Keby sa vás niekto opýtal prečo necvičíte, v momente by ste zo seba vychŕlili aspoň päť dôvodov. Je tak? A jedným z dôvodov býva aj to, že nemáte radi fitnescentrá.

Možno ste však to pravé pre vás ešte neobjavili. Keď ho nájdete, nielen, že začnete pravidelne cvičiť. Zároveň s ním objavíte aj komunitu rovnako zmýšľajúcich ľudí, motivujúce prostredie a dostavia sa aj vytúžené výsledky.

Aj vy hľadáte „Ako schudnúť z brucha?“
Ja som zástancom cvičenia vo fitnescentrách. A nielen preto, že som štyri založila a v jednom z nich stále pracujem. Je to aj na základe mojich 11-ročných skúseností a naozaj stoviek a stoviek príbehov žien, ktoré vyskúšali čokoľvek, len aby zapli svoje rifle spred niekoľkých rokov. A 10 000 z nich sa to podarilo vo FitCurves. Bola som pri tom. No a tiež si myslím, že tak, ako sa má variť v kuchyni, spálňa slúži na oddych a obývačka na rodinné chvíle, tak sa má cvičiť vo “fitku”. Bodka. Ááá…už vás počujem oponovať, že keď človek nemá čas, tak aj video na internete poslúži lepšie, ako ničnerobenie. V určitých prípadoch áno. Poznám aj ženy so silnou vôľou, ktoré cvičia doma v predsieni, či na koberci v obývačke. Viem ich spočítať na jednej ruke. Väčšina žien však medzi ne nepatrí. Keby áno, tak by tu množstvo “fitek” nebolo a slovné spojenie: “Ako schudnúť z brucha”, by nebolo jedným z najvyhľadávanejším na internete. A samozrejme by ste už ďalej tento článok nečítali. Ale čítate.

Ako si nájsť to pravé?
Takže, ako sa naučiť mať rada fitnescentrá? V prvom rade si treba nájsť to správne “fitko”. Na základe odporúčaní od kamarátky, hľadaním recenzií na internete alebo osobnou návštevou a skúšobným tréningom. Dušu fitnescentra tvoria inštruktorky a srdce cvičiaci. Aspoň takú filozofiu zastávam vo svojom finescentre pre ženy v bratislavskej Dúbravke. Vo fitnescentre budete tráviť niekoľko hodín mesačne. Je preto dôležité, ako sa tam cítite a akú náladu vám pobyt v ňom vyvoláva. Vo fitnescentre by sa nemali diať veci, ktoré sú vám nepríjemné. Napríklad, keď vám prekážajú mužské pohľady, zatiaľ čo z vás tečie pot a v tvári ste červená ako kápia. Alebo sa cítite trápne, keď nemáte správne športové oblečenie, prípadne vás stresujú zvedavé pohľady, zatiaľ čo vy s námahou “bojujete” s posilňovacím strojom. Nehovoriac o tom, keď neviete ako správne cvičiť, netušíte nič o aeróbnom či anaeróbnom tréningu a deltový sval hľadáte na nohe… Tieto pocity by ste v správne zvolenom fitku zažívať nemala.
Zaklínadla neexistujú
Bolesti, pot a únava. Ak vám sľubujú opak, verte, že žiadne zaklínadlo “tuk fuč, pás späť”, sa konať nebude. Výsledok v podobe schudnutých kilogramov tuku totiž stojí nejakú tú drinu a naozaj neexistuje skratka cez pojedanie tabliet, pitie čajov alebo zatváranie sa do podivných “kozmických” prístrojov, ktoré jediné čo spália, sú vaše peniaze. Ak niečo robíte nesprávne pri cvičení, alebo nemáte z cvičenia dlhodobo žiadne výsledky, pýtajte sa na to tréneriek či trénerov vo fitnescentre. Fitneska z videa na internete s dokonalou postavou vám nepovie, či máte správne držanie tela pri cvičení. Ani či pravidelne posilňujete všetky svalové partie, aby nenastala svalová dysbalancia. A už vôbec vám nedá odpoveď na otázku, či môžete cvičiť aj s konkrétnymi zdravotnými problémami.

Komunita a nové priateľstvá
Mať za kamošky knedle, ktorým sa nechce cvičiť je niečo, čo vás neposunie k mínus 10 kilogramov. Verte mi, keď hovorím, že si vo fitnescentre nájdete nové kamošky. Také, čo prežívali tie isté obavy, či vydržia cvičiť dlhšie ako jeden mesiac. Tie správne fitnescentrá slúžia ako malé komunitné jednotky, ktoré združujú ľudí a vytvárajú nové pevné putá. Na dlho. Ja som cvičila už všelikde. V prepchatých fitkách, kde som sa k niektorým strojom ani nedostala. V hlučnom fitnescentre, kde mi hudba trhala bubienky. Vo fitku, kde som márne hľadala personál. A vrcholom bolo nejaké fit štúdio, kde sa ma nikto nespýtal na zdravotné kontraindikácie a až po docvičení som sa v šatni dozvedela, že som na tom extra zázračnom prístroji vlastne cvičiť nemala.

Prvý tréning máte zadarmo
Určite budete so mnou súhlasiť, že veľa vašich novoročnych predsavzatí o menšej konfekčnej veľkosti stroskotalo na nesprávne zvolenom fitnescentre. Lebo sa vám to tam nepáčilo. Drahé vybavenie či bombastická reklama, ktorá vás tam priviedla, nestačili na sebamotiváciu k pravidelným návštevám. Vaša permanentka tak bola len jednorázovou záležitosťou a vy ste sa po mesiaci nepremenili na sľubovanú sexicu z bilboardu s vyretušovaným plochým bruchom, čo promovala cvičenie, na ktoré ste sa “namotala”. Takže, ak si naozaj chcete splniť novoročné predsavzatia o chudnutí, nájdite si správne fitko! Napríklad príďte ku mne. Aj s týmto číslom Harmónie, ktoré vás k návšteve namotivovalo. A ako bonus máte prvý tréning zadarmo. Stačí len ukázať časopis. Vidíme sa. Andrea Šogorová

Andrea vedie fitnescentrum pre ženy FitCurves Dúbravka a je tiež spoluzakladateľkou fitnescentier pre ženy

Andrea Čurná