Nastavte imunitu na sychravé počasie

Návrat detí do školy a najmä jesenné ochladenie sa pre mnohých rodičov spája s prvou vlnou chrípok a nachladnutí. S novým školským rokom prinášajú deti domov nielen domáce úlohy či nových kamarátov, ale aj množstvo baktérií. 

Zvýšené riziko nachladnutia hrozí kvôli náhlemu chladnejšiemu počasiu každému. Keď sa vonku ochladí, automaticky trávime viac času v interiéri, čo znamená, že prichádzame do kontaktu s väčším počtom ľudí. Cirkulácia vzduchu je obmedzená a tak sme vo väčšej miere vystavení baktériám, ktoré sú spúšťačom choroby. 

Imunitný systém – naša vlastná „armáda“

Ľudské telo má samozrejme zabudovanú prirodzenú obranu – imunitný systém. Je to vaša vlastná armáda „vojakov“, ktorá chráni telo tým, že identifikuje čokoľvek cudzieho pôvodu – od vírusu cez baktérie až po parazity – následne ho v tele vyhľadá a zničí. Aby bolo telo schopné tento obranný mechanizmus udržať, potrebuje správnu výživu a zdravý životný štýl. Ak budete dbať na zdravú stravu a starať sa o seba, udržať si pevné zdravie bude pre vás omnoho ľahšie.

Jedálniček 

Ovocie a zelenina sú kľúčovými hráčmi, pretože poskytujú množstvo fytonutrientov. Sú to prírodné látky obsiahnuté vo všetkých rastlinných potravinách, ktoré pomáhajú podporovať zdravie tým, že slúžia ako antioxidanty. Antioxidanty sú nevyhnutné na vyváženie procesov v tele, ktoré spôsobujú oxidáciu. Oxidačné procesy sú prirodzenou súčasťou metabolizmu, ak však nie sú pod kontrolou, môžu začať bujnieť, čo môže oslabiť schopnosť tela bojovať proti chorobe. Telo sa opiera o stabilný zdroj antioxidantov z ovocia a zeleniny, ktoré znižujú vplyv oxidačného činidla a naopak, pomáhajú podporiť funkciu imunitného systému.

Stavte na bielkoviny

Imunitný systém má určité „špeciálne sily“ vo forme bielych krviniek. Tieto bunky produkujú špecializované proteíny resp. protilátky, ktoré vyhľadávajú a ničia škodlivé vírusy a baktérie. Vzhľadom na to, že tieto protilátky sú bielkoviny, potrebujete v strave dostatočné množstvo bielkovín, aby ste mohli zabezpečiť ich produkciu. Zdravé bielkovinové jedlá – hydina, chudé mäso, ryby, sójové potraviny a mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku – poskytujú základné stavebné prvky, ktoré sú pre telo na ich produkciu potrebné.

Tráviaci trakt v plnej sile

Udržiavanie zdravého tráviaceho systému je pri podpore imunitných funkcií veľmi dôležité. Tráviaci trakt je domovom biliónov baktérií, ktoré majú mnoho funkcií na podporu zdravia. Niektoré kmene baktérií pomáhajú tráviť vlákninu v potravinách, iné zbavujú plynatosti a niektoré produkujú vitamíny, ako napríklad vitamín K a vitamín B12. Tieto „dobré“ baktérie slúžia na boj s potenciálne škodlivými baktériami, ktoré sa môžu v tráviacom trakte nachádzať. Niektoré z najlepších zdrojov týchto prospešných baktérií sú mliečne výrobky s obsahom kultúr, ktoré sa nachádzajú napríklad v jogurte alebo kefíre.

Nezabúdajte, aby malo telo dostatok tých správnych látok účinných v boji proti škodlivým látkam, potrebuje tú najlepšiu výživu. Jedine zdravé stravovanie je tá správna cesta k upevneniu zdravia.

 

 

Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy spoločnosti Herbalife Nutrition