F.E. Eckard Strohm je nemecký liečiteľ, spisovateľ a novinár, spirituálny majster a učiteľ. V súčasnosti absolvuje európske turné prednášok a seminárov z oblasti vyššej spirituality a alternatívnej medicíny. My sme sa s ním stretli na Slovensku, počas semináru s názvom „Životný sen, objav silu svojej duše“.


Reiki je technika uzdravovania, ktorá bola vynájdená v Japonsku na konci devätnásteho storočia Mikaom Usuim, ktorý študoval budhistické texty. Podľa učenia Reiki, spôsobuje chorobu istý druh narušenia alebo nerovnováhy „životnej energie“ človeka. Reiki energia je kdekoľvek okolo nás, teda v Univerze a do človeka (liečiteľa) a následne smerom k pacientovi tečie iba z určitých dôvodov, teda na liečenie. Liečiteľ je v podstate iba kanálom tomuto božskému prúdu energie, ktorá následne naštartuje samoliečiace procesy pacienta a skoncentruje energiu na postihnuté miesto.
S F.E. Eckardom Strohmom sme hovorili o tom, ako môže Reiki liečiť choroby a tiež, ako máme správne formulovať afirmácie a snívať.

Pre koho je Reiki vhodné?
Reiki je pre každého. Najčastejšie ľudia hľadajú pomoc Reiki, ak ide o zdravotný problém.

Čo všetko sa dá pomocou Reiki liečiť?
V podstate všetko, sú samozrejme ochorenia, ktoré sa nepokúšame liečiť. Sú to problémy so srdcom, prípadne zápal slepého čreva, alebo pohlavné choroby. To sú choroby určené pre lekára. V prípade alternatívnej medicíny by v týchto prípadoch mohlo prísť k ohrozeniu zdravia pacienta. Inak sa dá Reiki použiť pri akejkoľvek chorobe.

Ak má napríklad niekto depresie, možno Reiki použiť ako hlavnú metódu alebo ako doplnok liečby?
Vždy záleží od toho, aká je celková diagnóza a podľa toho by sa mala vybrať aj príslušná liečebná metóda. Poznáme Reiki, Arolo, hypnózovú terapiu – treba sa len pozrieť, čo je pre pacienta najlepšie a niekedy je najefektívnejšia kombinácia rôznych metód.

Ako súvisí šťastie so zdravím?
Kto je šťastný, je aj zdravý. Keď som nešťastný, som otvorený ostatným chorobám.

Choroby k nám teda prichádzajú z nejakého dôvodu?
Áno, je to presne tak.

Musíme sa dostať k nejakej prapodstate seba, aby sme ich dokázali vyliečiť?
Je potrebné choroby rozlišovať. Existujú biologické choroby, génové defekty, potom sú choroby, ktoré majú psychické pozadie. Pri nich je výhodou, že sa pozadie aj pôvod dajú neutralizovať. Najlepšou metódou je pritom hypnóza.

Pod následkom stresu začalo vznikať veľa psychických chorôb. Dá sa s týmito chorobami pracovať?
Pri takýchto prípadoch je najhodnejšie použitie viacerých techník, nakoľko pomocou Reiki môžeme pacienta upokojiť a hypnózou môžeme ísť do podstaty problému. Tu by som uprednostňoval moju metódu hypnózy, pretože je najrýchlejšia, aká existuje.

V čom je iná na rozdiel od iných hypnóz?
Pri mojej metóde potrebujeme približne štvrtinu času na rozdiel od iných metód. Vytvoril som ju tak, že je orientovaná na riešenie problémov.

Reiki je práca s energiami? Alebo o čom to vlastne je?
Reiki je Božská energia, životná energia, ktorá nás obklopuje. A keď praktikujem Reiki, tak túto energiu môžem koncentrovane dávať chorému človeku.

Liečenie môže pacientom privolávať rôzne reakcie, napríklad nezastaviteľný a neovládateľný plač. Čo sa v nás vtedy deje?
To sa môže stať, Reiki uvoľňuje silné emócie, ktoré sú v nás, ale neustále ich potláčame. Plač je v tomto prípade liečebný proces.

Čo nám hovoria zlé sny po Reiki?
Je to len spracovávanie informácii a emócii, ktoré sa z nás dostávajú von.

Šťastie a zdravie sú jedno. Prejdime teda od zdravia k životnému snu. Jednou z techník, ako sa dopracovať k svojmu životnému snu sú afirmácie a s tým súvisiace tzv. nástenky snov. Ako správne robiť afirmácie?
Afirmácie musia byť krátke, musia obsahovať všetko, čo je nutné a musia byť v dokonanom stave (prítomný čas). A musia byť presné. Je dobré, keď si ich človek zapíše, nakoľko niekedy zabudneme tú formuláciu a ona musí byť stále rovnaká. Ľudia, ktorí chcú pracovať s afirmáciami, by si ich mali zapísať, nakopírovať a mať ich všade, kde budú na očiach.

Existuje nejaká technika, ako správne snívať? Niektorí ľudia si svoje sny nepamätajú.
Ak sa chceme zaoberať snami, mali by sme si k posteli zobrať zápisník alebo nahrávač a posledná veta pred zaspávaním by mala byť „Milé podvedomie, keď sa mi bude dnes niečo dôležité pre mňa snívať, chcem sa hneď zobudiť“. Keď budeme toto praktikovať, naozaj sa tak stane a stále častejšie si budeme pamätať sny a potom si ich musíme hneď zapísať, aby sme to nezabudli.

Tento spôsob nám pomôže naplniť náš životný sen?
V každom prípade budeme vedomejšie snívať a tiež budeme vedení k tomu, aby sme našli náš životný sen.

Čo sa deje počas snívania?
Môžu to byť odkazy od anjelov, duchov alebo od Boha, aby nám ukazovali smer.

Čo je to životný sen?
Je to niečo, čo chce človek dosiahnuť s vášnou a pripravenosťou a musí urobiť všetko pre to, aby to dosiahol.

Skúste byť konkrétnejší. Povedzte nejaký príklad.
Možno sa človek chce stať pekárom, ale vyučil sa zámočníkom, lebo jeho otec bol tiež. Ide o to nájsť niečo, pričom môžem povedať, že toto ma robí šťastným.

Pre niekoho môže byť životný sen spokojný život.
To nie je životný sen, ale pohodlnosť. Niektorí ľudia sú tak šťastní a obetujú na to svoj život.

Ako zistíme, či sen, ktorý sme si naplánovali, ide skutočne tým správnym smerom?
Ide o to, aby sme zistili, čo nám bráni v tom, aby sme dosiahli svoj životný sen, aké kroky musíme urobiť, ktorých starých vzorcov sa musíme vzdať na to, aby sme sa priblížili k životnému snu.

Prečo sa niekedy necháme zviesť na zlú cestu?
Môžu to byť pohodlnosť, zle pochopený zmysel pre zodpovednosť a pocit viny. Ak je človek dieťa, rodičia mu môžu sprostredkovať nesprávny obraz a tak mu predpisujú formy správania, aj keď nie sú jeho. Dospelý človek sa nechá menej ovplyvňovať okolím aj rodinou. Cez to je potrebné prejsť a keď človek chce naplniť svoj životný sen, toto sú bežné prekážky, ktorými musí prejsť.
Andrea Hinková – Tarová

SIR Franz Eberhard Eckard Strohm disponuje mediálnymi schopnosťami od štyroch rokov. Bežne komunikoval s anjelmi a inými duchovnými bytosťami. Ako desaťročný začal liečiť vtedy jedinou existujúcou liečebnou metódou – magnetizmom. V šestnástich rokoch sa v šaolínskom kláštore okrem iného naučil práci s energiami. Na tomto základe vyvinul liečebný systém „Aktívna duchovná terapia“ (Aktive Geistheilung). Absolvoval výcvik hypnoterapeuta a na základe mnohých medicínskych aj spirituálnych poznatkov vyvinul formu regresných terapií, ktorá je dodnes celosvetovo vyučovaná v rámci R.A.I. V roku 1986 sa rozhodol splniť si svoj sen a začal viesť spirituálne semináre. Eckard je prvým majstrom, ktorý vyučuje o komunikácii s anjelmi. V tom čase vydal knihu Anjeli Antlantídy.
V roku 1990 založil Reiki Association International, čím nastavil nové zásady v oblasti liečenia a štandardy v kvalite vzdelávania.

Reiki Association International (R.A.I.) je najväčšia ideová organizácia na svete, ktorá združuje liečiteľov a terapeutov. Bola založená v Nemecku v roku 1990 významnými osobnosťami na poli alternatívnej medicíny pod vedením SIR F.E. Eckarda Strohma. Program asociácie, ktorá je dnes zastúpená vo viac ako 30-tich krajinách sveta sa zameriava na pomoc ľuďom a vzdelávanie v oblasti energetických liečebných metód. Vyučuje ľudí, a tak v nich podporuje a upevňuje pocit slobody a sebazodpovednosti. Pomáha im prinavrátiť zdravie a plnohodnotný život.