Kuchyňa patrí medzi základné miestnosti v domácnosti, bez ktorých nevieme plnohodnotne fungovať. Pripravujeme v nej jedlo pre celú rodinu, preto musí byť zostavená podľa hygienických a bezpečnostných pravidiel.

Pri zariaďovaní kuchyne by sme mali prihliadať aj na praktickosť, aby sme ju mohli čo najlepšie využívať. Ako si vytvoriť nielen dizajnovú, ale aj účelnú kuchyňu? Prinášame vám skvelé tipy, ktoré vám pomôžu vytvoriť z kuchyne miesto plné organizácie a praktickej útulnosti. Ako na to?

Organizácia je kľúčom k úspešnému

Ak chcete mať z kuchyne účelný priestor, musíte si z nej vytvoriť predovšetkým organizované miesto. Všetky potraviny, suroviny, ale aj kuchynské náradie musí mať svoje jedinečné miesto. Ideálne je si kuchyňu už pri plánovaní rozdeliť na jednotlivé zóny – časté je najmä rozdeľovanie podľa jednotlivých funkcií. Vytvoríte si tak zónu na varenie, kde budete mať poruke všetko čo potrebujete a budete tak môcť nerušene pracovať.

Tak isto je vhodné si nájsť zónu na umývanie, kde opäť budete disponovať všetkým, čo potrebujete na kvalitné umytie riadu. Na skladovanie potravín, surovín a náradia je vhodné disponovať rôznymi organizérmi alebo voliť klasické košíky, ktoré vám umožnia nájsť každému produktu svoje miesto. Najlepšie je potom takéto produkty vždy odkladať na rovnaké miesto, vďaka čomu budete môcť pracovať viac menej automaticky. Prácu vám to uľahčí a ušetrí vám to množstvo času.

Vo všeobecnosti platí, že by ste nemali blokovať kuchynský trojuholník – teda miesto medzi umývadlom sporákom a chladničkou. To je totiž základ pohodlného varenia s množstvo zábavy a ušetreného času. S organizáciou a plánovaním vašej kuchyne pre čo najpraktickejšie rozmiestnenie a najestetickejší vzhľad vám pomôže napríklad Oresi.

Organizácia chladničky je taktiež dôležitým komponentom, pretože môže redukovať riziko vzniku nadmerného biologického odpadu. Nebudete teda plytvať a ušetríte aj na financiách. Rovnako pravidelné čistenie chladničky predlžuje jej životnosť a máte záruku, že jedlo je zdravotne nezávadné. Má to rovnako úsporné, ekologické aj bezpečnostné benefity – preto sa oplatí do tohto detailu investovať váš čas.

Praktické tipy navyše, pre vaše pohodlie

Skvelým prvkom, ktorý si vo vašej kuchyni zamilujete sú bylinky . Mať v interiéri rastliny prináša živý komponent, ktorý krásne oživí akýkoľvek priestor. V kuchyni môžete bylinky aktívne využívať pri varení a rovnako pridajú vzhľadu miestnosti trendy a estetickú atmosféru. Medzi ďalšie populárne tipy ako zútulniť vašu kuchyňu a dodať jej praktický ráz patria menovky. Ak si do niektorých nádob odkladáte jednotlivé potraviny, uistite sa, že si nádoby označíte. Nielenže takéto značenie je estetické, ale kuchyňa je spoločným priestorom, kde sa všetci chceme cítiť ako doma – menovky tak uľahčujú orientáciu pre všetkých.

Praktickým komponentom kuchyne môže byť aj roleta, ktorá vám umožní zakryť otvorené priestory skriniek. Kuchyňa tak bude pôsobiť omnoho ucelenejšie a používa sa nesmierne jednoducho. Pre docielenie moderného vzhľadu miestnosti je ideálne siahať po svetlých farbách, aby ste naplno využili potenciál prirodzeného svetla – je to nielen estetické, ale rovnako aj úsporné. Vstavané spotrebiče môžu taktiež dodať vašej kuchyni celistvosť a moderný vzhľad – prípadne môžete siahnuť aj po setoch v rovnakom prevedení.