Zemiakové lupienky si svojou typickou slanou chuťou získali náklonnosť ľudí po celom svete. Len u tej však nezostalo. V priebehu viac ako stopäťdesiat rokov svojej existencie sa ponuka zemiačikov rozšírila o príchute, ktoré uspokoja aj tých odvážnejších pôžitkárov. Výrobcovia sa predháňajú, s akými novými neobvyklými príchuťami zákazníkov prekvapiť.

Niektoré z nich však balancujú na hranici bizarnosti. Posúďte sami, vyskúšali by ste niektoré z nich? 

 Neostanú na ocot
Octové zemiačiky uviedla ako prvá na trh v roku 1950 írska firma Taytobrand. Dnes už patria k tradičnej ponuke chipsov po celom svete. Táto kyslá pochúťka sa teší najväčšej obľube medzi Britmi, ktorí sú veľkými milovníkmi chrumkavých nerestí. Spotrebujú najviac zemiačikov na osobu – až 3 kg za rok.

Sladké kapučíno

Chuť, ktorú by ste očakávali skôr vo svojej obľúbenej kaviarni, uviedla na trh značka Lay´s po prvý raz v roku 2014. Firma Pepsico sa vtedy rozhodla vyjsť svojím fanúšikom  v ústrety a nechala im v priebehu súťaže Do us a flavor voľnú ruku vo výbere nezvyklých príchutí.  Štyri najzaujímavejšie potom boli poslané na ochutnanie medzi spotrebiteľov. Súhra slanej a sladkej chuti u tradičných Američanov však príliš nezabodovala. Kávové zemiačiky sa u verejnosti stretli skôr s kritikou.

Národné bohatstvo
Rovnako ako v USA, aj kanadskí spotrebitelia mali možnosť v celonárodnej súťaži zvoliť novú príchuť. V roku 2013 prišli s unikátnou pochúťkou – zemiačiky s príchuťou losa a javorového sirupu. Jej autor sa rozhodol skombinovať dve jeho obľúbené národné pochutiny. Losa, ktorého lov je v Kanade dlho ročnou jesennou tradíciou, a javorový sirup, kanadské tekuté zlato. Jedinečný nápad slávil obrovský úspech. Prvé várky z obchodov zmizli ako mávnutím čarovného prútika.

Olá Mexiko
Pri slove salsa zaplesá srdce každému milovníkovi mexickej kuchyne. Keď sa táto delikatesa spojí s mangom, vznikne hriešne dobrá kombinácia, ktorá v sebe skrýva vyvážené spojenie sladkej, slanej a štipľavej chute. Na americkom trhu si získala čestné miesto medzi podivnými príchuťami, ktoré spoločnosti  vyrábajúce zemiačiky nechali svojich zákazníkov skúsiť.

Korenistejšia mäta

Mätové lupienky pôvodom z Indie sú výzvou pre zástancov divokých príchutí. Po ich ochutnaní ucítite okrem výraznej mätovo- limetkovej chuti aj jemnú pálivosť papričky jalapeño. Po prvom kúsku budete mať jasno, či sa nemôžete nabažiť ich špecifickej arómy, alebo sa im nabudúce oblúkom vyhnete

Luxus vo vrecku
Pokiaľ ste priaznivci gurmánskych zážitkov a máte radi luxusné príchute, potom určite oceníte lupienky s príchuťou červeného kaviáru. Asi nie prekvapením, že krajinou pôvodu je Rusko, jeden z najväčších exportérov kaviáru na svete.

Nezabudnúť na uhorku

Zdá sa, že zvláštnu záľubu majú výrobcovia chrumkavých pochutín v uhorkových príchutiach. Dalo sa očakávať, že skôr alebo neskôr prídu s príchuťou nakladačiek, ktorá si nájde svojich priaznivcov. Avšak šalátová uhorka na smaženom podklade už pôsobí ako vážne prehnaná kombinácia. Napriek tomu patrí v ázijských častiach sveta k najobľúbenejším. Pre exotické chuťové poháriky zásah do čierneho, ale pre západný trh zatiaľ divoká zmes nespojiteľného.

Morské riasy

Rôzne príchute plodov mora žiadneho znalca chipsov neprekvapia. K ochutnaniu varianty so zelenými riasami však človek musí mať odhodlanie. Pokiaľ máte radi sushi, potom sa vám budú zelené plátky s jemne sladkou chuťou priamo rozplývať na jazyku. Jediná nevýhoda je, že si pre ne budete musieť zájsť celkom ďaleko – dostupné sú v Thajsku a niektorých ďalších ázijských krajinách.

Čučoriedková bomba

Pokiaľ máte dojem, že zemiaky a ovocie tvorí tak trochu nesúrodú kombináciu, verte, že Číňania by vás presvedčili o opaku. V Šanghaji čučoriedkové chipsy milujú. Obyvatelia ázijského kontinentu si celkovo potrpia na ovocné chute. V obchodoch ponúkajú okrem zmienených čučoriedok tiež príchute kiwi, mango alebo citrónový čaj. Ako sa vraví, sto ľudí, sto chutí. Aké si vyberiete vy?

 Fantázii sa vo svete chipsov medze nekladú. Nájdi aj ty svoju príchuť a navštív webové stránky www.svetchutilays.sk kde môžeš hlasovať pre jednu zo 100 viac či menej tradičných variant chipsov Lay’s. Medzi najzaujímavejšie patrí  čínsky pečený kalmár, rumunské lesné huby, ruské nakladané uhorky alebo thajské morské riasy. Pokiaľ sa nebudeš môcť rozhodnúť, urob si zábavný kvíz. Nielenže ti povie niečo o tvojej osobe, ale tiež  ti pomôže s výberom príchute, ktorá je pre teba ako stvorená.

A vy si môžete zasúťažiť o zemiakové lupienky Lay´s. Stačí, keď nám napíšete, ktorá príchuť vás najviac zaujala. Odpovede posielajte na adresu hinkova.andrea@juven.sk a 10.8. 2017 vyžrebujeme troch z vás, ktorým pôjde balíček skvelých zemiakových lupienkov.