
Peľová alergická nádcha nepatrí síce medzi ochorenia, ktoré ohrozujú život, no predstavuje značný zdravotný problém. Zhoršuje kvalitu života, znižuje výkonnosť, bráni plnému spoločenskému a pracovnému uplatneniu.
Peľová alergická nádcha začína trápiť pacientov s nástupom jari a kvitnutím rastlín, ktoré produkujú peľ až do jesene. Ktoré mesiace sú tie najnáročnejšie? Kedy a aké pele lietajú? Ako sa brániť proti alergickej nádche? To sú u každého alergika najčastejšie otázky.
Kedy sa začína „alergická“ sezóna?
Peľovú sezónu môžeme v našich podmienkach rozdeliť na tri obdobia, kedy v každom z nich prevláda iná skupina alergénov. Najčastejšími sprievodcami alergií sú pele drevín, tráv a burín. Prvé príznaky alergického ochorenia sú vždy spojené s nástupom kvitnutia liesky, ktoré môžu byť zaznamenané už koncom januára, avšak minulý rok lieska vďaka teplému decembru kvitla už v období Vianoc. Začiatky „alergickej sezóny“ sú premenlivé a závisia od aktuálnych poveternostných podmienok. Alergik a astmatik sa ani nenazdá a už sú vo vzduchu prvé alergény, ktoré ho môžu mimoriadne prekvapiť a spôsobiť mu zdravotné ťažkosti. „Alergia je zradná v tom, že stačí niekoľko molekúl na vyvolanie alergickej reakcie a spustenie alergickej kaskády,“ hovorí alergológ MUDr. Radovan Košturiak.
Hlavné prejavy
Organizmus je potrebné pripraviť na alergickú sezónu s dostatočným predstihom a minimálne tri týždne vopred začať užívať lieky na zmiernenie príznakov alergickej nádchy. Tí, ktorí ňou trpia, dobre poznajú jej prejavy. Kýchanie, vodnatá nádcha, upchatý nos, svrbenie a slzenie očí. To všetko vie poriadne potrápiť každého pacienta. Alergickou nádchou trpí až 40 percent detí a 30 percent dospelej populácie. Na trhu existuje viacero výživových doplnkov, ktoré pomáhajú ľahšie zvládnuť alergickú sezónu. Užívajú sa ako doplnok k liečbe predpísanej alergológom. Patria k nim napríklad výživový doplnok RINIMUN®, alebo prírodný imunomodulátor EpiCor®.
Čo trápi na jar?
Lieska obyčajná je prvá kvitnúca drevina. Jej „sezóna“ trvá väčšinou od februára do marca. Jej peľ sa vyskytuje v ovzduší 30 až 50 dní. Častým alergénom je aj peľ Jelše, ktorá začína kvitnúť o niečo neskôr ako lieska. Najviac ťažkostí a najvyššie koncentrácie peľu v ovzduší bývajú obvykle v polovici apríla a mája. Hlavným alergénom tohto obdobia je breza, na ktorú je alergických až 25 percent ľudí trpiacich alergickou nádchou. Sezóna môže trvať okolo štyroch týždňov a koncentrácia peľu v ovzduší z tohto druhu stromu bude najvyššia v oblastiach, kde sú vysadené brezové stromy, počas teplých, suchých dní s miernym vetrom. V druhej polovici apríla začínajú postupne kvitnúť ďalšie dreviny. Alergikov a astmatikov môže najviac potrápiť baza, agát a lipa. Severné lokality sú ovplyvnené kvitnutím ihličnanov. Tento peľ je ťažší a nešíri sa na veľké vzdialenosti.
Náročné leto
Leto je pre mnohých astmatikov a pacientov s alergickou nádchou náročným obdobím. Hlavnou príčinou ich ťažkostí sa stávajú trávové pele namiesto peľov stromových. Sezóna trávových peľov sa začína na začiatku mája a pokračuje do polovice augusta. Alergie na peľ tráv predstavuje až 90 percent všetkých peľových alergií. Pre pacientov má veľký význam kosenie trávnikov a úprava okolia, kde žijú. Túto činnosť by ale alergik nemal vykonávať sám, ale nechať ju na členov rodiny alebo počas kosenia trávnika používať peľovú masku. Počas letného obdobia je nápomocná aj pravidelná kontrola koncentrácie peľu v ovzduší. Táto kontrola vám poskytne signál, kedy je možnosť postihnutia a umožní vám urobiť preventívne opatrenia.
Vetrajte skoro ráno
„Medzi ďalšie typy peľov, ktoré sa objavujú v letných mesiacoch patrí žihľava, ktorej peľ sa uvoľňuje zvyčajne v júli a ďalšie pele z burín, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v auguste,“ upresňuje MUDr. Radovan Košturiak. Leto je obdobie, kedy trávime viac času vonku na čerstvom vzduchu pri kúpaní sa, oddychu a športových aktivitách. Alergici ale nesmú zabúdať dodržiavať pravidlá týkajúce sa spúšťačov ich alergie. „Pacienti často robia chybu v tom, že v mestách vetrajú v noci. Alergici by mali v lete vetrať najmä skoro ráno, pretože v mestách v noci sála teplo z asfaltu a vynáša peľové zrná nahor. Často sa nás pacienti pýtajú, a to sa netýka len polinózy, ale aj alergie vo všeobecnosti, či majú investovať do drahých vysávačov. Žiadna zo štúdií nepotvrdila, že by boli tieto (často nemalé) investície účinné,“ hovorí MUDr. Košturiak.
Vyhýbajte sa ambrózií aj žihľave
Druhá polovica leta a začiatok jesene sú typické kvitnutím rôznych bylín. Alergénny potenciál má najviac žihľava, palina a ambrózia. V posledných rokoch narastá výskyt alergie na ambróziu, ktorá sa udomácnila aj v našich končinách. Ambrózii vyhovuje suché, teplé počasie. Nie je náročná na živiny, preto sa jej dobre darí najmä na neupravených pozemkoch. Vedci zistili, že najvyšší podiel peľu ambrózie je po 20.auguste. Alergici by si preto práve v tomto období mali premyslieť plánovanie dovolenky na Slovensku. Ukončenie kvitnutia neskoro jesenných burín je až po prvých mrazoch. Až s príchodom prvých chladných dní si môžu alergici konečne vydýchnuť.
Ako sa brániť proti peľovej alergickej nádche?
- obmedziť vychádzky z domu za slnečných a veterných dní (najvhodnejšou časťou dňa pre pohyb mimo domova je skoré ráno, naopak maximum peľov býva v ovzduší okolo obeda)
- pre vychádzky využiť dážď či doby tesne po daždi, kedy je v ovzduší minimálne množstvo peľu
- vyhýbať sa okraju lesa fungujúcemu ako filter, v ktorom sa koncentruje peľ (naopak v lese býva peľu veľmi málo)
- tráviť čas pri vodných plochách (radšej s piesočnými alebo kamenistými okrajmi, ale nie s trávnatými brehmi)
- využívať v domácnosti i na pracovisku čističky vzduchu
- pri jazde autom nevetrať oknom, ale používať vzduchový filter
- zamedziť účasti alergických detí na školských brigádach na poli či zberu liečivých rastlín
- osprchovať sa, umývať si vlasy pred spaním, aby ste odstránili pele a nepreniesli ich na posteľnú bielizeň
- odstrániť koberce a podlahu často vysávať
- bielizeň nesušiť vonku
- ak sa zdržiavate vonku, je dôležité chrániť si oči slnečnými okuliarmi a mať prikrývku na vlasoch. Po príchode domov je vhodná sprcha a umytie vlasov.