Prirodzená krása sa konečne dostáva do popredia. Trendom je krásna, udržiavaná a zdravá tvár, s minimálnym mejkapom a s prirodzeným výrazom.

Ako si udržať prirodzenú krásu do vysokého veku? Čo je dôležité vedieť o pokožke? Že je to trvale obnoviteľný orgán. Ak sme sa o ňu dlhšie nestarali, nič nie je stratené. Dôležité je začať.

Na Slovensku stále panuje mýtus, že krása vo vyššom veku je otázkou peňazí. Jednoducho, byť krásne si môžu dovoliť iba movité dámy, ktoré majú na seba veľa času. Toto nie je pravda. Byť krásnou do vysokého veku nie je otázka peňazí, ale rozhodnutia. Rozhodnutia, naučiť sa starať o svoju pleť a dodržiavať niektoré základné pravidlá.

  1. Pokožka sa nesmie naťahovať. Je totiž veľmi pružná a prispôsobuje sa dlhodobej záťaži. Pri odličovaní a nanášaní krému(ráno a večer) si krém vklepkávame do pokožky. Môžeme použiť aj dlane, ktoré zahrejeme pošúchaním o seba. Potom nimi zatláčame krém do pokožky. Vďaka teplu a vtláčaniu sa lepšie vsiakne.Ak používame olej, nanesieme ho na končeky prstov, pridáme pár kvapiek vody a vytvoríme emulziu. Okolo očí je pokožka najjemnejšia na tele, preto jej venujeme patričnú pozornosť. Očný krém nanášame aj tri centimetre pod oko a až ku spánkom. Krém vklepávame, necháme vsiaknuť a procedúru môžeme zopakovať. Pokožka na krku je tiež veľmi jemná a je dôležité sa o ňu dobre starať. Krk jemne odlíčime, bradu dvihneme oproti stropu. Krém nanášame zdola smerom hore.
  2. Dodržiavame pitný režim. Ak máme súchú pleť, skúsme zvýšiť príjem tekutín. Rozdiel uvidíme už o pár dní.
  3. Nejeme slané jedlá pred spaním. Ráno sa vďaka tomu, môžeme zobudiť s opuchmi okolo očí.
  4. Kľudne používajme mejkap. Hlavne vo veternom a chladnom počasí. Pokiaľ máme pod mejkapom kvalitný krém, neuškodí nám. Dôležité je si pokožku dobre očistiť pred spaním. Obzvlášť fajčiarky by mali mejkap používať stále. Ochráni ich pred splodinami z dymu z cigariet, ktoré sa inak usadia na pokožke a upchávajú póry.
  5. Pozor na pílingy. Pri pílingoch máme tendenciu priveľmi tlačiť na pokožku. Vďaka tomu si odstránime zhrohovatelú vrstvu Epidermis, ktorá nás chráni pred vonkajšími vplyvmi. Síce hneď po procedúre máme krásnu, prekrvenú pokožku, ale z dlhodobého hľadiska píling nie je pre pleť vhodný. Pokiaľ sa ho nechceme vzdať, robme si ho veľmi jemne.
  6. Pokožku príliš neodmasťujme. Takzvaná T-zóna je veľmi prirodzená. Vďaka nej máme na pokožke lipoidný plášť (emulziu), ktorá chráni rohovú vrstvu Epidermis pred vonkajšími vplyvmi. Keďže má mierne kyslé PH, má aj antibakteriálne a anitmikotické účinky. Vďaka lipoidnému plášťu je naša pleť hydratovaná a má zdravý nádych. Miesto odmasťovania T-zóny si radšej zvoľme púder.
  7. Cvičme tvárovú gymnastiku. Je to najjednoduchší a najlacnejší lifting, botox a kyselina hyalurónová s permanentnými výsledkami. Zbavíme sa kruhov a opuchov pod očami, vrások, ovisnutých partíí na tvári a krku. Získame zdravú, krásnu pleť s prirodzeným a mladistvým výrazom.

Prirodzená krása  je otázkou voľby. Ak si k svojej pokožke vytvoríme pozitívny vzťah, budeme si ju pestovať, nepochybne sa nám odvďačí. Tieto pravidlá sú veľmi jednoduché a časovo nenáročné. Chvíľu trvá, kým ich zaradíme do bežného stereotypu, no z dlhodobého hľadiska sa nám to určite vyplatí.

Maja Švábiková www.tvarovecvicenie.sk