Tehotenstvo – to náročné a nádherné obdobie očakávania žien na nový život – dáva ženskému telu zabrať.  Hovorí sa, že každé tehotenstvo vezme žene jeden zub. Je to však len mýtus, pretože zdravé zuby tehotenstvo a potom následné kojenie zvládnu. K tomu však potrebujú spoľahlivých pomocníkov.

Počas tehotenstva by ste mali navštíviť stomatológa dvakrát a okrem toho by ste mali dbať na správnu hygienu. To, čo dáva vašej ústnej dutine zabrať, je striedanie chutí a hormóny. Je preto veľmi dôležité správne sa o zuby starať a používať pritom na to určené produkty.

Kedy a prečo začnú byť ďasná počas tehotenstva citlivé a krvácajúce?
Niektoré tehotné ženy si začnú všímať krvácajúce ďasná počas druhého trimestra. Dôvodov je viacero:

 • Hormóny: hormóny, ktoré sa tvoria počas tehotenstva zvyšujú prekrvenie ďasien, čo spôsobuje, že ďasná sú citlivejšie a opuchnuté. Zároveň sa počas tehotenstva začne v ústnej dutine tvoriť nadmerné množstvo zubného plaku, čo môže spôsobiť krvácanie ďasien.
 • Zmeny v ústnej dutine a stravovanie: počas tehotenstva sa znižuje prirodzená tvorba slín. Zároveň niektoré ženy začnú konzumovať viac sladkú a sacharidovú stravu, čo vytvára v ústnej dutine vhodné prostredie na zvýšenú tvorbu zubného povlaku a kazu.
 • Oneskorená reakcia na rannú nevoľnosť: ženy, ktoré v prvom trimestri trpeli rannou nevoľnosťou a zvracaním a mali kyslejšie prostredie v ústnej dutine, to im mohlo spôsobiť citlivosť zubnej skloviny a ďasien.
 • Citlivosť na pachy: viacero žien býva počas tehotenstva citlivejšími na rôzne zápachy, vrátane mentolu, ktorý sa často nachádza v zubných pastách a ústnych vodách. Štúdie naznačujú, že citlivosť na mentol a napínanie pri umývaní zubov sú dôvody, pre ktoré si niektoré ženy menej umývajú zuby počas tehotenstva. Zhoršená dentálna hygiena spôsobuje zvýšenú tvorbu zubného kazu a krvácajúcich ďasien.

Aktívne látky a ich účinky

 • Kokosový olej – 100% BIO panenský olej chráni zuby pred demineralizáciou zubnej skloviny
 • Fluór a  prírodné kalcium – chráni zuby pred zubným kazom
 • Pantenol – Provitamín B5 – hydratuje ďasná
 • Japonská kamélia- 100% BIO panenský olej regeneruje ďasná, antioxidant
 • Ružový íl- prírodný detoxikant ústnej dutiny
 • Xylitol – chráni pred prekyslením ústnej dutiny
 • Enzým (glucose oxidase) – udržiava prirodzenú mikroflóru v ústnej dutine, s jemným bieliacim účinkom

Ako zlepšiť stav ďasien počas tehotenstva?
Najdôležitejšia je pravidelná a dôkladná dentálna hygiena. Okrem pravidelnej návštevy zubára je dôležité používať zubnú pastu, ktorá regeneruje ďasná a pomáha znížiť nadmernú tvorbu zubného plaku. V našom produktovom portfóliu tieto kritéria spĺňa  špeciálne vyvinutá zubná pasta :pre tehotné a dojčiace mamy. Táto pasta pomáha znížiť citlivosť a krvácanie ďasien vďaka obsahu 100% BIO panenského oleja japonskej kamélie a pantenolu. Zároveň pasta obsahuje 100% BIO panenský kokosový olej, prírodný enzým glucose oxidase, ružový íl a xylitol, ktoré znižujú tvorbu zubného plaku a prinavracajú zubom prirodzenú belosť. Pasta sa vyznačuje aj jemne ovocnou, neutrálnou chuťou.

V prieskume vykonaným v spolupráci s rodinka.sk 44 žien testovalo špeciálnu zubnú pastu pre tehotné a dojčiace mamy od značky Biela perla a 66 % žien ju hodnotilo na jednotku, 20 % na dvojku a  5 ju označilo za priemernú. 95 % testujúcich mám potvrdilo, že by zubnú pastu :pre tehotné a dojčiace mamy odporučilo aj svojim tehotným kamarátkam. 

Súťaž:
Napíšte dole do komentára, ktorá účinná látka chráni pred prekyslením ústnej dutiny a ste v hre. V hre sú dvaja výhercovia.