Z vírusu HIV sa v priebehu niekoľkých rokov stalo vďaka medicínskemu pokroku, osvete a včasnej diagnostike zo smrteľnej choroby ochorenie chronické. Počet ľudí infikovaných týmto fatálnym vírusom má v Európe rastúcu tendenciu. Od začiatku vedenia štatistík bolo na Slovensku registrovaných viac ako 800 prípadov.

Súčasná liečba významne pokročila – nezaťažuje organizmus, a čo je najdôležitejšie – pacient pri zodpovednom užívaní liekov prestáva byť infekčný. Choroba HIV sa dnes už netýka výsostne homosexuálnych partnerov, ohrození sú aj heterosexuáli. Štatistiky hovoria, že najviac prípadov HIV je v Bratislavskom kraji a viac ako polovicu tvoria homosexuáli.

Testy sú anonymné a bezplatné
Infekcia HIV môže prebiehať niekoľko rokov bez výraznejších prejavov. Na testy HIV treba myslieť vždy po rizikovom a nechránenom sexuálnom kontakte a je jedno, o aký styk ide – či je to orálny, análny alebo vaginálny sexuálny kontakt. Do ohrozenej skupiny patria aj pravidelní užívatelia drog, promiskuitní ľudia a hrozba nastáva tiež pri znásilnení. Testy sú dnes anonymné a bezplatné.

Sociálna smrť
„Nakazil som sa od promiskuitného partnera. K diagnostike prišlo úplnou náhodou, keď môj kolega v gastronómii ochorel na mononukleózu a musel som ísť na testy. Po počiatočnom šoku som zistil, že človek infikovaný HIV síce žije naďalej plnohodnotný život, ale je navždy stigmatizovaný. Je to doslova sociálna smrť,“ hovorí Michael Jettmar, pacient infikovaný HIV. Heterosexuála Romana odmietol ošetriť lekár. Nakazil sa, keď mal trvalý vzťah. Mal priateľku, s ktorou plánoval budúcnosť. Keď začal mať nevysvetliteľné zdravotné problémy, náhodou si nechal urobiť testy, ktoré potvrdili HIV. Po niekoľkých rokoch sa s ochorením vyrovnal, zarazil ho však prístup spoločnosti. Enormné problémy mu napríklad spôsobilo nájdenie prístupnej zubnej ambulancie napriek tomu, že dezinfekcia je u zubára úplne bežná vec a pokiaľ pacient nevie, že je HIV pozitívny, nemá s ošetrením problémy. Keď mal však urgentné bolesti zuba Roman, zubná lekárka ho odmietla ošetriť vo vlastnej ambulancii. Zub mu namiesto toho vytrhla na chodbe pred všetkými okoloidúcimi.

Strach z odmietnutia
Alena stretla sympatického muža, ktorý zrejme o nákaze nevedel. To, že je HIV pozitívna, sa snaží tajiť, pretože sa bojí stigmatizácie. Túto citlivú informáciu povedala iba úzkej skupine ľudí. Rozhodla sa tak urobiť aj pred svojím priateľom, ktorý sa jej neotočil chrbtom, stali sa manželmi a majú zdravého syna. Aleniným snom je, aby sa na HIV pozitívnych ľudí nepozeralo cez prsty a nemuseli sa za svoje ochorenie hanbiť.

HIV sa môže preniesť:
– vaginálnym, análnym, orálnym pohlavným stykom
– z matky na plod
– krvou, transfúziou krvi a krvnými derivátmi
– nesterilnými injekčnými ihlami a nástrojmi prenikajúcimi do tela (tetovanie, piercing, akupunktúra, chirurgické, stomatologické inštrumenty)

HIV sa nemôže preniesť:

pri bežnom spoločenskom styku, podaní ruky, používaní telefónneho slúchadla, spoločnom pobyte v miestnosti, saune, bazéne
– v spoločnej domácnosti – nikdy nebol zaznamenaný prenos HIV medzi spolubývajúcimi osobami, ktoré nemali pohlavný styk alebo neužívali injekčne aplikované drogy
– spoločným používaním kuchynského riadu
– pri používaní WC, sprchy, bazéna
– bozkom (pokiaľ nie je z nejakého dôvodu krv v ústach)
– sexuálnymi praktikami necking a petting

Redakcia