
Katarína Žiak študovala učiteľstvo výtvarného umenia. Už v detstve však dokázala presedieť celé hodiny nad detailnou kresbou. Možno už tu sa začal rozprávať príbeh, ktorý teraz vkladá do svojich šperkov a obrazov.
Hovorí, že svet okolo nás je plný inšpirácií, stačí sa len poriadne pozerať. Katarína Žiak.
Ako sa to celé začalo? Študovali ste učiteľstvo výtvarného umenia a vlastne už od detstva ste kreslili detailné kresby. Kedy ale prišlo to skutočné rozhodnutie, že pôjdete smerom špekárstva?
Moja cesta k umeniu sa začala rozhodnutím ísť študovať učiteľstvo výtvarného umenia na univerzite, kde som sa zoznámila s umeleckým spracovaním rôznych materiálov a umením ako takým. Počas prvého ročníka som začala tvoriť prvé grafické obrazy a objavila som čaro ornamentiky. Postupne som skúmala princípy tvorby ornamentov naprieč dejinami umenia a následne som si našla vlastný štýl, ktorý som uplatnila v mojich návrhoch. Myslím si, že o vlastnej značke som snívala už na začiatku, kedy dostali moje prvé návrhy materiálnu podobu. Počas štúdia som vytvorila desiatky návrhov a prototypov vzorov, ale odvahu premeniť sen na skutočnosť, som nabrala až po ukončení štúdia. Jedným z hlavných faktorov určite bolo, že v mojom regióne neboli žiadne voľné pracovné pozície v odbore, ktorý som vyštudovala. Preto som sa rozhodla ísť vlastnou cestou a po ukončení magisterského štúdia v roku 2016 som predstavila moju tvorbu pod značkou Katarina Žiak.
Vo vašej tvorbe sa objavujú najmä ľudové motívy a tiež motýle, kone…Kde hľadáte inšpiráciu pri tvorbe kolekcií?
Inšpiráciu nachádzam doslova na každom kroku – v prírode, ľudovom umení, literatúre, geometrii, histórii. Naozaj, svet okolo nás je plný inšpirácií, stačí sa len pozorne pozerať. Naša ornamentika, ľudové výšivky, paličkované čipky, či nádherné maľované ornamenty sú nekonečným zdrojom inšpirácie, pretože práve vďaka detailom minulosti ukrytých v novom modernom prevedení, si môžeme pripomenúť fragment histórie, ktorý je pre mnohých už zabudnutou súčasťou našej národnej identity. Dobrým príkladom je kolekcia „Jemnosť čipky v kove ukrytá“, kde som sa inšpirovala pozoruhodným a nesmierne náročným umením paličkovanej čipky. Inšpiráciu som objavila počas výstavy venovanej čipkárstvu, kde som mala možnosť vidieť vzácne čipky vytvorené zo zlatých a strieborných nití. Táto krehká krása ma ihneď očarila a vízia stvárnenia čipky v šperku bola na svete. Kolekcie ako „Kvety & ornamenty, Labutie jazero, Na krídlach motýľov“, zobrazujú čaro prírody, nakoľko príroda ma dokáže očariť opakovane, každý deň je iná, ale rovnako fascinujúca. Pri pohľade ohromujúca ako celok, ale aj pozoruhodná v najmenších detailoch. Môj život je spätý s koňmi už od detstva, dlhé roky som sa športovo venovala jazdectvu. Jednoducho kone sú pre mňa stále súčasťou života, a nie je preto žiadnym prekvapením, že kôň ako symbol sa objavil aj v mojej tvorbe a samostatnej kolekcii s názvom „Piaf“.
Pre koho sú vaše šperky určené? Aké materiály používate?
Vytváram šperky s cieľom, aby sa stali elegantným doplnkom každej ženy. Či už obľubuje výrazné kúsky, ktoré ihneď upútajú, alebo nosí iba decentné jemné šperky. Preto každý vzor navrhnem vo viacerých rozmeroch a farebných prevedeniach. Mojou doménou pri tvorbe šperkov sa stala chirurgická oceľ, ktorá v ďalšom v tvorivom procese podlieha galvanickému pokovovaniu 23,5 karátovým zlatom. Šperky dopĺňam drahými kameňmi ako briliant, kubický zirkón, akvamarín, ametyst, … ktoré šperkom dodávajú jedinečnosť. V súčasnosti si na mojom eshope môžu zákazníci vybrať zo 17 aktuálnych kolekcií, ktoré spolu obsahujú viac ako 400 vzorov náušníc a príveskov v 5 farebných povrchových úpravách a rôznych veľkostiach, takže ako zákazníčky často hovoria, výber len jedného kúsku je naozaj ťažký. Teším sa, keď ma moje zákazníčky pri výbere šperku oslovia, aby som im poradila a pomohla vybrať ten správny šperk, ktorý im pristane a spraví ich výnimočnou.
Tvoríte aj personalizovane?
Áno, stretávam sa aj s požiadavkou vytvoriť šperk pre konkrétnu zákazníčku, prípadne pre spoločenskú alebo historickú udalosť. Táto práca je pre mňa vždy veľkou výzvou. Skĺbiť viac rôznych predstáv nie je jednoduché, ale o to zaujímavejšie. Takáto spolupráca ma nesmierne baví, pretože aj napriek tomu, že je to časovo náročné, mám možnosť vytvoriť niečo jedinečné. Tak vznikla napríklad kolekcia „Gatra – zabudnutý poklad“, ktorú som vytvorila pre Dubnické múzeum. Šperky sú inšpirované ich špecifickou, regionálnou výšivkou – gatrou.
Keď tvoríte, na čo sa zameriavate?
Myslím, že som perfekcionalista, pri práci mám rada presnosť v detailoch. Asi aj práve preto som sa v navrhovaní a výrobe šperkov našla. Proces, keď z prvotnej predstavy vznikne návrh a nakoniec hotový šperk z kovu, je pre mňa jedinečný. V mojej tvorbe v prvom rade nechávam vyznieť jednoduchosť a línie materiálu. Návrhy sú charakteristické minimalizmom, snažím sa pretvárať ornamenty a symboly do modernej podoby šperku. To je to hlavné, čo ma vystihuje a čoho sa stále pri návrhoch držím. Samotný proces vzniku so sebou vždy prinesie aj unikátny príbeh šperku. Príbeh je pre mňa rovnako dôležitý ako vizuálna podoba šperku. Preto sa pokúšam ľuďom priblížiť moje myšlienky, inšpirácie, ale aj kúsky histórie alebo prírody, ktoré ma oslovili. Ponúknuť akýsi náhľad do procesu tvorby, aby ľudia mali možnosť vidieť, čo všetko sa za „hotovým produktom“ v skutočnosti skrýva. Každý šperk, ktorý vytvorím má svoj príbeh, preto ľudia, ktorí ma poznajú často hovoria, že vyrábam: „Šperky ktoré majú dušu.“ Pretože ak človek spozná príbeh a myšlienku, jeho pohľad na daný šperk je úplne odlišný. Dobrým príkladom sú prívesky z kolekcie „Slovanské básnické múzy“ – Slávy dcera, Marína, Hájnikova žena… Ako už názvy napovedajú, inšpirovala som sa literárnymi dielami. Na prvý pohľad vidíte len dievčiny v kroji, ale keď spoznáte ich príbeh, už pre vás „básnické múzy“ nebudú len pekným príveskom, kusom kovu, ale pre mnohých sa stanú milou spomienkou na detstvo, príbuzných, rodný kraj, či prvú lásku.
Podporoval vás niekto hneď od začiatku vašej tvorby?
Na začiatku som sa stretla s rôznymi reakciami, niektorí ma povzbudzovali, iní odhovárali. Som veľmi vďačná, že moja rodina a blízky ľudia stáli od začiatku pri mne a verili mojej vízii. Ja som to vnímala a aj stále vnímam ako cestu, ktorou som sa vydala a na ktorej sa snažím ľudí mojou tvorbou osloviť. Začala som tvoriť pre seba a pokračovala som v tom ďalej s vierou, že to čo robím, možno raz bude úspešné. Bola to dlhá cesta, kým som našla odvahu predstaviť moju prácu verejnosti. Určite sa to neobišlo bez váhania a obáv, ako moje diela ľudia príjmu, či ich moja tvorba zaujme.
Ako to išlo potom? Vyrobili ste prvé šperky a ako ste ich dostali medzi ľudí? Akú marketingovú stratégiu ste zvolili?
Vzhľadom na to, že predaj prostredníctvom „kamenných predajní“ bol pre mňa v začiatkoch nedostupný, rozhodla som sa pre predaj formou vlastného eshopu. Moju tvorbu som prezentovala hlavne prostredníctvom sociálnych sietí, ale aj rôznych výstav, ktorých som sa zúčastnila. Myslím, že som na začiatku mala aj veľký diel šťastia, pretože moju prácu si všimli aj v zahraničí. Moja tvorba zaujala editorov zo známeho módneho časopisu „British Vogue“, čo ma veľmi povzbudilo v ďalšej tvorbe a práve táto príležitosť mi otvorila pomyselné „dvere“ a pomohla mi vkročiť do sveta módy. Následne som dostala príležitosť prezentovať moje šperky na módnych prehliadkach na Slovensku aj v zahraničí, čo si nesmierne vážim.
Zameriavate sa na aktuálne módne trendy? Čo tvoríte najradšej?
Móda, ako taká sa neustále mení, prichádzajú nové trendy, alebo sa naopak vracajú naspäť tie staré. Je to neustály kolotoč hľadania, ktorý nezastavíte ani nespomalíte. Jednoducho, móda žije svojím vlastným „životom“. Je ťažké povedať, čo tvorím najradšej, pretože moja tvorba má viacero podôb. Pri navrhovaní šperkov sa snažím neobmedzovať na to, čo je momentálne v móde. Šperky tvorím podľa toho, čo ma osloví, či už je to zaujímavý vzor z výšivky alebo len malý kvietok, ktorý som našla na lúke. Každá kolekcia, ktorú som vytvorila, ma posunula ďalej, poskytla mi nový pohľad na to, čo robím. S každým návrhom som si akoby prežila kúsok „života“, odrazilo sa v ňom to, čo ma ovplyvnilo, ako som sa v danej dobe cítila. Myslím, že práve tvorba ornamentov je tým, čo ma nesmierne zaujalo už na začiatku. Sú úžasné v mnohých ohľadoch, môžu mať tisíce podôb, môžu byť jednoduché, ale aj nesmierne komplikované. Ponúkajú veľa možností ako ich stvárniť. Niekedy je to pre mňa doslova hra, pri ktorej si na začiatku ani netrúfam odhadnúť výsledok, čo je pre mňa stále fascinujúce.
Okrem šperkárstva sa venujete aj výtvarnej tvorbe. Ako ste sa k tomu dostala?
Obrazy a šperky som začala tvoriť súčasne, venovala som sa im už počas štúdia, jedno ovplyvnilo druhé a naopak. Grafické obrazy, ktoré tvorím, sú pre mňa spomienkou na miesto, zážitok, čokoľvek krásne, čo ma zaujalo a očarilo. Prostredníctvom obrazu si uchovávam jedinečnú podobu spomienky na moment, ktorý sa v prírode už nikdy nezopakuje identicky ako v danej chvíli, ktorá ma upútala. Prostredníctvom symetrie svojím obrazom dodávam harmóniu, stabilitu, vyrovnanosť a nadčasový princíp vizuálnej rovnováhy, ktorú symetria navodzuje. Zachytávam jedinečnú farebnosť prírody, ktorú premieňam do podoby abstraktného obrazu. Každý obraz je umením prírody, zároveň je spomienkou a nesie v sebe odkaz na neopakovateľný moment. Príroda je umelcom a zároveň architektom, ktorého nemožno dokonale napodobniť, človek môže jej umenie len s úctou zaznamenať a uchovať. Tento rok pripravujem ďalšie projekty a v oblasti výtvarnej tvorby, by som rada komplexne predstavila, prvýkrát širšej verejnosti, moju tvorbu grafických obrazov „Spomienky prírody ukryté v obrazoch“ vo výstavných priestoroch galérie. Okrem toho určite pribudnú ďalšie nové vzory a kolekcie šperkov.
Autorka článku:Andrea Hinková – Tarová
Súťaž: Hrajte o nádherný šperk od Kataríny Žiak.
Napíšte dole pod článok do komentáru odpoveď na otázku, ktorý materiál je pri tvorbe šperkov Katkinou domémou.
Viac o šperkárke Kataríne Žiak si môžete prečítať tu. http://katarinaziak.sk/sk/
Žrebujeme 23.4. 2019