Ektoín je látka, ktorú produkujú extrémofilné mikroorganizmy žijúce v extrémnych podmienkach, napríklad v horúcich gejzíroch, soľných jazerách či extrémne suchých oblastiach. Vďaka ektoínu prežijú vysoké teploty či koncentrácie solí a múdrym vedcom napadlo, že tieto vlastnosti by sa dali využiť v rôznych oblastiach nášho moderného života na stabilizáciu proteínov a buniek v našom tele. Schopnosť ektoínu chrániť biologické makromolekuly a bunky pred zničením vonkajšími činiteľmi je široko využívaná.

 

Kde našiel Ektoín využitie?
Ektoín je široko použiteľná a dobre znášaná prírodná ochranná molekula, ktorá pôsobí proti rozmanitým škodlivým faktorom prostredia (teplo, sucho, UV žiarenie a pod.). Jeho jedinečnosť spočíva v jeho stabilite v širokom rozpätí pH (1-9) a pri vysokých teplotách (6h pri 190 °C). Aj preto má ektoín široké využitie v medicíne (liečenie zápalov kože, slizníc a pod.), ale aj v kozmetickom priemysle (napr. krémy proti starnutiu).

Hydrokomplex a hydrofilm
Unikátnosť ektoínu (z anglického ectoin) sa nachádza v jeho mimoriadnej schopnosti viazať a zadržiavať vodu. Aj preto sa vedci rozhodli vytvoriť očné kvapky proti alergii, ktoré by očnú sliznicu chránili vďaka ektoínu. Ako kvapky Vividrin ectoin (www.vividrinectoin.sk) fungujú priamo na podráždenej očnej sliznici? Molekula ektoínu na seba naviaže vodu, pokryje seba i okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou a vytvorí tzv. hydrokomplex. Takýchto vrstiev sa vytvorí viac, vzájomne sa prepájajú a prekrývajú až nakoniec vytvoria na očnej sliznici stabilný vodný plášť, ktorý nazývame hydrofilm.

Táto vodná prírodná ochrana, ktorú ektoín na povrchu oka vytvorí, má dve základné funkcie:
1. Zabraňuje ďalšiemu vstupovaniu alergénov do sliznice, takže neprichádza k opätovnému podráždeniu oka.

2. Na druhej strane vodného plášťa je podráždená sliznica, ktorá má vďaka hydrofilmu dostatok času a priestoru na regeneráciu. Hojenie prebieha vďaka intenzívnej hydratácii. Ako? Posilnenie lipidovej zložky slzného filmu zlepšuje jeho hydroizolačnú funkciu. Zároveň sa vďaka tomu z oka odparuje menej slznej tekutiny.

Vďaka ochrannému a hydratačnému pôsobeniu ektoínu sú príznaky alergie na očiach očnými kvapkami Vividrin ectoin účinne potlačené. Prirodzene a takmer okamžite až zázračne prichádza k úľave od svrbenia, podráždenia, začervenania, zápalu či slzenia očí.

SÚŤAŽ!
Hrajte o tri balenia očných kvapiek Vividrin ectoin.
Odpoveď píšte priamo do komentára.

Súťažná otázka: Čoho príznaky tieto kvapky zmierňujú?