pohodlné miesto, kde budete môcť relaxovať bez zbytočného hluku z okolia a nechať sa uniesť pohodovou atmosférou. Zážitok môžete umocniť pokojnou hudbou, vaša pleť bude pozitívne reagovať aj na duševnú stabilizáciu a uvoľnenie od stresu. Po tridsiatich minútach zmes spláchnite vlažnou vodou.

TIP: Vodu z uhorky môžete použiť tiež ako pleťové tonikum.

S prichádzajúcou jarou ani o deň staršia

Čas môžete jednoducho prekabátiť. Stačí jednoduchý trik – aplikovať raz za štrnásť dní prírodnú masku s omladzujúcim účinkom. Nechajte sa inšpirovať čistou silou prírody a nenechajte sa zdolať jarnou únavou. Vyrazte medzi ľudí odpočinutá, mladistvá a svieža.

Na jogurtovo-medovú masku budete potrebovať:
1 biely jogurt
0,5 dl silného zeleného čaju bez príchute
1 vajíčko
1 lyžicu medu

Recept na omladzovanie je veľmi jednoduchý – žĺtok rozšľahajte v miske, pridajte jogurt, med a poriadne premiešajte. Čaj nechajte vychladnúť a potom vylejte do zmesi. Výslednú masku aplikujte na umytú pleť, ktorú ste predtým zbavila mejkapu a opláchla teplou vodou. Väčšiu vrstvu dajte na rizikové miesta s vráskami. Venujte si hodinku pokojného odpočinku a potom masku zmyte. Nakoniec naneste na tvár kokosový olej alebo hydratačný krém. Uvidíte sama, výsledok na seba nenechá dlho čakať.

SOS maska pre mastnú pleť
Starostlivosť o mastnú pleť občas pripomína boj s veternými mlynmi. Nežiaduci lesk nie je zďaleka jediným problémom tohto typu pleti. Vyrážky, rozšírené póry a čierne bodky dokážu poriadne potrápiť. Čo robiť, pokiaľ nie je vaša pleť práve v najlepšej forme a zajtra vás čaká dôležité stretnutie, rande alebo prezentácia v práci? Doprajte svojej pleti starostlivosť, ktorú si zaslúži a dajte jej šancu znovu nájsť rovnováhu a prirodzenú krásu.

Na jogurtovo-jablčnú masku budete potrebovať:
1 biely jogurt
1 zelené jablko
0,5 dl silného harmančekového odvaru

Jablko si olúpte a nastrúhajte. Nechajte chvíľu odstáť v miske a potom zlejte prebytočnú šťavu, ktorú pustí jablko. Keby ste ju primiešali do masky, bude príliš vodnatá. Pre regeneráciu stačí jemné jablčné pohladenie vďaka nastrúhaným kúskom. Potom pridajte biely jogurt izbovej teploty. Nakoniec prilejte vychladnutý harmanček a poriadne premiešajte. Masku nanášajte opatrne na očistenú pleť, ktorú pred aplikáciou opláchnete vodou. Kúru nechajte dvadsať minút pôsobiť a nezabudnite si po umytí aplikovať na tvár krém na mastnú pleť.

Výhody jogurtovej masky

  • obsahuje celý rad vitamínov a minerálnych látok
  • obsahuje mliečny tuk, ktorý vyhladzuje pleť
  • upokojuje podráždenú pokožku
  • hydratuje

Foto: Hollandia