Pripravte si nohy na letnú sezónu bez ohľadu na to, či sa nikam nechystáte alebo budete cestovať na dovolenku. Venujte im dostatočnú pozornosť, aby vás poslúchali.

Zrejme ste zaznamenali, že teplotné výkyvy či vyššia teplota vzduchu môže nepriaznivo vplývať na kondíciu nôh. Nie zriedka sa stáva, že práve v letných horúčavách zvyknú nohy opúchať, stávajú sa ťažšími a „poslúchajú“ menej ako zvyčajne. Navyše, prechod z vonku do klimatizovanej miestnosti, kde je aj o viac než 10 stupňov chladnejšie, môže potrápiť nohy ešte o čosi viac. Preto je na mieste myslieť na dolné končatiny už teraz, aby ste boli na letnú sezónu maximálne pripravení.

Prečo sa môže kondícia žíl na nohách v lete zhoršiť?

Hlavným vinníkom je horúce letné slnko. Jeho lúče môžu oslabiť horné vrstvy pokožky, narušiť jej vlhkosť a vysušiť ju, vďaka čomu stratí elasticitu. To spôsobuje, že pokožka aj žily tesne pod jej povrchom sa menej ohýbajú a menej prispôsobujú. Výsledkom je, že žily nie sú schopné udržať prietok krvi normálnym spôsobom a krv sa v nich môže hromadiť. Navyše, časté vystavenie vysokým teplotám môže spôsobiť rozšírenie krvných ciev, čím sa v žilách zvýši tlak.

Čo vám môže pomôcť?

  • Strážte si svoju telesnú hmotnosť. Je to zrejme pre mnohých ťažké v aktuálnej situácii, ale dôležité je nájsť umiernenosť v jedle a nájsť vyváženosť v prijatej a vynaloženej energii. Navyše, obezita je hlavnou príčinou poškodenia žíl na dolných končatinách a zhoršovania ich príznakov. Obézni ľudia často ani netušia, ako trpia žily, predovšetkým dolných končatín.
  • Pohyb – cvičte, prechádzajte sa, bicyklujte, aby krv v nohách dostatočne cirkulovala. Akonáhle pôjde teplota vonku vyššie, oceníte ochladzovacie plávanie a svižné večerné prechádzky. Chlad pomáha zabrániť rozširovaniu krvných ciev. V tomto období pomôže aj chladnejšia alebo striedavá sprcha na dennej báze.
  • Udržujte hydratáciu organizmu príjmom dostatočného množstva tekutín, aby ste si udržali hladkú a pružnú pokožku.
  • Nezabudnite na dostatočný prísun vitamínov pre váš organizmus – napríklad provitamín A (betakarotén) ako aj vitamín C. Ideálne, vo forme ovocia či výživových doplnkov. Siahnite po sezónnom ovocí ako jahody, čerešne, višne, čučoriedky, banány či červený melón – všetky sú prirodzene bohaté aj na vitamín C a minerály, ako je draslík. Rovnako myslite aj na cielenú výživu nôh, ideálne s obsahom aktívnych látok diosmín a hesperidín, ktoré majú antioxidačný účinok, takže môžu napomáhať tlmiť zápal. Aktívne látky v mikronizovanej (lepšie vstrebateľnej) forme obsahujú všetky výživové doplnky Mobivenal. Escín, ktorý navyše obsahuje výživový doplnok Mobivenal micro, môže napomáhať redukovať zápal a opuch. Viac sa týchto výnimočných výživových doplnkoch dozviete na www.mobivenal.sk.
  • Majte poruke krém na opaľovanie. Prečo? Lebo tenšia pokožka a žily pod ňou môžu byť počas leta a ostrého slnka náchylnejšie k nepriaznivým zmenám. Krém na opaľovanie s vyšším faktorom chráni nielen nohy, ale aj ostatné partie tela. Nezabudnite napríklad na tvár a nos, kde je pokožka ešte o čosi tenšia než inde. Navyše, ak si krém zaobstaráte teraz, bude pravdepodobne lacnejší než v sezóne.
  • Majte na pamäti, čo nosíte alebo teraz je ten správny čas popremýšľať nad letným šatníkom. Vyvarujte sa odevom, ktoré môžu obmedzovať krvný obeh a prietok krvi – pevne priliehajúce oblečenie okolo nôh a pása.
  • Platí najmä pre ženy – snažte sa obmedziť módnu obuv a radšej siahnite po tej pohodlnej. Je dôležité, aby ste mali správne držanie tela a nezaťažovali tak svoje nohy.