Máme doma klenot – najlepšia pralinka na svete pochádza z južného Slovenska. Odvážna a štýlová – aj taká môže byť slovenská remeselnícka čokoláda, keď za ňou stoja odvážni a šikovní ľudia.

Rodinná firma z Komárna vyrába najlepšie plnené pralinky na svete. Vďaka úspechom v prestížnej súťaži Great Taste Awards 2022 patrí spoločnosť ZAX do najvyšších elitných gastronomických kruhov. Porotcovia s tými najnáročnejšími jazýčkami z radov potravinových kritikov, šéfkuchárov, producentov a gastro publicistov ochutnávali tisícky vzoriek naslepo, nezávisle od obalu a marketingového pozadia a v kategórii „plnené čokolády“ zvolili víťaza zo Slovenska, ktorý zabojoval s pralinkami, aké predtým nikto nevyrobil.

Pralinky s príchuťou marakuja – Passion Fruit boli v Londýne ocenené troma vzácnymi, vysoko rešpektovanými, hviezdičkami. Great Taste Awards je najväčšie a najdôveryhodnejšie udeľovanie cien na svete v oblasti „food and drink“. Je zárukou 100 %-nej kvality a originálnej chuti medzi potravinami. Zlaté hviezdy produktom prideľuje odborne fundovaná porota, pričom rozhoduje výlučne len chuť a kvalita výrobkov. A práve chuť a kvalita praliniek Passion Fruit katapultovala slovenskú spoločnosť ZAX medzi svetovú gastro elitu.

Cieľom remeselnej dielne ZAX je výroba jedinečne tvarovaných a ručne maľovaných prémiových čokoládových produktov. Dielňa používa najkvalitnejšie ingrediencie a pri laboratórnej čistote spája najnovšie technológie s klasickými remeselníckymi technikami. V každom kuse čokolády sa stretáva tradícia s inováciou. Takto pracujeme my – hovorí Ferenc Varga, ktorý spolu s manželkou Zsuzsou Vargovou vytvorili značku prémiových čokolád ZAX. Ona dodáva: naša spoločnosť nie je viazaná žiadnymi kompromismi, ponúkame len prémiové produkty a jedinečné zážitky.

Vaše čokolády majú umelecký vzhľad – kŕmia oči rovnako, ako ústa.

Áno – všetky naše čokolády a bonbóny maľujeme ručne a s veľkou starostlivosťou. Ide o mimoriadne časovo a energeticky náročnú prácu, no naše produkty sa v tomto líšia od väčšiny – my neponúkame žiadne nudné čokolády.

Čo vám prináša najväčšiu satisfakciu?

Keď sa podarí vytvoriť výnimočný produkt, s ktorým sme všetci spokojní – my, kolegovia, porotcovia a klienti, ako pri pralinkách Passion Fruit. No samozrejme, že vo svete biznisu je jednoznačným meradlom úspechu čo najvyšší počet objednávok, preto sme otvorení k spolupráci s hotelmi, s reštauráciami a zabezpečujeme kompletný „chocolate service“ na rôznych významných podujatiach.

Ako vyberáte suroviny?

Desať rokov používame na výrobu čokolády tie najkvalitnejšie ingrediencie na svete a v tom mienime aj naďalej pokračovať – je to naša jednoznačná podmienka. Spracovávame len popredné, nami vyskúšané, francúzske a talianske čokolády. Lieskovce sme vybrali na plantáží v Piemont, 100%-né ovocné pyré pochádza od svetovo uznávaného výrobcu a vanilka je z Madagaskaru.

Ako sa prejavujú výberové suroviny a ručná práca na cene?

Tí, čo produkty z našej dielne na brehu Dunaja ochutnali, tí vedia, že za sladký zážitok sa oplatí priplatiť. Produkty ZAX nie sú lacné, ale ten pôžitok stojí za to. Vybrané suroviny, ručnú prácu a dokonalé balenie naši zákazníci dokážu  oceniť. Vlajkovou loďou portfólia produktov je kolekcia praliniek Passion Fruit, ktoré patria medzi unikátne umelecké diela.

Ktoré vaše produkty sú najpopulárnejšie? 

Ako sme už spomenuli, všetky produkty z našej čokoládovej dielne sú ručne maľované, čo nás veľmi teší, no paralelne aj trochu znepokojuje, nakoľko portfólio sa stále rozširuje. Napríklad sa rozšírilo o ručne maľované tabuľkové čokolády a dražé, no ešte sme nespomenuli chuťovú bombu – čokoládovo lieskovcový krém Žutella. Celá naša ponuka tvorí jednotný celok kvality, úžasných chutí a dizajnu.

ZAX SHOP, Veľkodunajské nábrežie 1A, Komárno, kontakty: +421 903 700 754 www.zaxchoco.com