Ak bývate v bytovom dome, na komfort takéhoto bývania nemá vplyv len to ako máte zariadenú domácnosť. Veľký vplyv má aj to akých ohľaduplných máte susedov. Ak im nočný kľud nič nehovorí a steny bytového domu sú tenké ako papier, v prípade, že nespávate tvrdo ako medveď v zime, zrejme sa časom naučíte vďaka make-upu dokonale maskovať kruhy pod očami z nevyspatia.

Vonkajšie rolety sa postarajú o to, aby vás neobťažovali slnečné lúče a to nie je všetko
Naopak ak práve staviate alebo sa chystáte stavať rodinný dom, hluk od susedov až tak moc riešiť nebudete musieť (ak práve nebudete susediť pozemkami a nebudú robiť záhradnú párty dlho do noci). To však neznamená, že bývanie v rodinnom dome sa automaticky rovná skvelému spánku. Aby ste sa každú noc naozaj dobre vyspala, budete si musieť na to spraviť podmienky.

Záležitosť, ktorú budete riešiť s najväčšou pravdepodobnosťou ešte pri samotnej stavbe, je tienenie okien. Vynikajúcou voľbou sú plastové vonkajšie rolety. Tie si skvelo plnia svoju primárnu úlohu, tienenie interiéru, ale to nie je zďaleka všetko.

V úvode sme hovorili o vonkajšom hluku, ktorý nás vie budiť zo sna. Neodporúčame preto vonkajšie rolety len tak náhodou. Slúžia totižto aj ako účinná zvuková izolácia. A keďže sú umiestnené pred oknom a tým pádom odrážajú slnečné lúče ešte predtým ako vôbec preniknú dovnútra, rovnako sú účinné aj ako tepelná izolácia. A okrem tohto všetkého ešte slúžia aj ako dodatočná ochrana proti vlámaniu.

Pri výbere matraca nerobte kompromisy
Ďalšou dôležitou „ingredienciou“ pre dobrý spánok je matrac. Aké sú najlepšie matrace? Jednoznačne kvalitné matrace na mieru. Každý človek má totižto iné preferencie, čo sa vlastností matraca týka a zároveň aj inú stavbu tela, ktorá zohráva významnú úlohu pri výbere toho ideálneho matraca.

A čo je dobré vedieť pri výbere správneho matraca? V prvom rade sa skúste zamyslieť nad tým, či vám pri spaní viac vyhovuje tvrdší, alebo mäkší matrac a v akej polohe najčastejšie spávate. Dôležitá je aj vaša hmotnosť. Objednávanie matraca na mieru tak nie je vhodná situácia na to, aby ste si uberala kilogramy. Tak isto zvážte svoj zdravotný stav a to, či vás pri spaní na vašom starom matraci netrápi bolesť chrbta, alebo aj nadmerné potenie a to aj počas zimy. Áno aj s týmito problémami vám vie správny matrac pomôcť.

Zdroj obrázka:
Autor: G-Stock Studio / Shutterstock.com