
Psoriáza je jedno z najčastejších kožných ochorení. Postihuje ženy aj mužov. V súčasnosti trpí na toto ochorenie 125 miliónov ľudí, na Slovensku je ich približne 200 tisíc. Psoriáza nie je len chronické autoimunitné ochorenie kože. Ide o systémovú zápalovú chorobu, ktorá má vplyv na celkový zdravotný stav pacienta a môžu s ňou súvisieť aj iné chorobné stavy. Prejavy tohto ochorenia súvisia s tým, o akú klinickú formu ochorenia ide. Môže sa stať, že u jedného pacienta sa vyskytne aj viac typov psoriázy. Najrozšírenejšou formou je ložisková psoriáza, keď sa na koži objavujú zhrubnuté začervenané, bolestivé aj svrbiace a popraskané ložiská, z ktorých sa odlupujú striebristé šupiny suchej kože.
PORUCHA IMUNITNÉHO SYSTÉMU
Kľúčovú úlohu pri vzniku a vývoji psoriázy zohráva porucha imunitného systému a zápal. Ak nie je psoriáza včas diagnostikovaná a liečená, môže mať zápal postupný systémový účinok na celý organizmus. Psoriáza sa môže prejavovať v akomkoľvek veku. Najčastejšie sa prvýkrát objavuje vo veku 15 až 25 rokov, kedy hovoríme o tzv. včasnej forme psoriázy, ale môže sa prejaviť až po 40. roku života, kedy ide o neskorú psoriázu. Poznáme šesť typov psoriázy. Najčastejšia forma, ktorá postihuje až 80 percent pacientov a prejavuje sa začervenanými ložiskami zapálenej kože, pokrytými vrstvou červených šupín sa nazýva chronická ložisková psoriáza. V prípade, že sú postihnuté len nechty bez viditeľných zmien na koži, ide o psoriázu na nechtoch. Erytrodermálna psoriáza je zriedkavým typom a postihuje celý povrch tela. Forma psoriázy, ktorá najčastejšie postihuje dospelých a prejavuje sa bielymi neinfekčnými pľuzgierikmi, vyplnenými hnisom, sa nazýva pustulózna psoriáza. Kvapkovitá psoriáza sa prejavuje najmä u detí ako roztrúsené ložiská na trupe vo veľkosti kvapiek. Inverzná psoriáza vzniká na miestach s citlivou pokožkou a v kožných záhyboch.
IDE O SYSTÉMOVÉ OCHORENIE
Psoriáza sa nemusí prejaviť len na koži. Keďže ide o systémové ochorenie, zápalové ochorenie, pacienti so psoriázou môžu zaznamenať aj ďalšie zdravotné ťažkosti, ktoré priamo súvisia so psoriázou. Psoriáza má autoimunitný základ, ktorého podstatou je zápal, psoriatici často trpia aj na zápalové ochorenie čriev nazývané Crohnova choroba. V prípade postihnutia kĺbov hovoríme o psoriatickej artritíde.V súvislosti s týmto ochorením vznikajú rôzne predsudky a nepochopenie. K najčastejším omylom patrí tvrdenie, že psoriáza je nákazlivé ochorenie. Nie je to pravda. Psoriáza je neinfekčná choroba. Psoriatici, najmä tí so závažnejšími prejavmi ochorenia, aj z dôvodu izolácie, často trpia aj úzkosťou či depresiami. Našťastie dnes už existuje liečba, vďaka ktorej dokážu lekári dostať toto ochorenie pod kontrolu a zlepšiť tak život pacienta.
FORMY LIEČBY
Liečba psoriázy by mala byť plánovaná a postupná. Lekár určí formu liečby podľa závažnosti a stupňa psoriázy. Jednou z foriem liečby je UVA a UVB žiarenie (fototerapia), ktoré spomaľuje tvorbu kožných buniek. Lokálna liečba zahŕňa krémy, maste, gély alebo roztoky, ktoré sa nanášajú priamo na pokožku. K modernejším formám liečby patria tabletková forma alebo najmodernejšia forma terapie – biologická liečba. Tá bola vyvinutá tak, aby zasiahla proti zápalovým procesom v organizme. Biologické lieky predstavujú v liečbe psoriázy veľký zlom a od októbra minulého roku môžu niektoré druhy predpisovať aj ambulatní dermatológovia. redakcia