Napíšte si aj vy svoj farebný príbeh

Mark Twain povedal, že najväčším tajomstvom ako si niečo splniť, je začať. Skúste si položiť otázku čo by ste naozaj radi robili, hoci aj zadarmo, a pritom by ste za to mohli dostať aj zaplatené? Ak si dokážete odpovedať na túto otázku, potom poznáte jedno zo svojich životných poslaní.

Presne toto urobila Monika Babčanová, ktorá sa rozhodla po desiatich rokoch audítorskej kariéry, opustiť svet biznisu. Jediným rozhodnutím, tak vymenila všetky svoje istoty za veľký životný otáznik. 

Jednoduché, no zároveň výrazné

Jej odveká ambicióznosť, prirodzená zvedavosť a láska k cestovaniu ju však posunuli oveľa ďalej. Ďaleko za hranice stereotypu, dvanásťhodinového pracovného času, finančných skupín a veľkých investičných projektov. „Osud ma cez mnohé krajiny Južnej Ameriky zaviedol do Kolumbie, o ktorej sa traduje, že v nej žijú najlepší ľudia na svete. Tu som sa stretla s domorodým Indiánom, ktorý ma pozval domov – hlboko do amazonskej džungle, kde ľudia žijú v spojení s prírodou, bez technologických vymožeností a mobilného signálu. Na čarovné miesto, ktoré zmenilo môj život. Vďaka pozorovaniu každodenného života miestnych obyvateľov som v pralese objavila plod palmy La Tagua, podobný slonovine, z ktorého ručne vyrábajú jednoduché ozdoby. Indiáni veria v ich prirodzenú silu a sú presvedčení, že ich ochraňujú a prinášajú im šťastie. Počas dvoch mesiacov som sa zdokonaľovala v ich tradičných technikách a vytvorila svoje prvé šperky. Jednoduché, no zároveň neobyčajné a výrazné,“ hovorí Monika Babčanová.

Napíšte si aj vy svoj farebný príbeh

Pozitívna energia je ako príjemne začarovaný kruh

Nedávno tomu bolo päť rokov, čo sa Monika rozhodla naplno venovať výrobe šperkov. Zdá sa, že po takomto čase vidí človek výsledky svojej práce už celkom zreteľne a dokáže zosumarizovať všetko dobré aj zlé na ceste, ktorú si zvolil. „coloMBiana ma počas tohto obdobia naučila mnohé,“ hovorí Monika, pričom prvým krokom je vziať veci do vlastných rúk, čo vlastne znamená začať úplne od začiatku. „Vždy, keď sa rozhodnete niečo vybudovať, stojíte na novej štartovacej čiare. Predošlé skúsenosti vám síce môžu pomôcť, ale nezaručia, že všetko pôjde hladko. Aj po rokoch s coloMBianou zostávam občas zaskočená a hľadám riešenia na problémy, o ktorých som ani netušila, že môžu vôbec existovať. Napriek tomu netreba strácať odhodlanie – výsledok zvyčajne stojí za všetku vašu námahu“. Pri biznise rovnako aj v živote je dôležitá pozitívna energia. Lebo ako hovorí Monika s pozitívnou energiou je to ako s príjemným začarovaným kruhom. „Na začiatku som ja a moje nadšenie, ktoré vkladám do každého šperku. „Štafetu“ prevezmú moje zákazníčky, ktoré sa tešia z nosenia mojich šperkov a posielajú mi pozitívne odozvy. Často sa stáva, že dobré slovo sa šíri medzi ľuďmi ďalej, vďaka čomu ku mne prichádzajú nové a nové zákazníčky, ktoré oslovil môj príbeh a šperky. Toto všetko mi napokon dodáva množstvo nového nadšenia, ktoré môžem opäť vkladať do ďalšej tvorby.“

Napíšte si aj vy svoj farebný príbeh

Dobrý biznis je najmä o férovom prístupe

Rovnako ako v bežnom živote, aj v podnikaní platí pravidlo, že vždy existuje niečo, čo sa dá zlepšiť. „Preto vždy hľadám nové inšpirácie, experimentujem, kombinujem rozličné techniky, tvorím nové kolekcie, priebežne vylepšujem svoj showroom, pracujem na vzťahoch so zákazníkmi, hľadám nové zaujímavé spolupráce. Ak sa vám zdá, že už nie je čo zlepšovať, pravdepodobne ste prehliadli niečo dôležité.“ Monika potvrdzuje aj pravidlo, že dobrý biznis nemusí byť len o peniazoch. „Dobrý biznis je predovšetkým o férovom prístupe, správnych morálnych hodnotách, kreativite, radosti, osobnom nadšení a ak sa dá, aj pomoci druhým.“ Pri tvorbe šperkov vždy berie ohľad na prírodu. Rešpektovať prírodu podľa nej znamená byť vďačný a brať si z nej len toľko, koľko nám sama ponúka. Príroda je tu pre nás, prirodzene by sme tu mali byť aj my pre ňu. Veľmi dôležité v podnikaní a aj v bežnom živote je niekedy nechať veci plynúť. „Čím viac niekedy tlačíte na to, aby veci fungovali podľa vašich predstáv, tým viac sa vzďaľujú. Keď som opustila svet veľkého biznisu, kde všetko malo svoje jasne stanovené pravidlá, veľmi dlho mi trvalo, kým som sa naučila prestať všetko plánovať a riešiť veci do najmenších detailov. Život má ale rád prekvapenia, preto občas nie je na škodu jednoducho si počkať na to, čo nám pripravil. Nech to znie akokoľvek zábavne, niektoré veci sa naozaj z času na čas vyriešia samy.“

Vytvorte príbeh, ktorý sa stane príbehom iných

„coloMBiana sa na samom začiatku zrodila len v mojej hlave, kdesi uprostred amazonskej džungle. Potom som jej dala reálne kontúry a dnes sa priamo dotýka toľkých ľudí, že sama ich už nedokážem spočítať. Môj príbeh sa stal malou súčasťou života mojich dodávateľov v Kolumbii, všetkých mojich spolupracovníkov, no hlavne vďačných zákazníčok, ktoré píšu príbehy mojich šperkov od chvíle, keď ich hotové pustím z rúk.“ dodáva Monika Babčanová.

Reina, kráľovná džungle

Nechajte sa s kolekciou Reina uniesť do sviežeho zeleného sveta amazonského pralesa. Vychutnajte si explóziu tých najžiarivejších farieb a staňte sa pravou kráľovnou džungle. Vydajte sa so šperkami coloMBiana po stopách ich histórie až do ďalekej Amazónie. Na miesto plné neutíchajúceho života, kde nájdete tisícky druhov z rastlinnej i živočíšnej ríše. Na miesto, odkiaľ pochádza jedinečný prírodný materiál La Tagua, ktorý používame pri výrobe našich šperkov. Kolekcia Reina je inšpirovaná sviežimi farbami džungle – od najkrajších odtieňov zeleného porastu a tropických kvetov cez rôznofarebné šťavnaté ovocie prekypujúce najzdravšími vitamínmi až po pestrofarebné perie amazonských papagájov.

Napíšte si aj vy svoj farebný príbeh

Napíšte si aj vy svoj farebný príbeh

Invierno

Kolekcia Invierno je jednoduchým odkazom na krásne hrejivé momenty zimy. Nechajte sa objať teplom aj počas zimného obdobia a vychutnajte si čarovné chvíle plné nekonečnej pohody, ktoré sú pre dušu tým najjemnejším pohladením.

Napíšte si aj vy svoj farebný príbeh

Napíšte si aj vy svoj farebný príbeh