Vysoká vlhkosť má negatívny vplyv nielen na klímu, ale aj na životnosť vybavenia miestnosti. Keďže kúpeľňa patrí k miestnostiam s najvyššou vlhkosťou, pochopiteľne by sme mali chrániť jej zariadenie pred vlhkosťou a plesňami.

Starostlivosť o zariadenie kúpeľne by sa nemalo podceňovať.

Čistenie špár
Keďže sa v kúpeľni hromadí vysoká vlhkosť, ktorá môže spôsobiť vznik a rozmnoženie plesní, zameriavať by sme sa mali predovšetkým na čistenie špár. Každú sobotu, resp. v deň, kedy máte vyhradený na upratovanie domácnosti, venujte aj čisteniu špár. Dávajte pozor hlavne na špáry v blízkosti kúpeľňového umývadla, pri vaňovej, či sprchovej batérii, ale aj na škáry v blízkosti vane, či sprchového kúta. Na čistenie špár používajte kvalitný chemický prípravok z drogérie. Môžete použiť staré zubné kefky, čím sa lepšie dostanete do špár a podarí sa vám ich vyčistiť naozaj dobre.
Pravidelné čistenie špár zabráni rozmnoženiu plesní a znehodnoteniu kúpeľňového vybavenia. Ak ste sa pri rekonštrukcii kúpeľne rozhodli pre kvalitné kúpeľňové vybavenie Geberit, o to viac by ste si mali chrániť špáry pred znehodnotením.

Pravidelná výmena uterákov
V domácnosti by mal mať každý člen rodiny vlastný uterák na tvár, ruky, ale aj na kúpanie/ sprchovanie. Uteráky na ruky a tvár v kúpeľni pravidelne meňte. Nikdy nenechávajte mokrý uterák visieť v kúpeľni. Priestor za uterákom, mokrým a vlhkým uterákom, je ideálnym miestom na rozmnoženie baktérií a plesní.
Mokré uteráky nechajte preschnúť na sušiaku a až potom ich dávajte do koša na špinavé prádlo. V koši na špinavé prádlo nesmie byť nič mokré, ani vlhké.
Uteráky nestačí meniť len raz za týždeň. Nová sučička Miele vám umožní častejšie meniť uteráky, pretože vám tie čerstvo oprané okamžite vysuší.

Okrem čistenia špár nezanedbávajte čistenie tesnení a bubna práčky, dôkladné čistenie zásobníka práčky, umývanie vaňovej zásteny a dvierok na sprchovom kúte, ale aj dôkladné čistenie odtoku vane, či umývadla.

Foto: Autor:  alexandre zveiger / Shutterstock.com