Už od malička máme zafixované, že ryby sú nutným zlom a ani v dospelosti sa to veľmi nemení. Ak máme pred sebou položenú „sacherku“ a aromatickú rybacinku, zrejme by sme dlho neváhali. Ryby možno nevoňajú, ale sú zdravé.

Podobne to majú aj naše ratolesti. Tie najčastejšie ohŕňajú nosom nad zeleninou, strukovinami, mliečnymi výrobkami a najmä rybami. Pritom sú bohatým zdrojom rôznych živín, dôležitých pre dieťa v období rastu a takisto pre budúce mamičky. Jedným z benefitov je koncentrácia omega-3 mastných kyselín. U detí sú potrebné pre správny vývin mozgu, kognitívnych schopností a zrakových funkcií. Pre dospelých majú zase význam v prevencii srdcovo-cievnych chorôb, znižujú riziko vysokého krvného tlaku a priaznivo vplývajú na priebeh zápalových ochorení.

Najprirodzenejší zdroj omega-3
Podľa uznávanej výživovej špecialistky Janky Trebulovej omega-3 mastné kyseliny v období gravidity napomáhajú k „hladšiemu“ priebehu tehotenstva. „Omega-3 mastné kyseliny podporujú cirkuláciu krvi, pôsobia aj na jej riedenie, pomáhajú znižovať krvný tlak a pre diabetikov, a teda aj tehotné diabetičky, sú účinné z hľadiska zlepšenia metabolizmu inzulínu a glukózy. Tým sa dá predísť tehotenskej cukrovke,“ vysvetľuje. Omega-3 mastné kyseliny majú jednu zásadnú nevýhodu – ich príjem si musíme ustrážiť, a to priebežne. „Najprirodzenejším zdrojom omega-3 mastných kyselín sú hlavne tučné ryby. Obsahujú ich až niekoľkonásobne viac ako rastlinné zdroje. Preto je lepšie siahnuť po rybách než napríklad po orechoch alebo iných zdrojoch omega-3,“ dopĺňa Janka Trebulová.

Na chvoste v konzumácii rýb
Slovensko ako vnútrozemská krajina dlhodobo nedosahuje ani len priemerné hodnoty v odporúčanom množstve skonzumovaných rýb. Schodnejším riešením sú preto výživové doplnky. Ak ste nasucho preglgli pri spomienke na detstvo a známu pachuť rybieho tuku, nebojte sa. Moderné alternatívne zdroje omega-3 mastných kyselín sú vďaka praktickej kapsulovej forme pohodlné na užívanie. Vyskúšajte OmegaMarine Forte+ od NaturaMed Pharmaceuticals, ktoré obsahujú vysoko koncentrovaný olej z čerstvých nórskych lososov. Mesačné balenie OmegaMarine Forte+ teraz môžete vyskúšať zadarmo, len za cenu poštovného a balného. Viac informácií o produkte aj aktuálnej akcii získate na bezplatnej linke 0800 444 204 alebo na webovej stránke www.omegamarineforte.sk.