Alergická nádcha u detí je čím ďalej, tým rozšírenejšia v bežnej populácii. Liečba alergie je náročná, o to viac keď ide o dieťa. Ono často nerozumie súvislostiam a s dodržiavaním niektorých zásad môže mať veľké problémy. Prioritou rodičov alergického dieťaťa je pomôcť mu a uľaviť mu od nepríjemných príznakov.


Ako alergiu u detí zvládať a kedy ísť k lekárovi?
Sezónna alergická nádcha je málokedy diagnostikovaná deťom mladším ako 2 roky. Typický vek, kedy sa alergia diagnostikuje, je okolo 4 až 6 rokov. Symptómy vrátane svrbenia, opuchu a začervenania očí väčšinou vrcholia v neskorom detstve a dospievaní. Alergia možno vyzerá ako malý problém, veď na to sa neumiera… ak však hovoríme o kvalite života, tá rapídne klesá so stupňujúcimi sa príznakmi. Ako má rodič pre alergické dieťa urobiť program vonku? Alebo s ním má zostať len vnútri? To by však mohlo mať negatívny vplyv aj na jeho celkový vývoj. Je preto v záujme oboch (dieťaťa aj rodiča), otestovať alergény čo najskôr a bezodkladne začať s liečbou. Pozor však pri výbere lekára. Dieťa je špecifický pacient a preto je dôležité vybrať detského alergiológa s ohľadom na jeho potreby a skutočnosť ako znáša inú liečbu.

Uľavte deťom od nepríjemných príznakov
Žiadny rodič neznáša dobre, ak jeho potomok trpí. Nie je to iné ani pri alergii a preto je dobre vedieť, čo mu pomôže. Existujú produkty, ktoré deťom uľavia od nepríjemných príznakov a sú v lekárni dostupné bez lekárskeho predpisu. Zdravotnícka pomôcka – očné kvapky Vividrin ectoin (www.vividrinectoin.sk) – má okrem svojho unikátneho zloženia aj ďalšiu výhodu. Môžu ich používať aj deti, čo by sme o mnohých produktoch proti alergii nemohli povedať. Zabezpečte dieťaťu vlastnú fľaštičku s kvapkami. Jednu fľaštičku by nemali používať viacerí členovia domácnosti.
Očné kvapky Vividrin ectoin zmierňujú začervenanie, svrbenie a slzenie očí. Zdravotnícka pomôcka obsahuje prírodnú látku ectoin, ktorá pôsobí zvlhčujúco a ochranne. Ectoin pokryje okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou, čím vytvorí na očiach hydrofilm, ktorý na jednej strane zvlhčuje rohovku a poskytuje jej priestor na hojenie, na druhej strane chráni očné sliznice pred vplyvmi ďalších alergénov z vonkajšieho prostredia.

Aplikácia očných kvapiek malým pacientom
Aplikovať malým deťom očné kvapky môže byť niekedy náročné až dobrodružné. Máme pre vás zopár tipov, ako to zvládnuť: Najlepšie sa kvapky aplikujú v polohe ležmo. Dieťaťu povedzte, aby hľadelo oboma očami na jednu stranu, ukazovákom jemne odtiahnite dolné viečko a aplikujte kvapky do tej strany, kam sa nepozerá. Uvoľnite viečko, aby dieťa mohlo okom zažmurkať, čím sa kvapky dostanú do celého oka. Ak rozumné argumenty nevedia dieťa presvedčiť na spoluprácu, privolajte si na asistenciu ďalšiu osobu. Jemne pridržte hlavu tak, aby sa kvapky dostali tam, kam potrebujete.

Súťaž: napíšte dole do komentára, akým typom alergie trpíte. Traja z vás budú 20.5. vyžrebovaní a získajú očné kvapky Vividrin ectoin