Muž, ktorého sprevádza krásna vôňa, je pre ženy ako magnet. Keď je vôňa navyše aj podmanivá, plná sebaistoty, ženské zmysly začínajú pracovať. Ako sa v pánskych parfumoch vyznať a podľa čoho vybrať partnerovi ten správny?

Parfum alebo toaletná voda?

Na začiatok je dobré vedieť, že ľudia používajú slovo parfum pre niekoľko typov vôní, ktoré sa líšia výdržou aj cenou. Parfum ako taký sa odborne nazýva Extrait de Parfum a ide o najintenzívnejšiu a zároveň najdrahšiu formu vône s 15-30% podielom vonných zložiek.

Najčastejšie sa však stretnete s kompozíciou zvanou Eau de Parfum, po slovensky sa jej hovorí parfumovaná voda. Podiel vonných zložiek pohybujúcich sa v rozmedzí 8–15 % jej stále zaručuje slušnú výdrž. O úroveň nižšie sa potom nachádza toaletná voda, tzv. Eau de Toilette, ktorá je určená skôr na denné nosenie. Medzi mužmi je potom rozšírená aj kolínska, ktorá má výdrž najslabšiu a používa sa predovšetkým ako voda po holení.

Obľúbené druhy pánskych vôní

Zatiaľ čo medzi dámskymi parfumami prevažujú skôr ľahšie kvetinové či citrusové vône, tým pánskym dominujú ťažšie, drevité vône s orientálnym nádychom. Pochopiteľne aj niektoré pánske parfémy bývajú sladšie, ale ich zastúpenie je menšie. Ako už názov napovedá, drevité vône sú postavené na esenciách z rôznych driev, od santalu cez céder až po veľmi obľúbený oud. Výborne si rozumejú so živicami, korením aj kvetmi.

Na jeseň a v zime potom skúste pozrieť aj na kožené vône. Tie vás vtiahnu svojou arómou kože, tabaku, dymu či kadidla. Parfumových fajnšmekrov zase dosť možno nadchnú tzv. vône fougère, z ktorých ucítite sladkú levanduľu, dubový mach, kumarín, ale aj citrusy či rôzne druhy byliniek. Sú svieže a nevtieravé.

Elegán alebo športovec?

Správne vybraný parfum by mal perfektne podčiarknuť vašu osobnosť, dodať vám pocit sebaistoty a odhodlanosti dobyť každé ráno svet. Podnikateľom a ambicióznym mužom sadnú výraznejšie vône, ako je napríklad Habit Rouge z dielne Guerlain alebo Fahrenheit od Diora. K vskutku mužným kúskom ďalej patrí napríklad Euphoria Men od značky Calvin Klein alebo Gucciho Guilty. Športovci zase ocenia skôr sviežejšiu a ľahšiu vôňu, ako je napríklad toaletná voda Boss Bottled Tonic od Huga Bossa, Invictus značky Paco Rabanne alebo Armaniho Acqua di Giò.

Najobľúbenejšie parfumy roku 2022

Radi stavíte na istotu? Potom vyberajte medzi osvedčenými favoritmi a pozrite sa, ktoré pánske vône sa v roku 2022 radia k tým obľúbeným:

  • Yves Saint Lauren: Y,
  • Hugo Boss: Boss No. 6,
  • Paco Rabanne: 1 milión,
  • Armani: Acqua di Giò,
  • Dolce & Gabbana: Light Blue,
  • Versácia: Eros.

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com