V zime už síce plánujeme letnú dovolenku, ale pretože nám nie je v našich domovoch teplo, nemáme potrebu vyberať tieniacu techniku. Napriek tomu je to ideálny čas a to z viacerých dôvodov: technickí poradcovia majú viac času sa vám venovať, vy si môžete výber tienenia v pokoji rozmyslieť a začiatkom jari už ho mať namontované, čo vám budú susedia určite závidieť.

Vonkajšie alebo vnútorné tienenie?
V prvom rade by ste si mali premyslieť, čo od tieniacej techniky očakávate. Vadia vám pohľady susedov? Ruší vás v noci osvetlenie alebo hluk z ulice? Vaša obľúbená terasa sa v lete mení na rozpálené peklo? Oslňujú vás lúče v priebehu práce na počítači alebo pri sledovaní televízie? Nechcete sa v podkroví kúpať v kalužiach potu? Každý dobrý predajca vám tieto otázky položí a až potom ponúkne vhodné riešenie.

zaluzie

Najlepším riešením je kombinácia vonkajšieho a vnútorného tienenia. Vonkajšie žalúzie, hliníkové rolety a zvislé fasádne clony sú najefektívnejšou ochranou proti slnku a prehrievaniu interiéru. Tepelné žiarenie zachytia skôr, než vôbec stačí prejsť oknom do miestnosti. Vonkajšie clony sú 2x až 3x účinnejšie než vnútorné tienenie a dokážu znížiť teplotu v interiéri až o 10 °C. Vnútorné tienenie chráni hlavne vaše súkromie pred pohľadmi zvonku a využíva sa často ako dekoratívny a dizajnérsky prvok interiéru.

Kde vyberať tienenie?
Nákup tieniacej techniky na mieru predstavuje dlhodobú investíciu, a preto by ste mali venovať náležitú pozornosť výberu nielen vhodného typu, ale tiež použitým materiálom. Najvýhodnejšie je, samozrejme, využiť služby odborníkov, ktorí prídu najskôr všetko zamerať, navrhnú najlepšie riešenie a následne tienenie profesionálne nainštalujú.

zaluzie

„Tienenie vyrábame pre každé okno, terasu alebo záhradu vždy na mieru a zákazníci musia počítať s tým, že zameranie a výroba tienenia chvíľu potrvá. Celý proces od osobného zamerania u vás až po samotnú montáž tak môže vďaka individuálnemu prístupu pri technicky zložitejších výrobkoch zabrať aj niekoľko týždňov,“ informuje Filip Šimara, obchodný riaditeľ najväčšieho českého výrobcu tienenia Climax. Pokiaľ teda budete s objednaním otáľať do jari, alebo až do leta, nebudete pred slnkom chránení včas.

Kedy inštalovať vonkajšie tienenie?
Najideálnejšie je počítať s montážou tieniacej techniky vo fáze hrubej stavby, ale bežne sa systémy dajú nainštalovať aj dodatočne alebo v priebehu rekonštrukcie. Už pri plánovaní novostavby alebo pred rekonštrukciou je dobré myslieť na stavebnú prípravu, aby bolo možné zahrnúť tienenie pod omietku. Vnútorné tienenie môžete namontovať kedykoľvek neskôr. „Pokiaľ tieniace prvky zahrniete už do projektu, je možné vybrať takmer akýkoľvek typ. Odporúčame využiť služby niektorého z našich overených Climax predajcov, ktorí majú potrebné skúsenosti. Predajca vám poradí nielen pri zameraní a montáži výrobku, ale predovšetkým dokáže na základe skúseností z praxe lepšie posúdiť vhodnosť vami zvoleného tienenia,“ dopĺňa Filip Šimara.

Potrebujem povolenie od SVB?
Aj keď sú okná vo vašom vlastníctve, fasáda domu zostáva spoločným majetkom spoločenstva vlastníkov. Pokiaľ sa rozhodnete pre dodatočnú montáž exteriérového tienenia, ako sú vonkajšie žalúzie, rolety, zvislé fasádne clony alebo napríklad markízy nad balkóny, je potrebné získať súhlas od SVB. Aj keď vonkajšie žalúzie pripevňujete na rám okna, zateplená fasáda sa väčšinou bez menšieho zásahu tiež nezaobíde. Konzultovať povolenie so SVB je dôležité aj preto, že inštalované tienenie mení vzhľad bytového domu. Ideálne je, keď sa vlastníci dohodnú na jednotnom tieniacom prvku v rovnakej farbe, aby zostala zachovaná architektonická jednota. Viac informácií a inšpirácie nájdete na www.servisclimax.sk