zena

Počet onkologických pacientov na Slovensku stále stúpa. Nových prípadov je približne 30 000 ročne.  A hoci je úmrtnosť na zhubné nádory u nás veľmi vysoká, v Európe sú na tom horšie iba Maďari a Chorváti. Na prevenciu nekladieme veľký dôraz.

U žien patria medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia rakovina prsníka, hrubého čreva, konečníka a pľúc. Muži najčastejšie bojujú s rakovinou pľúc, hrubého čreva a konečníka a s rakovinou prostaty.

Preventívnou prehliadkou proti rakovine

Jedným z dvanástich spôsobov, ako podľa Európskeho kódexu proti rakovine bojovať, je zúčastňovať sa na organizovaných programoch tzv. skríningu rakoviny. Odporúčanie vzniklo na základe znalosti o tom, aké typy rakoviny nás najviac ohrozujú a poznatku, že včasné odhalenie môže zachrániť život. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča skríning hrubého čreva (muži aj ženy), prsníka (ženy) a krčka maternice (ženy). Skríning je bežnou a bezplatnou súčasťou preventívnej prehliadky. Jeho prínosom je, že tieto typy rakoviny vďaka nemu možno zistiť a liečiť skôr, ako sa objavia ich symptómy.

Rakovina krčka maternice postihuje aj mladšie ženy

Skríning rakoviny krčka maternice je súčasťou preventívnej prehliadky u gynekológa. Keďže ide o druhé najčastejšie onkologické ochorenie ženských genitálií, je nevyhnutné ho pravidelne absolvovať. Týka sa nielen žien vo veku
40 – 50 rokov, kedy je jej výskyt najrozšírenejší, ale aj dievčat a žien v nižšom veku, pretože čoraz viac postihuje aj mladšie ročníky. Dôvodom je skorý začiatok pohlavného života, ako aj striedanie partnerov. Je známe, že rakovina krčka maternice je spojená s humánnym papilomatóznym vírusom (HPV). Doba prežitia závisí od viacerých faktorov, vrátane štádia ochorenia. Ak bolo diagnostikované vo včasnom štádiu, 5 – ročná doba prežitia dosahuje 91 percent,“ hovorí MUDr. Karin Martinská, gynekologička zo súkromnej kliniky MediKlinik. Podľa jej slov má pacientka na výber, či si vyberie lekára v štátnom zariadení, kde má raz ročne preventívnu prehliadku (vrátane skríningu) bezplatnú, alebo sa nechá vyšetriť na súkromnej klinike, kde si síce priplatí, ale vie si dohodnúť presný čas prehliadky.

Skríning znižuje riziko o 80 percent

Zo štatistík OECD vyplýva, že hoci je skríning rakoviny krčka maternice u nás už takmer dvakrát bežnejší, ako tomu bolo kedysi, aj tak sme v prevencii na chvoste Európy. Horšie sú na tom Taliansko, Litva či Maďarsko, kde sa počet skríningov len zďaleka blíži polovici pacientok vo veku od 20 do 69 rokov. A pritom prax v mnohých krajinách Európy potvrdila, že organizovaný cytologický skríning rakoviny krčka maternice, dokáže znížiť incidenciu tohto závažného ochorenia o 80 percent. Tento typ rakoviny negatívne ovplyvňuje nielen zdravotnú, ale aj sociálnu a pracovnú oblasť. A problém môže byť ešte väčší, ak vám chýbajú finančné prostriedky na liečbu.

Finančné krytie

„Nikdy nevieme, koho rakovina postihne, a preto by malo byť pripoistenie kryjúce náklady na liečbu tohto závažného ochorenia súčasťou každého životného poistenia. Najmä, ak ide o živiteľov, ktorí nesú finančnú zodpovednosť za celú rodinu,

hovorí Peter Brudňák, generálny riaditeľ NN Životnej poisťovne. „Výplata dávok od Sociálnej poisťovne, v prípade úplného výpadku príjmu býva zdĺhavá, liečba je finančne náročná a dávky z dôvodu práceneschopnosti sa pohybujú vo výške okolo 55 percent mesačnej mzdy. V prípade uznania klienta za invalidného sa priemerná výška dávky pohybuje vo výške 350 euro,“ dodáva P. Brudňák. Ak sa teda rozhodnete pripoistiť na rakovinu, pozorne si prečítajte do akej miery a za akých podmienok kryje vybrané pripoistenie riziko výskytu rakoviny.