Viete o tom, že účinné recepty na krásu často nestoja žiadne peniaze? Sú efektívne, pozitívne ovplyvňujú vzhľad aj stav pleti a môžu sa používať každý deň.

Prinášame päť skrášľujúcich odporúčaní.

1. Minimalizujte stres
Stres má svoju pozitívnu stránku – aktivuje nás a motivuje. Musíme však byť obozretní. Ak je ho už veľa a ste dlhodobo vyčerpaní a v neustálom napätí, o pozitívnom vplyve nemôže byť ani reč. Naopak, chronický a nadmerný stres sa môže podieľať na rade zdravotných problémov a v každom prípade negatívne ovplyvňuje vzhľad pleti.  MUDr. Yvonne Bergerová hovorí:

„Stresové hormóny oslabujú obrannú bariéru pleti a zhoršujú jej kvalitu. Navyše zvyšujú aktivitu mazových žliaz, takže sa v stredných partiách pleti môžu rozširovať póry a pleť vyzerá hrubšia. Neustále napätie spôsobené stresom znižuje tiež prúdenie krvi a pleť získa bledý nezdravý vzhľad. Aj živiny z kozmetiky prenikajú pri strese do hlbších vrstiev pokožky oveľa ťažšie, takže ani najlepšia kozmetika v náročnom období krásu pleti nezachráni.“
Riešenie: oddych, dovolenka alebo aspoň masáž, aromaterapia, kúpeľ či výlet do prírody.

2. Výdatný spánok
Pri častom ponocovaní je dosť možné, že vaša krása vezme nohy na plecia. Spánok napomáha regeneráciu buniek celého tela, pri spánku sa navyše uvoľňuje melatonín, čo je hormón, ktorý ovplyvňuje vlastné regeneračné procesy pleti a pomáha jej tak udržať zdravý vzhľad. „Melatonín je akýsi elixír mladosti. Jeho tvorba sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje, takže ak spánok obmedzíte na minimum, bude vaša pleť vyzerať horšie a vinou vrások stratí mladistvý vzhľad. Nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje kvalitu kolagénu a zvýrazňuje tmavé kruhy pod očami.

Riešenie: Snažte sa spať aspoň šesť hodín a choďte spať včas – spánok pred polnocou sa počíta dvojnásobne.

3. Obmedzte sladké
Sladkosti, zákusky a čokoláda prinášajú síce určité upokojenie, ale pri ich nadmernej konzumácií riskujete, že priberiete na hmotnosti a vaša pleť bude rýchlejšie starnúť.

„Veľké množstvo jednoduchých cukrov negatívne ovplyvňuje kvalitu pleti, pôsobí na metabolizmus mazových žliaz, takže sa pleť môže viac zapaľovať,“ hovorí MUDr. Y. Bergerová. Cukor navyše vyvoláva zmeny v zložení ochranného plášťa na povrchu pokožky, čo prináša riziko rôznych kožných infekcií, tiež znižuje aktivitu prirodzených kožných antioxidantov a v konečnom dôsledku urýchľuje starnutie pleti.

Riešenie: So sladkosťami opatrne.

4. Slnko s rozvahou
Možno mávnete rukou – to už predsa každý vie. Lenže stále sa tým neriadi každý. A pritom slnečné žiarenie nenávratne poškodzuje kožné bunky, kolagénové i elastické vlákna, spôsobuje tvorbu vrások a nepravidelných pigmentácií.

„Predčasné starnutie však nie je to jediné, čo nám pri nadmernom opaľovaní hrozí,“ hovorí MUDr. Y. Bergerová. „Aj keď sa koža dobre regeneruje a zdá sa, že s dôsledkami opaľovania sa rýchlo vyrovná, rôzne aj závažnejšie ochorenia sa môžu objaviť až o niekoľko rokov.“

Riešenie: Vyhýbajte  sa pobytu na slnku počas jeho najväčšej intenzity a používajte kvalitnú opaľovaciu kozmetiku s dostatočne vysokým ochranným faktorom.

5. Bez cigariet
Možno vďaka cigaretám nepriberiete, ale zaručene oveľa rýchlejšie zostarnete. Vaša pleť navyše získa žltkastý nádych, viac pigmentácií a nezdravý vzhľad. A to nie je všetko.

„Vašu krásu negatívne ovplyvňuje nielen nikotín, ale aj samotná mimika – opakované špúlenie úst a rovnaké pohyby pier pri fajčení vedú k vzniku nevzhľadných vrások najmä nad hornou perou. Aj keď estetická dermatológia dokáže divy, vyhladiť takéto vrásky je takmer nemožné.“ dodáva MUDr. Y. Bergerová.

Riešenie: Nefajčiť.