Účasť na plese je špeciálna spoločenská udalosť, ktorá má svoje pravidlá a je potrebné sa na ňu pripraviť. Informácií o tom, aké oblečenie je na ples vhodné, nájdete neúrekom.

Pri výbere šiat však dbajte na to, aby ste sa v nich cítili pohodlne a najmä, aby sa počas tanca nestalo, že odhalia viac, ako zamýšľate. Na ples patria lodičky s vysokým opätkom, treba však dbať na to, aby ste v nich dokázali ples nielen prežiť, ale aj pretancovať.

„Určite odporúčam si topánky dostatočne otestovať už pred plesom.“ Zatancujte si v nich, prechádzajte sa po byte, upratujte, alebo varte večeru… Je potrebné ich mať obuté dostatočne dlho, aby ste vedeli odhadnúť, či vám budú na plese pohodlné. „Nechcete si pokaziť večer topánkami, ktoré sú síce krásne, ale po pol hodine by ste ich najradšej vyzula,“ hovorí Andrea Zelinková z tanečnej školy POďme spolu tancovať.

Tanec na plesoch má svoje pravidlá
Prvý tanec plesu patrí vždy partnerke s ktorou muž prišiel. Ďalšie tance môže podeliť medzi ostatné ženy, avšak iba tie, ktoré sedia za rovnakým stolom, poprípade partnerky priateľov. Tu však platí zásada – ak niekto pozve do tanca vašu partnerku, vy by ste mali pozvať jeho a naopak. Ak chce muž vyzvať do tanca ženu, ktorá prišla na ples s iným partnerom, mal by jej partnera požiadať o dovolenie s ňou tancovať. Žena, alebo jej partner môžu pozvanie do tanca odmietnuť, v takom prípade sa však nepatrí, aby šla tancovať s niekým iným, ako s partnerom s ktorým na ples prišla. Keď muž vyzve ženu do tanca, odprevadí ženu na parket a po tanci opäť na miesto. Partnerku si vždy vedie po svojej pravici. Počas tanca je mužova pravá ruka vždy na ľavej lopatke partnerky, nie nižšie. Žena má svoju ľavú ruku položenú na partnerovom ramene. Muž vedie partnerku po parkete tak, aby jej to bolo príjemné a aby sa vyhýbal ostatným párom na parkete. Dlhoročná tanečnica a lektorka tanca, Andrea Zelinková tvrdí, že tanec v páre je ako rozhovor. „Nie sú to len kroky, tanec je plný emócií, vzájomného kontaktu a radosti. Na to, aby muž mohol pri tanci viesť svoju partnerku, musí vedieť ako na to, avšak partnerka mu to musí dovoliť. Vtedy pár funguje ako celok.“

Viedenský Valčík je typický plesový tanec, bez ktorého sa počas plesovej sezóny nezaobídete. Zvyčajne sa ním zahajujú všetky plesy, je teda prvým tancom, ktorý sa tancuje. „Z môjho pohľadu je to tanec, ktorý by mal ovládať každý, kto sa čo i len sporadicky pohybuje na spoločenských udalostiach.“ Tancuje sa na ¾ takt (opakujúce sa 3 doby). Pre viedenský valčík je typické otáčanie a pohyb po parkete. Je to jeden z najrýchlejších spoločenských tancov, to ho robí náročným.

Anglický Valčík (Waltz) je tanec, ktorý vznikol koncom 18. storočia. Predtým, ako sa stal Anglický valčík populárnym, taneční partneri neboli zvyknutý tancovať čelom k sebe, všetky tance dovtedy bolo vo zvyku tancovať skupinovo, pohybujúc sa po kruhu. Keď sa anglický valčík stal populárnym vznikol okolo tohto tanca patričný rozruch kvôli držaniu, v ktorom sa tancoval a ktoré bolo považované za intímne, škandalózne a nemorálne, avšak z časti bolo práve toto dôvodom jeho úspechu . Waltz je tanec, ktorý sa rovnako ako Viedenský Valčík tancuje na ¾ takt a častokrát si ľudia tieto tance mýlia. Na rozdiel od Viedenského valčíka sa tancuje v pomalšom rytme, čo z neho robí elegantný tanec, pri ktorom sa tanečníci akoby kĺžu po parkete. Tým, že je tento tanec pomalý, odporúčam ho naučiť sa ako prvý, pokiaľ ste ešte nikdy netancovali. „Okrem tanečných krokov sa v Anglickom Waltzy výborne učí aj fungovanie v páre, vzájomná neverbálna komunikácia, to ako muž vedie svoju partnerku a ako mu žena má dovoliť, aby ju viedol a pochopiť jeho signály,“ hovorí Andrea Zelinková. Vedenie potom funguje veľmi podobne vo všetkých tancoch.

Foxtrot je tanec, ktorý sa tancuje na 4/4 rytmus. Je to elegantný a sofistikovaný tanec, pre ktorý je typický pohyb dokola parketu. Dá sa tancovať v rýchlejšom ako aj pomalšom tempe. Ak sa naučíte základy tancovania v páre, správne tanečné postavenie a zopár základných krokov, budete na tanečnom parkete nielen lepšie vyzerať, ale tanec bude radosťou a zážitkom pre oboch tanečných partnerov. So správnym držaním a fungovaním v páre je aj obyčajný „slaďák“ zážitkom pre tancujúcich aj divákov.

Rady na záver
Na ples sa dostatočne pripravte. Vyberte si vhodné šaty aj topánky zodpovedajúce udalosti. Myslite na to, že vo vami zvolenom outfite sa chcete cítiť elegantne, ale aj pohodlne. Topánky vyberajte tak, aby ste v nich zvládli pretancovať celý večer. Tanec má byť elegantný a noblesný, príjemný pre oboch tanečných partnerov. Nejde len o správne kroky, tie je nutné ovládať, ale aj o správne držanie a fungovanie v páre. Aby bol tanec zážitok, partner by mal vedieť správne viesť svoju partnerku, tá mu to však musí dovoliť.