RINOGERMINA® je probiotikum, ktoré tvorí biologickú bariéru proti patogénom horných dýchacích ciest. Toto prvé probiotikum do nosa predstavuje úplne nový prístup k liečbe a prevencii zápalov horných dýchacích ciest, medzi ktoré patria zápaly hrtana, mandlí, opakované zápaly stredného ucha a zápaly prínosových dutín.

Na Slovensko práve teraz  – v období zvýšeného výskytu infekcií, prichádza prevratná liečebná stratégia bakterioterapia: posilnenie bio-bariéry sliznice nosa pomocou baktérií obsiahnutých v RINOGERMINA® a vytvorenie prostredia, ktoré je nepriaznivé pre patogény.  Probiotikum obsahuje dve živé baktérie – Streptococcus salivarius 24SMBc a Streptococcus oralis 89a. Vedci vybrali probiotické baktérie s výnimočnou schopnosťou posilniť ochrannú biobariéru sliznice nosa, ktorá bráni cudzím baktériám usídliť sa a spôsobiť infekciu.

Na nosovej a nosohltanovej sliznici žijú tisíce baktérií. Dobré – saprofytické baktérie aj zlé – patogénne baktérie. Ich zloženie – MIKROFLÓRA má zásadný význam pre zdravie horných dýchacích ciest. Ak v jesennom období  prevládnu patogény, sú príčinou závažnejších zápalových ochorení:

 • zápalu prínosových dutín a sliznice nosa (rhinositusitis)
 • nosohltanových mandlí (tonziloadenitis)
 • zápalu stredného ucha (otitis media)

Nadbytočné používanie ATB a rezistencia vyžaduje nové stratégie liečby
Na celom svete rapídne vzrastá výskyt rezistentných baktérií, ktoré ohrozujú účinnosť antibiotík (*1). Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa ľudstvo nachádza v post-antibiotickej ére a kritická situácia rezistencie na antibiotiká sa stále zhoršuje (*2). Aj preto je dnes prevencia proti infekciám prvým krokom ako nad nimi zvíťaziť.

Opakované zápaly nosohltanovej oblasti a stredného ucha spôsobuje – takzvané zákerné trio. Sú to tri patogénne baktérie, proti  ktorým sú bežné antibiotiká zvyčajne neúčinné:

 • Streptococcus pneumoniae
 • Haemophilus influenzae
 • Moraxella catarrhalis

 

Mikroflóra je spoločenstvo saprofytických (priateľských) a patogénnych mikroorganizmov, ktoré spoločne nažívajú v ľudskom tele (*4). Je to ekosystém vytvorený mikrorganizmami v ľudskom tele. Je ich 10-krát viac ako ľudských buniek, ich hmotnosť je 200 až 1400 gramov. Prítomnosť normálnej nosovej a nosohltanovej saprofytickej flóry má zásadný význam pre zdravie horných dýchacích ciest a ľudského tela. Zmeny saprofytickej flóry môžu viesť k vzniku infekčných ochorení v tejto oblasti. K disbalanciám zdravej mikroflóry dochádza pri niektorých ochoreniach, napr. autoimunitných ochoreniach, pri cukrovke, sklerosis multiplex. Infekcie a užívanie antibiotík znižujú jeho rozmanitosť.

SAPROFYTICKÁ Mikroflóra má zásadnú úlohu pri aktivácii a trénovaní hostiteľského imunitného systému a ovplyvňuje jeho funkčnosť. Saprofytická mikroflóra v nosohltane má mimoriadne dôležitú úlohu v ochrane proti patogénom spôsobujúcim infekcie horných dýchacích ciest či už bakteriálneho alebo vírusového pôvodu (*5 – 7).

Saprofytická mikroflóra navyše môže:

 • Vytvoriť prostredie, ktoré je nepriaznivé pre patogénne organizmy (*3)
 • Priamo pôsobiť na patogény tým, že potlačí prejav ich zlých génov (*3)
 • Produkovať látky, ktoré patogénom bránia rásť aj prežívať (*3)

Novou liečebnou stratégiou je preto posilnenie bio-bariéry bez toho, aby sa narušil mikrobiálny ekosystém.

 

 

 

 

 

Revolučná bakterioterapia
Úplne nový prístup k liečbe a prevencii zápalov horných dýchacích ciest prináša bakterioterapia. Zápaly nosohltana, hltana, mandlí a stredného ucha u detí tvoria 87,5% všetkých respiračných infekcií!

Ako bakterioterapia pôsobí:

 • Využíva vybrané saprofytické baktérie proti patogénom bez toho, aby sa narušil mikrobiálny systém.
 • Prispieva k prevencii a znižovaniu počtu opakujúcich sa infekcií, ako sú zápaly hrtana, mandlí, stredného ucha a prínosových dutín.

Prevratná intranazálna (vnútronosová) forma bakterioterapie – už aj u nás

RINOGERMINA® je prvou prevratnou intranazálnou (vnútronosovou) formou bakterioterapie. Je to prípravok určený na posilnenie a obnovenie prirodzenej ochrannej bariéry nosovohltanovej sliznice. Je zložená z testami preverených saprofytických baktérií. Moderným výskumom sa vyskúšali viaceré kombinácie saprofytických  batérií a boli vybraté dva kmene patriace do skupiny autochrónnych α-hymolytických streptokokov, ktoré tvoria prvú obrannú líniu nosohltanovej sliznice a plnia tak funkciu bio-bariéry.

 

 TROJITÁ ZBRAŇ NA ČASTÉ ZÁPALY HORNÝCH CIEST DÝCHACÍCH

RINOGERMINA® aktívne pôsobí na troch úrovniach:

 • Efekt bariéry – zabraňuje akémukoľvek kontaktu patogénov s hostiteľským epitelom (nosohltanovou sliznicou)
 • Mechanická konkurencia – pôsobí ako konkurenčný antagonista (pôsobí protichodne) proti patogénom. Konkuruje im v oblastiach:
  • priľnavosti k epitelu
  • spotrebovania živín
  • obsadenia priestoru
 • Obnova saprofytickej flóry

A ešte benefit navyše: lokálne „stekucovanie“ hlienov –  čistejší nos

RINOGERMINA® okrem toho obsahuje dimeticon, ktorý znižuje povrchové napätie nosového hlienu, čím ho robia tekutý. To umožňuje ľahšie vyprázdnenie nosa a zbavovanie sa patogénov – lepšie čistenie nosa.