Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že zero waste životný štýl je veľmi náročný a potrebujete k nemu množstvo znalostí a dôvtipu. Vyvedieme vás z omylu.

Ste pripravení zanechať svoje staré zvyky a zmeniť ich za ekologicky prínosné? Začleňte do svojho života tieto nové a váš negatívny vplyv na životné prostredie bude oveľa nižší.

1.Noste opakovane použiteľné nákupné tašky
Zvykli sme si, že nákupné tašky v obchodoch sú dostupné, takže nejako neriešime, či budeme mať do čoho uložiť nákup. Tenké igelitové tašky, ktoré nám dávali k nákupu zadarmo, odišli do minulosti a vy za nimi môžete poslať aj nakupovanie ďalších tašiek, ktoré len skladujete doma. Stačí si zaobstarať skladné tašky alebo ruksaky, ktoré v kabelke zaberajú minimum miesta a po rozložení dokážu pojať celý nákup.

2.Nakupujte bezobalovo
Jednorazové obaly tvoria obrovské množstvo odpadu a preto sú na našom zozname vecí, ktoré treba eliminovať, alebo sa ich podľa možnosti zbaviť úplne. Pomôžu vám s tým aj bezobalové obchody, kde si do opakovane použiteľných obalov ako napríklad plátené vrecúška naberiete toľko surovín, koľko potrebujete a spotrebujete.

3.Vymeňte balenú vodu za SodaStream
S jednorazovými obalmi úzko súvisí aj nakupovanie vody a sýtenej vody vo fľašiach. Vodu z vodovodu máme u nás kvalitnú a sýtenú vodu si vyrobíte doma kedykoľvek prostredníctvom SodaStreamu.


SodaStream Crystal charakterizuje dizajn a sklenená fľaša.
Systém SodaStream odľahčí jednu domácnosť od stoviek plastových fliaš ročne. Perlivú vodu vyrobí v troch jednoduchých krokoch. Stačí napustiť čerstvú vodu z vodovodu do fľaše, zacvaknúť ju do prístroja, stlačiť tlačidlo a bublinky ju za pár sekúnd premenia na perlivú. So sebou si ju môžete zobrať aj v malej fľaške My Only Bottle.

 

4. Používajte vlastné obaly na jedlo
Momentálne sú reštaurácie zatvorené a pri donáške jedla si veľmi nenavyberáte, v čom vám obed prinesú. No len čo sa opäť vrátime do normálu, začnite svoj boj proti odpadom aj na tomto poli. Stačí si so sebou vziať uzatvárateľné sklenené misky na jedlo a nechať si naložiť svoju porciu do nich. Okrem ekologického prínosu je tu aj ďalšia výhoda: čo nezjete, pohodlne odnesiete domov.

5.Namiesto gélového mydla siahnite po tuhom
Gélové mydlá vytlačili tuhé voňavé a penivé kocky, ktoré sme kúpili zabalené v papieri. Tuhé mydlá voňajú rovnako krásne, k pokožke rúk sú šetrné a ak vám nevonia ich obal, v ktorom ho dostanete v obchode, na internete nájdete množstvo domácich výrobcov mydiel, ktorí si na ekológii zakladajú a predajú vám ho aj v ekologickom odpade. Pokiaľ sa však gélového mydla neviete vzdať, choďte si ho radšej načapovať do bezobalového obchodu.