Močové cesty

S problémami močových ciest sa už stretla väčšina z nás. Ak poznáme príčinu, dá sa im predísť. Jedna z rád je vymočiť sa po milovaní. Na vine totiž môžu byť baktérie, ktoré sa z konečníka môžu pomerne ľahko dostať do močovej trubice – a nepríjemnosť je na svete.

Ženy často vidia ako hlavnú príčinu vzniku problémov s močovými cestami prechladnutie, čo je však len mýtus, ktorý si nesieme z detstva. Doma nám predsa vždy hovorievali: „Nesadaj na studenú zem, veď prechladneš!“ Takto to však nefunguje.

Príznaky infekcie
Medzi príznaky infekcie močových ciest patrí pálčivá bolesť pri močení, bolesti v podbrušku a časté nutkanie na močenie. Tieto problémy častejšie trápia ženy ako mužov, čo je pochopiteľné. Muži totiž majú konečník a močovú trubicu ďalej od seba ako ženy. Močová trubica žien je tiež kratšia a baktérie preto môžu ľahšie doputovať až do močového mechúra. Často sa stretávam s tým, že pacienti majú pri takých problémoch ťažkosti moč vôbec udržať,“ hovorí primár urológie v Oblastnej nemocnici Kladno, MUDr. Mariek Krolupper.

Baktérie ako priateľ na nesprávnom mieste
Hlavnou príčinou ťažkostí močových ciest sú baktérie. V tomto prípade baktéria Escherichia coli, ktorá v 90 percentách prípadoch spôsobuje starosti s močovými cestami. Bežne sa nachádza v našom tráviacom trakte a v okolí konečníka a tam by aj malo byť jej miesto. Dohliada na to, aby sa v črevách nepremnožili baktérie, ktoré sú pre naše zdravie nebezpečné. Ak sa však dostane do močového ústrojenstva, spôsobí problém.

Sex ako riziko ťažkostí močových ciest
Baktérie z konečníka sa k močovému ústrojenstvu dostanú ľahko, napríklad len pri nesprávnom utieraní na WC, avšak častejšie je to práve pri sexe. Penis alebo vibrátor môžu totiž preniesť baktérie z konečníka do močovej trubice. Ťažkosti močových ciest sa často opakujú, preto je nesmierne dôležitá nielen presná diagnostika a liečba, ale aj dôkladná prevencia. Nikto sa nechce dobrovoľne trápiť zas a znova. Rada číslo jeden: Keď už poznáte príčinu, naučte sa po milovaní navštíviť toaletu a odplaviť prípadné baktérie z miest, kde nie sú vítané. Podceniť prevenciu sa nevypláca.

Ako to vidia ženy
Podráždenosť, bezmocnosť a znepokojenie sú najčastejšie pocity, ktoré ženy prežívajú, keď sa u nich táto nepríjemnosť prejaví. Niektoré ženy cítia v takých chvíľach dokonca vinu, hanbu a pocit trápnosti.

Pravidelná a šetrná prevencia
Íst sa po sexe vycikať a najlepšie osprchovať – to prípadné baktérie vyplaví skôr, než dostanú šancu potrápiť močovú trubicu a „spôsobiť škodu“. Zákonite by sme mali pamätať aj na pravidelný pitný režim a rovnako dôležitá je aj intímna hygiena. Vhodnou podporou sa rozumie aj užívanie výživových doplnkov s obsahom zložiek rastlinného pôvodu.